Co się zmienia

W ubezpieczeniach ZUS

Czternasta emerytura kto ją otrzyma w tym roku?

Czternasta emerytura miała być jednorazowym świadczeniem wypłaconym w 2021 roku. Rząd jednak zdecydował się na ponowne przyznanie go także w tym roku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są warunki otrzymania „czternastki”!

1 lipca 2022

W ubezpieczeniach ZUS

Przedsiębiorco, ważny wniosek tylko do końca czerwca – US-9!

Nieterminowe opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe lub opłacanie niepełnej kwoty do końca 2021 roku skutkowało ustaniem ubezpieczenia. Wniosek US-9 złożony w odpowiednim terminie pozwala zachować ciągłość ubezpieczenia. Przeczytaj!

28 czerwca 2022

W podatkach

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w CIT już w 2022 roku!

Polski Ład wprowadził wiele rewolucyjnych zmian, w tym w zakresie podatku CIT. Obecnie Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w CIT, które będą obowiązywać już od 2022 roku. Jakich zmian mogą spodziewać się podatnicy? Odpowiadamy w artykule!

21 czerwca 2022

W ubezpieczeniach ZUS

Składki ZUS przedsiębiorcy – rekordowa podwyżka!

Ostatnie lata nie były łaskawe dla polskich przedsiębiorców. Zapowiada się, że to nie koniec złych wieści dla prowadzących działalność gospodarczą. Składki ZUS przedsiębiorcy znacznie wzrosną. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

20 czerwca 2022

W podatkach

Polski Ład 2.0 z podpisem Prezydenta a zmiany w PIT

Przedsiębiorców czekają kolejne zmiany Polskiego Ładu. Nowelizacja została podpisana przez prezydenta. Sprawdź, jakie zmiany czekają przedsiębiorców. Polski Ład 2.0. zmienia zasady w składce zdrowotnej, obniża PIT dla podatników na skali oraz inne zmainy!

14 czerwca 2022

W podatkach

Podwójnie odliczenie składki zdrowotnej - liniowcy dużo zyskają

Ministerstwo Finansów nie przestaje zaskakiwać podatników zmianami. Na przedsiębiorców czekają nowe usprawnienia systemu podatkowego. Zmiany te dotyczą składki zdrowotnej. Sprawdź, czy podwójnie odliczenie składki zdrowotnej jest możliwe i dla kogo!

10 czerwca 2022

W podatkach

Odliczenie nadpłaconych składek przy zmianie formy opodatkowania

Eksperci wFirma zwrócili się z zapytaniem do Ministerstwa Finansów czy możliwe jest odliczenie nadpłaconych składek na ryczałcie, jeśli w trakcie roku zmienimy formy opodatkowania. W artykule przedstawiamy stanowisko resortu w tej sprawie!

8 czerwca 2022

W podatkach

Czynny żal będzie mniej skuteczny – zmiany w KKS

Instytucja czynnego żalu chroni w pewnych sytuacjach podatników, którzy przyznają się do popełnienia błędu lub pomyłki, innymi słowy - popełnienia "czynu zakazanego". Zmiana w KKS ma sprawić, że czynny żal nie będzie już tak skuteczny. Sprawdź kiedy!

3 czerwca 2022

W kadrach

Płaca minimalna 2023 rok – podwyżka dwa razy w roku!

Aktualne założenia rządu przewidują, że płaca minimalna wzrośnie w 2023 r. aż dwa razy. Docelowo wynagrodzenie ma osiągnąć w lipcu 2023 r. wartość 3500 zł brutto. Łączna podwyżka wyniesie 490 zł. Sprawdź ile wyniesie płaca minimalna 2023!

30 maja 2022

W kadrach

Praca zdalna uregulowana w Kodeksie pracy

Wykonywanie obowiązków w kadrowych w domu jest uregulowane jedynie w ustawach covidowych. Do tej pory praca zdalna nie znalazła swojego miejsca w kodeksie pracy. Niebawem ma się to jednak zmienić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

25 maja 2022

W księgowości

Kasa fiskalna dla myjni samochodowej z przesuniętym terminem wdrożenia

Minister Finansów wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom i przedłuża termin, w którym kasa fiskalna dla myjni samochodowej będzie obowiązkowa. Od kiedy przedsiębiorcy prowadzący myjnie będą zobowiązani zainstalować kasę fiskalną? W artykule wskazujemy termin!

25 maja 2022

W kadrach

Płaca minimalna w 2023 roku – czy czeka nas rekordowy wzrost?

Z uwagi na szalejącą inflację pojawił się apel pracowników o znaczącą podwyżkę minimalnego wynagrodzenia. Ile będzie wynosić płaca minimalna w 2023 roku? Czy czekają nas dwie podwyżki minimalnej pensji? Sprawdź w naszym artkule!

23 maja 2022

W podatkach

Grupy VAT – przesunięcie terminu wejścia

Zapowiedzi dotyczące wprowadzenia grup VAT spowodowały, że powstało wiele zastrzeżeń w tym temacie. Do Senatu trafiła uchwalona przez Sejm ustawa mająca przesunąć termin wejścia w życie przepisów dotyczących grupy VAT. Przeczytaj na kiedy!

23 maja 2022

W księgowości

Rozliczenie delegacji - nowe stawki za podróże służbowe?

Opublikowano projekt rozporządzenia mającego podwyższyć stawki delegacji za podróże służbowe. Zmianom ulegną stawki diet, ryczałtów za dojazdy i ryczałtów za nocleg. Ile będą wynosić? Sprawdź, w jakiej wysokości nastąpi rozliczenie delegacji!

19 maja 2022

W prawie

Tarcza antyinflacyjna wydłużona w czasie - projekt trafił do Sejmu!

Ministerstwo Finansów zapowiedziało przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 1.0. Na jaki okres zostanie przedłużona tarcza antyinflacyjna w zakresie przeciwdziałaniu skutków rosnącej inflacji oraz co będzie ono obejmowało? Odpowiadamy w artykule!

11 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów