Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Kalkulator kilometrówki

Kalkulator kilometrówki dla celów PIT 

Kalkulator kilometrówki wylicza limity wydatków, które mogą zostać uznane za koszt podatkowy w danym miesiącu w ramach użytkowania prywatnego samochodu. Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która do celów służbowych wykorzystuje prywatny samochód osobowy zobowiązana jest prowadzić kilometrówkę w celu rozliczenia wydatków związanych z jego eksploatacją. Za koszty uzyskania przychodu może zostać uznana taka suma wydatków związanych z użytkowaniem prywatnego samochodu jaka wynika z limitu ewidencji przebiegu pojazdu.

Kalkulator kilometrówki 

km

Jak działa kalkulator kilometrówki?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która do celów służbowych wykorzystuje prywatny samochód osobowy zobowiązana jest prowadzić kilometrówkę w celu rozliczenia wydatków związanych z jego eksploatacją. Za koszty uzyskania przychodu może zostać uznana taka suma wydatków związanych z użytkowaniem prywatnego samochodu jaka wynika z limitu ewidencji przebiegu pojazdu. Kalkulator kilometrówki służy do wyliczenia limitu wydatków, które mogą zostać uznane za koszt podatkowy w danym miesiącu w ramach użytkowania prywatnego samochodu.

Po wybraniu z listy odpowiedniego rodzaju pojazdu kalkulator kilometrówki automatycznie przyporządkuje do niego ustawową stawkę za 1 km przebiegu.

W 2016 roku stawki kilometrówki wynoszą:

  • dla samochodów osobowych:
    • 0,5214 zł, gdy pojemność skokowa silnika wynosi do 900 cm3,
    • 0,8358 zł, gdy pojemność skokowa silnika wynosi ponad 900 cm3,
  • dla motocykli - 0,2302 zł
  • dla motorowerów - 0,1382 zł.

W polu liczba przejechanych kilometrów należy podać liczbę faktycznie przejechanych kilometrów danym pojazdem w celach służbowych.