Poradnik Przedsiębiorcy

Ewidencja oczywistych pomyłek na kasie fiskalnej - wzór z omówieniem

Osoba obsługująca kasę fiskalną może popełnić błąd, dlatego przepisy dotyczące rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej uwzględniają taką możliwość. Odnoszą się one także do tego, w jaki sposób popełniony błąd można naprawić. Co to jest ewidencja oczywistych pomyłek i jaka jest jej rola w takiej sytuacji? Na to i inne pytania odpowiadamy poniżej! 

Oczywiste pomyłki - definicja 

Na samym początku warto wyjaśnić, czym są oczywiste pomyłki. W samych przepisach nie znajdziemy definicji, oczywistą pomyłką jest:

  • bezsporna, niezamierzona i ewidentnie wynikająca z niedokładności, pośpiechu,

  • widoczna na pierwszy rzut oka,

  • bez potrzeby składania precyzyjnych wyjaśnień.

Do pobrania:

pdf
Wzór ewidencji pomyłek na kasie fiskalnej.pdf druk do ręcznego wypełnienia
docx
Wzór ewidencji pomyłek na kasie fiskalnej.docx edytowanie, wydrukowanie, zapisywanie

Ewidencja oczywistych pomyłek na kasie fiskalnej

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mówi, że podatnik, w przypadku popełnienia oczywistej pomyłki podczas rejestracji na kasie jest zobowiązany do niezwłocznego dokonania jej korekty. Aby to zrobić, niezbędna jest ewidencja oczywistych pomyłek na kasie fiskalnej, w której należy ująć:

  • błędnie zewidencjonowaną sprzedaż (wartość sprzedaży brutto oraz wartość podatku należnego),

  • krótki opis, dotyczący przyczyny oraz okoliczności, w których zaszła pomyłka,

  • dołączyć oryginał paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż podczas której nastąpiła oczywista pomyłka.

Po dokonaniu tych czynności, podatnik powinien ponownie w prawidłowej wysokości zewidencjonować sprzedaż na kasie rejestrującej.

Same przepisy nie określają, w jakiej formie należy prowadzić ewidencję pomyłek. Najczęściej jest to po prostu tradycyjny zeszyty, ewentualnie druki wpięte do segregatora czy teczki.

Przyjęto, że ewidencja pomyłek na kasie powinna być spisywana za okres rozliczeniowy, w jakim podatnik rozlicza się z tytułu podatku VAT. Jednak ze względu na fakt, że  przychód z kasy fiskalnej rejestrowany jest na podstawie łącznego raportu okresowego, najczęściej prowadzona jest miesięczna ewidencja oczywistych pomyłek. Jej podsumowanie na koniec miesiąca pozwala podatnikowi na skorygowanie przychodu wynikającego z raportu okresowego za ten okres.

Przepisy nie określają jednak, czy rejestr pomyłek ma być przyporządkowany do danej kasy, jednak ze względów praktycznych najczęściej tak właśnie jest.