0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Niedobór magnezu - czy dotyczy także Ciebie?

Wielkość tekstu:

Żyjemy szybko, często towarzyszy nam stres, pijemy kawę za kawą, jemy fast-foody i rzeczy z proszku. Czasami po prostu nie potrafimy tego uniknąć. Przeciągasz się rano i nagle odczuwasz bolesny skurcz mięśni? Masz wrażenie, że serce zaraz ci wyskoczy i drga ci powieka? Jesteś podenerwowany i wiele rzeczy cię irytuje, a dodatkowo ilu godzin byś nie przespał i tak jesteś zmęczony? Prawdopodobnie masz niedobór magnezu!

Dlaczego tak wielu ludzi cierpi na niedobór magnezu?

Tak jak już wspomniano, na niedobór magnezu wpływa zbyt szybkie tempo życia i nadmierny stres. Dodatkowo wypłukują go napoje, które namiętnie spożywamy, takie jak kawa czy herbata. Nie pomagają nam również metale ciężkie, których coraz więcej jest w środowisku. Szybkie życie zmusza nas do jedzenia fast-foodów albo mocno przetworzonego jedzenia z puszek czy proszku. Zdarza się również, że przyjmujemy leki, które zmniejszają wchłanianie magnezu – tabletki przeczyszczające, moczopędne, antykoncepcyjne czy uspokajające. Te wszystkie czynniki sprawiają, że coraz więcej osób cierpi na niedobór magnezu.

Z jakich powodów magnez jest istotny dla naszego organizmu?

Zacznijmy od tego, że magnez wzmacnia nasz układ immunologiczny. Dzięki niemu rzadziej łapią nas nieprzyjemne infekcje. Przyjmowany razem z wapniem, sprawia, że nasze kości są twardsze. Dzięki magnezowi jesteśmy też spokojniejsi, nie ulegamy emocjom, nie stajemy się agresywni. Lepiej śpimy i czujemy się wypoczęci. Poza tym łatwiej się koncentrujemy i przyswajamy wiedzę. Magnez zmniejsza również ciśnienie krwi i zapobiega chorobom serca. U kobiet reguluje miesiączki, uspokaja w trakcie napięcia przedmiesiączkowego oraz zmniejsza prawdopodobieństwo poronienia.

Ważne!

Twarda woda zawiera dużo magnezu. Tam, gdzie występuje i gdzie ludzie spożywają wodę prosto z kranu, rzadziej notuje się zgony z powodu zawałów. To właśnie dlatego tak promowana jest akcja picia wody z kranu.

Czy cierpisz na niedobór magnezu? Sprawdź objawy!

Jak objawia się niedobór magnezu?

  • Jesteśmy zmęczeni, chociaż teoretycznie się wysypiamy.

  • Szybko się denerwujemy, reagujemy agresywnie, kłócimy się bez powodów, pojawiają się nerwice i nerwobóle, chociaż wcześniej się nam to nie zdarzało.

  • Drga nam powieka i pojawiają się bolesne skurcze mięśni.

  • Włosy są słabe, wypadają i łamią się.

  • Często łapiemy infekcje.

  • Nie możemy się skoncentrować, a nauka i zapamiętywanie przychodzi nam z trudem, chociaż wcześniej nie mieliśmy z tym żadnych problemów.

  • Pojawiają się u nas ataki paniki.

  • Odczuwamy kołatanie serca, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej.

  • Kobiety silniej odczuwają zespół napięcia przedmiesiączkowego, mają bolesne, nieregularne miesiączki.

  • Objawem niedoboru magnezu może być również anemia.

Produkty bogate w magnez

Jakie naturalne produkty pomogą nam w uzupełnieniu magnezu? Przede wszystkim będą to produkty zbożowe, orzechy, kakao, czekolada, owoce morza czy warzywa strączkowe. Jeżeli uzupełnimy o nie naszą dietę, prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych objawów niedoboru magnezu będzie znacznie mniejsze.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów