0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Głos podatnika - zgłoś pomysł jak chronić naszą gospodarkę przed koronawirusem!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wielu przedsiębiorców, księgowych, czy doradców podatkowych zmaga się z problematyką dość zawiłych i szybko zmieniających się przepisów. Szczególnie we znaki dały się zmiany podatkowe w ostatnim kwartale 2019 roku. Ministerstwo Finansów postanowiło zatem wyciągnąć rękę do podatników i w ostatnim czasie udostępniło w witrynie podatki.gov.pl nowy dział “Głos podatnika”. Ponadto wczoraj pojawił się komunikat na stronie MF w którym ustawodawca zachęca aby dokonać zgłoszenia swoich pomysłów i propozycji, jak chronić naszą gospodarkę przed koronawirusem! Czym jest “Głos podatnika” i jakie ma zadanie? Odpowiadamy!

Głos podatnika - czym jest i kto może skorzystać?

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa “Głos podatnika” ma na celu zebranie opinii i pomysłów, które pomogą usprawnić system podatkowy w kraju na gruncie PIT, CIT i VAT. Ma to na celu sprawienie, że przepisy będą bardziej efektywne i zrozumiałe dla obywateli. Zgłaszane pomysły mogą dotyczyć m.in.: 

  1. wyeliminowania zbędnych i skomplikowanych obowiązków podatkowych,
  2. uproszczenia systemu podatkowego,
  3. ułatwienia i usprawnienia biurokracji.

Oczywiście lista pomysłów jest otwarta, więc mogą one dotyczyć także innej problematyki z jaką zmagają się podatnicy.

Kto może zgłosić pomysł? Ministerstwo Finansów nie nałożyło ograniczeń co do tego kto będzie mógł zgłaszać pomysły, dlatego może być to każda osoba korzystająca z serwisu “Głos podatnika”.

Jak zgłosić pomysł?

Pomysły na usprawnienia systemu podatkowego można zgłaszać pod adresem https://www.podatki.gov.pl/glos-podatnika-zgloszenie tam należy podać: TYTUŁ, KATEGORIĘ oraz OPIS pomysłu, następnie należy zaznaczyć akceptację regulaminu i kliknąć WYŚLIJ. Zaakceptowane przez administratora pomysły zostaną opublikowane na stronie “Głos podatnika”, gdzie będą mogły być komentowane i oceniane przez innych użytkowników.

Czy “Głos podatnika” to przyszłość dla obywateli?

Koncepcja nowego serwisu wydaje się być świetnym rozwiązaniem otwierającym się na głos obywateli, wysłuchanie ich problemów i odświeżenia przepisów podatkowych. Jednak odpowiedź na to, czy to rozwiązanie okaże się być sukcesem czy nie spełni swojego zadania przyjdzie z czasem.

Głos podatnika a koronawirus

Ministerstwo wskazuje na swojej stronie że:

  • Koronawirus, który rozprzestrzenia się w coraz większej ilości państw, stanowi realne wyzwanie dla życia gospodarczego.
  • Zależy nam, aby na bieżąco monitorować  i reagować na sygnały zgłaszane przez podatników w związku z tym wyzwaniem.
  • Dlatego 9 marca 2020 r. w Głosie Podatnika dodaliśmy kategorię „Koronawirus”, gdzie można zgłaszać swoje pomysł i propozycje jak chronić naszą gospodarkę przed koronawirusem.

Liczymy na zgłaszanie wszelkich sygnałów od wszystkich podatników, przedsiębiorców, wszystkich obywateli którzy chcą wspierać naszą gospodarkę w radzeniu sobie z koronawirusem. Jakie bariery napotykacie w związku z koronawirusem i jak – jako resort finansów – możemy wam pomóc w ich rozwiązaniu. - pisze MF na stronie podatki.gov.pl

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów