0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wielogodzinna podróż - jak ją ciekawie spędzić?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Urlop, ferie, szkolne wyjazdy, wielogodzinna podróż… Takie i tym podobne sytuacje niejednokrotnie zmuszają do długiej jazdy. Niezależnie od tego, czy poruszamy się samochodem, autokarem czy samolotem – trasa dłuży się dokładnie tak samo. Jak przygotować się do wielogodzinnej drogi, co ze sobą zabrać i jak sprawić, żeby czas mijał zdecydowanie szybciej? Podpowiadamy!

Wygoda – najważniejszy element długiej podróży

Jeżeli szykuje na się wielogodzinna podróż, warto zapewnić sobie jak największy komfort. Przede wszystkim zabierzmy ze sobą poduszkę i kocyk. Po pierwsze – będzie nam zdecydowanie wygodniej, po drugie – cieplej. Nocami może być chłodno, poza tym kierowcy często, aby czuć się jak najbardziej rozbudzonym, obniżają temperaturę klimatyzacji. Jeżeli zamierzamy przespać większość trasy, taki duet zdecydowanie nam się przyda. Oczywiście nie tylko wtedy, bo kto nie lubi przykryć się kocem przy czytaniu czy słuchaniu muzyki?

Kolejną kwestią jest na pewno wygodny strój. Niezbyt uciskające skarpetki (wiele godzin w pozycji siedzącej może sprawić, że nasze nogi będą puchnąć), lekkie buty, ubrania, które nie krępują ruchów (np. dres) i ciepła bluza – dzięki takim elementom będziemy czuć się dobrze i naprawdę swobodnie.

Bagaż podręczny niezbędny w długiej podróży

Warto mieć wszystkie niezbędne rzeczy pod ręką. Przygotujmy więc bagaż podręczny, w którym znajdzie się to, czego będziemy potrzebować. Spakujmy dokumenty, portfel, wodę, coś do jedzenia, telefon, aparat, odtwarzacz muzyki, lekarstwa, podstawowe kosmetyki, chusteczki nawilżające, krem i wszelkie inne przedmioty, bez których nie wyobrażamy sobie wielogodzinnej podróży. Dzięki temu nie będziemy musieli czekać na postój, by zabrać coś z walizki lub prosić kierowcę, by się zatrzymał.

Ważne!

Jeżeli przewidywane są postoje, postaraj się wrzucić do portfela drobne monety z krajów, przez które będziesz przejeżdżać. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z płatnymi toaletami i innymi usługami, na których może ci zależeć.

Wielogodzinna podróż a rozrywka

Czas mija szybciej, kiedy zajmujemy się czymś przyjemnym. Dlatego też weźmy ze sobą dobrą książkę czy ulubione czasopisma. Jeżeli nie możemy czytać w czasie jazdy, wgrajmy audiobook na odtwarzacz muzyki. Czas może zająć nam również gra czy serial lub film, jeżeli mamy ze sobą laptop albo tablet. Kilka odcinków ulubionego serialu albo zabawna komedia na pewno sprawią, że czas minie szybko.

Idealnie, kiedy podróżuje z nami ktoś, kogo lubimy i z kim chętnie rozmawiamy. Wtedy możemy po prostu przegadać większość długiej podróży. W dobrym towarzystwie godziny mijają niepostrzeżenie.

Ruch w długiej podróży

Nie siedźmy zbyt długo w tej samej pozycji. Krążenie będzie coraz słabsze, może wystąpić nawet ryzyko zakrzepicy, a także łatwiej o opuchnięcie nóg, które z pewnością nie jest przyjemne. Jeżeli mamy taką możliwość, przeciągnijmy się co jakiś czas, podnieśmy nogi, poruszajmy nimi. Nawet jeśli postój wydaje nam się niepotrzebny, nie zostawajmy w środku pojazdu, wyjdźmy, pospacerujmy, rozprostujmy kości. Dzięki temu z pewnością poczujemy się lepiej. W samolocie natomiast co jakiś czas po prostu przejdźmy się np. do toalety, taki krótki spacer również dużo nam da.

Wielogodzinna podróż z dziećmi

Jak zapewnić rozrywkę podczas długiej podróży naszym pociechom? Zabierzmy ze sobą zabawki, bajki, ulubionego misia. Wspólnie czytajmy, bawmy się, jeżeli dziecko nie ma choroby lokomocyjnej, opowiadajmy o tym, co widzi za oknem. W sklepach znaleźć możemy także gry planszowe, które dzięki np. magnesom nadają się doskonale do grania w czasie podróży. Jeżeli zajmiemy uwagę dziecka, droga z pewnością minie bezproblemowo.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów