0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Termin wdrożenia JPK V7 i nowej matrycy stawek VAT znów odroczony?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nowy JPK V7 zastępujący deklarację VAT i JPK VAT oraz nowa matryca stawek VAT miały wejść w życie już od kwietnia 2020 roku, jednak w związku z wybuchem epidemii termin ich wdrożenia dla wszystkich firm został przełożony na lipiec 2020 roku. Czy przedsiębiorcy mogą się spodziewać, że termin wdrożenia JPK V7 oraz nowej matrycy stawek VAT znów zostanie przesunięty?

Czy termin wdrożenia JPK V7 oraz nowej matrycy stawek VAT zostanie odroczony?

Wprowadzone przez rząd obostrzenia wywołane wybuchem pandemii wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 uderzyły w przedsiębiorców wywołując kryzys nie tylko w Polsce, lecz i na całym świecie. W związku z tym obecnie każdy przedsiębiorca zajmuje się ratowaniem swojego biznesu, a termin wdrożenia nowych przepisów coraz bliżej. Czy jest szansa na kolejne ich przesunięcie?

Jak wynika z wypowiedzi resortu finansów na pytania DGP:

“ Ze względu na stan epidemii koronawirusa MF rozważa możliwość przesunięcia terminów wprowadzenia matrycy VAT oraz JPK_V7.”

Dodatkowo z wypowiedzi ekspertów wynika, że firmy mogą nie być przygotowane na tak duże zmiany. Przedsiębiorcy obecnie starają się utrzymać swoje biznesy, a wielu firmach nadal obowiązuje praca zdalna co znacząco utrudnia proces wprowadzenia nowych regulacji podatkowych. Przesunięcie terminu wdrożenia nowych przepisów byłoby korzystne nie tylko dla samych przedsiębiorców, ale także dla biur rachunkowych, które je obsługują. 

Jaki będzie nowy termin wdrożenia JPK V7 oraz nowej matrycy stawek VAT?

Jak wynika z nieoficjalnego źródła, termin wdrożenia JPK V miałby zostać przesunięty na 

  • styczeń 2021 roku dla dużych firm,

  • lipiec 2021 roku dla średnich i małych przedsiębiorstw,

  • styczeń 2022 roku dla mikroprzedsiębiorców.

Ostateczny termin wdrożenia JPK V7 oraz nowej matrycy stawek VAT nie jest jednak oficjalny, ale jak przyznał resort finansów informacja o przesunięciu terminu wdrożenia nowych przepisów zostanie opublikowana gdy zapadnie odpowiednia decyzja.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów