Poradnik Przedsiębiorcy

Kasa fiskalna online - obowiązkowa wymiana kas fiskalnych będzie przesunięta!

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów w związku z COVID-19 planowane jest przesunięcie terminu obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na kasy fiskalne online. Sprawdźmy kiedy i dla kogo będzie obowiązkowa kasa fiskalna online?

Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych - przesunięcie terminu!

Ministerstwo Finansów na swojej stronie ogłosiło komunikat dotyczący wymiany kas fiskalnych na kasy online:

"Pracujemy nad przesunięciem terminów, które umożliwiają prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu dotychczas stosowanych przez podatników kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii."

Kasa fiskalna online z 30 czerwca 2020 na 31 grudnia 2020 roku - pierwsza grupa

Z przesunięcia terminu wymiany kasy fiskalnej na koniec tego roku w pierwszej kolejności, będą mogły się najprawdopodobniej cieszyć firmy świadczące usługi związane z wyżywieniem (świadczące wyłącznie przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo), oraz firmy zajmujące się usługami w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, dokonujące sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Kasa fiskalna online z 31 grudnia 2020 na 30 czerwca 2021 roku - druga grupa

Jeszcze bardziej odległy termin obowiązkowej wymiany kas na kasę fiskalną online będzie dotyczył świadczących usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu. Wymienione działalności kasę wymienią najpóźniej w czerwcu przyszłego roku!

Przesunięcie terminu nie wpłynie na tą grupę podatników którzy wymiany kas musieli dokonać już w styczniu tego roku a byli to m.in. mechanicy samochodowi, firmy zajmujące się wymianą opon lub kół oraz dokonujące sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.