0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Hosting - co to jest i jak wybrać najlepszy dla strony internetowej?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dla niektórych hosting to wciąż magiczne pojęcie nawet wtedy, kiedy dowiadują się, co się za nim kryje. W dzisiejszym artykule przybliżamy ten tajemniczy termin i odpowiadamy na pytanie, co to jest hosting?

Hosting - niezbędny dla strony internetowej

Do tego, że internet pełni ważną funkcję we współczesnym świecie, przekonywać już nikogo nie trzeba. Sieć internetowych połączeń przenika wszystkie sfery naszego życia. Każdy może zaistnieć w sieci dzięki mediom społecznościowym, forom internetowym, wpisom gościnnym, czy platformom blogowym. Jeśli jednak chcesz mieć własną stronę internetową, potrzebny jest ci do tego - poza samą stroną i domeną - także hosting. Tylko co to jest hosting?

Co jest potrzebne do założenia strony internetowej?

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, dla którego posiadanie firmowej strony internetowej jest koniecznością, czy też osobą prywatną, które po prostu chce posiadać swój własny serwis www, powinieneś spełnić kilka wymagań.

Po pierwsze, musisz taką stronę wykonać, czy może łatwiej będzie powiedzieć, zlecić jej wykonanie komuś, kto potrafi to zrobić. W grę wchodzi projekt graficzny (autorski) lub najczęściej obecnie spotykana forma wykonania strony internetowej - zakup gotowego szablonu (templatki) oraz jego instalacja na serwerze.

Po drugie, musisz mieć własną domenę, pod którą twoja strona będzie widoczna w sieci, np. nazwafirmy.pl.

A po trzecie, musisz wykupić hosting, na którym strona zostanie umieszczona.

Co to jest hosting?

Wszystkie strony internetowe działają ciągle, od rana do wieczora. Jeśli serwis www zostanie umieszczony na twoim komputerze domowym czy firmowym, gdyby został wyłączony na noc, nikt nie mógłby takiej strony zobaczyć. Dlatego właśnie wynajmuje się miejsce na komputerach, które pracują przez całą dobę, i tam umieszcza stronę internetową. Wówczas niezależnie od pory dnia czy nocy każdy może ją odwiedzić, przeglądać i swobodnie z niej korzystać. Taki komputer to serwer, a usługę, polegająca na udostępnianiu na nim miejsca i zasobów, określa się właśnie mianem hostingu.

Jak znaleźć komputer, który pracuje całą dobę? Popyt tworzy podaż. Istnieje na rynku sporo firm hostingowych, które wynajmują miejsce na swoich serwerach ludziom posiadającym potrzebę założenia własnej strony internetowej.

Właściciel serwera udostępnia nam miejsce, w którym możemy gromadzić wszelkie potrzebne dane: małe strony www, rozbudowane serwisy, sklepy internetowe czy duże portale medialne, pliki multimedialne, zdjęcia czy konta e-mail.

Wybór określonej firmy hostingowej wiąże się zazwyczaj z zawarciem rocznej umowy (często spotykany model rozliczeń), więc warto dokładnie przyjrzeć się ofertom i wybrać najlepszą.

Mam nadzieję, że dosyć jasno odpowiedziałem na pytanie, co to jest hosting. Jednak oprócz zdobycia podstawowej wiedzy warto zgłębić temat, żeby wykupić taki hosting, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Jaki hosting wybrać?

Jeśli wykupiony przez nas hosting nie będzie działał prawidłowo, nasza strona nie będzie się dostępna w internecie, warto więc wybrać najlepszą dla nas ofertę. Czym warto się kierować? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na podane przez hostingodawcę parametry serwera i kilka inny kwestii.

  • Uptime

Uptime to, inaczej mówiąc, czas bezawaryjnego działania serwera wyrażony w procentach. Określany jest także jako gwarantowana dostępność usługi. Wartość pożądana i wskazana uptime wynosi 99%. Warto sprawdzić, czy wybrana przez nas firma go zapewnia i ewentualnie proponuje finansową rekompensatę, jeśli wskaźnik będzie niższy niż 99%.

  • Stan techniczny

Ważny jest dobry stan techniczny dysków i innych podzespołów koniecznych do właściwego działania serwera.

  • Szybkość łącza

Jest to o tyle ważne, że od jakości i szybkości połączenia z internetem, jakie posiada firma hostingowa, zależy szybkość wyświetlania się twojej strony internetowej.

  • Bezpieczeństwo

Firma hostingowa powinna zapewniać bezpieczeństwo serwerów i powierzanych danych, w tym ochronę danych osobowych, również klientów i ich kont, zarówno w formie papierowej (kserowanie dokumentów), jak i elektronicznej (zabezpieczenia serwerów przed atakami hakerów).

  • Dostępne technologie

Ważne jest również dostosowanie możliwości serwera do strony WWW. Jeżeli strona jest skomplikowana, warto sprawdzić czy oferta hostingu obejmuje technologie PHP i MySQL oraz zapytać twórcę strony (webmastera) o wymagania hostingowe. On powinien najlepiej wiedzieć, w jakiej technologii zostanie wykonana strona i czy dane konto hostingowe będzie w stanie ją obsłużyć.

  • Limit powierzchni dyskowej

Dla prostej strony (standardowa wizytówka firmy) wystarczający może okazać się limit przestrzeni dyskowej o pojemności 200MB, jednak strony z większą liczbą zdjęć, filmów, czy plików multimedialnych będą wymagały o wiele więcej miejsca. Poza tym, jeśli będziesz korzystać z firmowego e-maila założonego pod domeną strony, bardzo szybko okaże się, że potrzebujesz znacznie więcej powierzchni dyskowej. Dlatego obecnie nawet najmniejsze konta pośród opcji dostępnych wśród firm hostingowych zwykle posiadają limit w okolicach 1GB (1 gigabajt GB = 1024 megabajty MB).

  • Transfer

Transfer to ilość danych, które pobierają użytkownicy strony podczas jej przeglądania. Im cięższa strona (np. posiadająca dużo zdjęć), tym więcej transferu pochłonie wejście każdego użytkownika.

Małe konto w firmie hostingowej może mieć 10GB miesięcznego limitu transferu, co w zupełności wystarcza dla standardowej strony firmowej z kilkoma podstronami informacyjnymi i galerią zdjęć.

  • Backup

Firma hostingowa powinna mieć w standardowej ofercie backupy, czyli wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych umieszczanych na serwerach. Warto sprawdzić, czy i jak często są przeprowadzane.

  • Przekroczenia limitów

Przed wykupieniem hostingu warto sprawdzić, jakie jest postępowanie firmy hostingowej w przypadku przekroczenia przestrzeni dyskowej lub transferu. Zwróćmy uwagę, czy w umowie lub regulaminie korzystania z usługi znajduje się kara za przekroczenie tych parametrów i jakiego jest ona rodzaju.

Na rynku polskim spotyka się różne praktyki. Niekiedy firma wyłącza stronę bez informowania o tym, ale czasami zdarza się, że hostingodawca wykazuje dużą cierpliwość, informując codziennie o przekroczeniu limitów i czekając, aż ta informacja w końcu do nas dotrze i zrobimy porządek ze swoją stroną lub wykupimy większy limit.

  • Pomoc techniczna

Bardzo ważna jest także szybkość udzielania odpowiedzi na pytania techniczne. Z tym jest bardzo różnie w polskich warunkach. Niekiedy na odpowiedź czeka się kilka dni, jednak istnieją też firmy, w których odpowiedź można uzyskać w ciągu kilku godzin.

Hosting płatny czy darmowy?

Wiele firm działających na rynku oferuje usługi zarówno płatne, jak i darmowe.

Za darmowym hostingiem przemawia oczywiście brak kosztów, lecz lista minusów takiego rozwiązania jest całkiem spora.

Hostingi darmowe mają z reguły ograniczoną przestrzeń dyskową oraz niski transfer, przez co mogą pojawić się problemy z wyświetlaniem strony. Może ona także ładować się zbyt długo, co zdecydowanie zniechęca użytkowników. Wybierając darmowy hosting, musimy się także przygotować na zalew niechcianych reklam, powolne działanie, częste awarie i brak dostępu do baz danych.

Jeżeli więc startujemy z nową stroną internetową, nie warto wybierać darmowego hostingu. Klienci zniechęcą się do odwiedzania naszej strony już na samym początku, a takie osoby trudno jest przyciągnąć ponownie.

Jaki hosting będzie wystarczający dla mojej firmy?

W przypadku standardowej firmowej strony internetowej dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm wystarczające są zazwyczaj małe konta. Najczęściej posiadają one 1GB pojemności dyskowej oraz 10GB transferu. Jeżeli jednak planujemy założyć więcej kont mailowych czy subdomen, warto pomyśleć o pojemniejszym hostingu.

Jeżeli twoja firma się rozwinie, a popularność strony internetowej wzrośnie, zawsze możesz wykupić większy plan hostingowy. Zwykle hostingodawcy mają taką możliwość - dlaczego nie mieliby mieć, skoro więcej na takiej usłudze zarabiają?

Niektóre firmy hostingowe oferują możliwość bezpłatnego testowania swoich usług przez określony okres, na przykład przez pierwsze 2 tygodnie korzystania z konta.

Hosting i jego ceny

Zakres cenowy hostingu jest dość szeroki – wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Warto pamiętać, że im tańszy hosting, tym najczęściej słabsze jego parametry oraz niższy uptime. Poza tym wiele zależy od tego, jaka to będzie strona, co się na niej znajdzie i jak wielu użytkowników będzie ją odwiedzać.

Dla prostej, klasycznej strony www można znaleźć na rynku dobry hosting w granicach od 50 zł do 100 zł brutto.

Hosting polski czy zagraniczny?

W Polsce jest już pod tym względem coraz lepiej, jednak jeśli zależy nam na lepszym serwerze, warto zainteresować się hostingiem zagranicznym. Mają one na ogół lepsze parametry oraz lepszy uptime w porównywalnej cenie. Bywa i tak, że ceny są porównywalne przy znacznie lepszych parametrach udostępnianych kont.

Istotną kwestią jest też szybkość odpisywania na pytania – w firmach polskich trwa to czasem nawet kilka dni, podczas gdy pracownicy hostingów zagranicznych odpowiadają często w ciągu kilku minut.

Barierą jest oczywiście język, ale coraz więcej osób zna i posługuje się językiem angielskim - to kwestia indywidualna i zależy oczywiście w dużej mierze od twoich umiejętności.

Hosting dedykowany czy VPS?

Wiele firm potrzebuje odrębnego dysku dopasowanego tylko do ich potrzeb. Można wtedy poszukać tzw. hostingu dedykowanego. Klient otrzymuje wtedy maszynę przeznaczoną jedynie do jego użytku.

Serwer taki jest mniej zawodny, gdyż nie narażamy się na skutki działań osób współdzielących z nami miejsce. Ponieważ cała powierzchnia serwera jest do naszej dyspozycji, mamy również większą wydajność, a także sami decydujemy o wyborze oprogramowania i systemu operacyjnego.

Z takich rozwiązań często korzystają banki, organizacje pozarządowe czy duże, rozbudowane sklepy internetowe.

Rozwiązaniem pośrednim między hostingiem współdzielonym a hostingiem dedykowanym jest VPS czyli Virtual Private Server - otrzymujemy w nim określoną część serwera, dzieląc go z innymi użytkownikami, jednak mamy odseparowane oprogramowanie i system operacyjny. Często otrzymujemy wtedy gwarancje określonych parametrów w zależności od wykupionego pakietu.

Mam nadzieję, że w pełni wyjaśniłem, co to jest hosting, jesteś teraz znacznie bliżej zrozumienia tego terminu i wiesz, w jaki sposób wybrać hosting dla swojej strony internetowej.

Pamiętaj, że istnienie twojej strony w sieci zależy w dużej mierze od dobrego hostingu, warto więc przeanalizować dokładnie oferty i wybrać najbardziej odpowiadającą twoim potrzebom i wymaganiom.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów