Poradnik Przedsiębiorcy

Nota a faktura korygująca

Zauważyłem w fakturze sprzedaży, którą wystawiłem jest błąd w danych nabywcy. Czy w takiej sytuacji mogę wystawić notę korygującą ?

Mariola, Poznań

 

Nie, nota korygująca jest dokumentem, który może sporządzić jedynie nabywca. Jak wynika z  §15 ust. 1 rozporządzenia dotyczącego m.in. wystawiania faktur: “Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.”

W sytuacji, gdy to wystawca faktury chce dokonać korekty na dokumencie, należy posłużyć się fakturą korygującą.