0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy polskie filmy to zawsze kiepskie filmy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Cudze chwalicie, swego nie znacie – to przysłowie bardzo często obrazuje nasz stosunek do rodzimej kinematografii. Narzekamy na wszystko - na niski poziom, słabe komedie, brak dobrych aktorów, zdolnych reżyserów czy scenarzystów. Kiedy spodoba nam się polski film, jesteśmy zaskoczeni, gdy jednak trafiamy na produkcję, która nam się nie spodoba, kwitujemy to jednym zdaniem, bo w końcu „czego można było się spodziewać po polskim filmie”? Problemem jest patrzenie na całą kinematografię przez pryzmat najbardziej komercyjnych, często niezbyt udanych obrazów. Oczywiście, jest wiele kiepskich produkcji, nie znaczy to jednak, że polskie filmy to zawsze złe filmy. Mamy w dorobku takie, które są naprawdę doskonałe.

Kiepskie polskie filmy

Zacznijmy od tego, że tak naprawdę w każdym kraju powstają przecież kiepskie filmy. Być może produkcje w innych krajach mają lepsze efekty specjalne, pewne gatunki górują nad polskimi, jednak z pewnością każdy z nas widział złe produkcje zagraniczne. Przecież to niemożliwe, żeby któryś kraj nagrywał tylko wybitne obrazy. Tak samo jest w przypadku naszego kraju. Są polskie filmy, których momentami nie da się oglądać, aktorów, którzy nie do końca potrafią grać, scenarzystów, którzy nie piszą dobrze, co nie znaczy jednak, że polska kinematografia to jedynie oni. Pamiętajmy, że nasz rynek często jest po prostu skierowany wewnętrznie, rzadko tworzymy światowe produkcje. Filmy, które mają przynieść zyski, są oczywiście najpopularniejsze, ale to nie na nich opiera się cała polska kinematografia. Jeżeli szukamy czegoś niezwykłego, warto sięgać głębiej, sprawdzać filmy, które pokazywane są na festiwalach, otrzymują interesujące nas nagrody, szukać, szukać i jeszcze raz szukać.

Polskie filmy - co warto zobaczyć?

Trudno wyznaczyć listę filmów, które z całą pewnością spodobają się każdemu. W końcu mamy odmienny gust, zwracamy uwagę na różne aspekty, bawi czy zachwyca nas coś zupełnie sprzecznego. Są jednak takie obrazy, nad którymi warto się zatrzymać. Zacznijmy chociażby od Idy, która oprócz wielu nagród otrzymała tę dla wielu najważniejszą - Oscara. Pomijając kontrowersje, które wzbudza, powodowane często poglądami politycznymi, zwróćmy uwagę na doskonałe, zachwycające zdjęcia, dopełniające całą historię. Kolejnym filmem wartym zobaczenia są Bogowie z Tomaszem Kotem w roli głównej. Już sama historia profesora Religi jest interesująca, jednak na wyróżnienie zasługuje wręcz fenomenalna główna rola, która sprawia, że film ogląda się z zapartym tchem! Nie zapominajmy również o starszych produkcjach, takich jak np. Przesłuchanie z wybitną rolą Krystyny Jandy. Film wzbudza ogromne emocje, natomiast postać Antoniny Dziwisz na zawsze wpisała się w historię polskiej kinematografii. To obraz antykomunistyczny, który w latach swojej premiery wywoływał ogromne kontrowersje. Dla wielu z nas, współcześnie, obraz Polski tamtych lat jest daleki, dlatego zdecydowanie warto obejrzeć ten film. Jeżeli wolimy lżejszy klimat produkcji, obowiązkową pozycją jest z pewnością Seksmisja. Zawiera mnóstwo kultowych dzisiaj tekstów, jest zabawna, lekka i doskonała, kiedy chcemy odpocząć i się zrelaksować. To tylko namiastka tego, co zobaczyć możemy w polskim kinie. Warto śledzić recenzje i portale filmowe.

Polskie filmy to doskonali reżyserzy, scenarzyści, to także wybitni aktorzy, świetne historie. Choć nie przodujemy w gatunku science-fiction, nie nagrywamy mrożących krew w żyłach horrorów, posiadamy perły, które urzekną wielu ludzi. Doceniamy mnóstwo produkcji zagranicznych, oglądamy wiele obrazów z całego świata, sprawdźmy jednak polskie filmy, który także mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. W naszej świadomości zakorzeniło się przekonanie, że Polacy robią złe kino, ale nie jest to prawdą. Tak jak na całym świecie, tak i u nas powstają produkcje gorsze i lepsze, wcale nie jest jednak tak, że tych słabszych jest więcej. Po prostu na wiele z nich nie zwracamy uwagi, nie wiemy, że powstały, nie znamy reżyserów, którzy nie są promowani w mediach i do końca nie wiemy, co się dzieje w naszym kraju w tym zakresie. Dzieje się natomiast nie najgorzej i warto o tym pamiętać.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów