0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Google Authenticator - dwuetapowa gwarancja bezpieczeństwa

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Już wielu z nas  korzysta dzisiaj przynajmniej z kilku serwisów czy usług online, do których należy się logować za pomocą hasła: poczta internetowa, serwis bankowy czy media społecznościowe. Równie często zdarza nam się logować do tych serwisów nie ze swoich urządzeń, co może stanowić swego rodzaju niebezpieczeństwo. W związku z tym, aby chronić swoje dane przed dostępem osób niepowołanych, warto wykorzystywać pomocne do tego aplikacje. Dowiedz się, czym jest Google Authenticator i poznaj korzyści z podwójnej gwarancji bezpieczeństwa.

Google Authenticator - co to jest?

Dwustopniowa weryfikacja na Androidzie - Google Authenticator - to mobilna aplikacja, której zadaniem jest generowanie specjalnych kodów pozwalających na zalogowanie się do kont na różnych serwisach, z których korzystamy. Dzięki Google Authenticator i jego dwuetapowej weryfikacji podczas logowania możemy zapobiec kradzieży naszych danych.

Podwójne uwierzytelnianie z tą aplikacją pozwala nam na weryfikację danego logowania nie tylko hasłem, które sami ustawiliśmy, ale także specjalnie wygenerowanym kodem na telefonie w aplikacji Google Authenticator.

Jak działa Google Authenticator?

W przypadku logowania się z pomocą aplikacji Google Authenticator proces uzyskania dostępu do danego serwisu przebiega dwuetapowo:

  1. Logowanie standardowe - tutaj podajemy najczęściej login i hasło, które sami wcześniej ustawiliśmy

  2. W drugim kroku jesteśmy proszeni o podanie specjalnego kodu, który uwierzytelni naszą tożsamość. I w tym miejscu możemy wygenerować go dzięki aplikacji Google Authenticator.

Jednak, aby kody te były generowane, musimy zintegrować aplikację z konkretnymi serwisami, do których chcemy się logować w ramach dwuetapowej weryfikacji.

Jak połączyć Google Authenticator z usługą online?

Aby połączyć Google Authenticator z daną usługą, należy po pierwsze sprawdzić, czy serwis obsługuje podwójne logowanie, a jeśli tak, to wtedy w jego ustawieniach należy zaznaczyć taką opcję. Następnie zostaniemy poproszeni o zeskanowanie kodu QR i/lub specjalnego kodu, który należy wprowadzić do Google Authenticator.

Po zeskanowaniu kodu QR i/lub podaniu ciągu znaków (wymagania zależne są od aplikacji, w której uruchamiamy podwójną weryfikację) dany serwis zostanie podpięty do naszego konta w aplikacji Google Authenticator.

 

Google Authenticator - poznaj jak działa

 

Przy aplikacji, którą podłączyliśmy pod system podwójnego logowania, będzie widoczny także znacznik pokazujący upływający czas ważności dla danego ciągu cyfr. Jest to także element gwarantujący bezpieczeństwo, ponieważ cyfry te zmieniają się co 30 sekund.

 

Jak korzystać z Google Authenticator?

 

Google Authenticator - podsumowanie

Wykorzystując system podwójnej weryfikacji tożsamości podczas logowania na wielu serwisach, możemy czuć się bezpieczniej. Nawet jeśli uda się komuś uzyskać nasz login i hasło, to nie uzyska on dostępu do serwisu bez podania kodu, który zostanie wygenerowany w aplikacji jedynie na twoim telefonie.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów