Artykuły z dnia: 2022-06-23

Artykuły:

Pakiet mobilności – jak wpływa na wynagrodzenia?

Pakiet mobilności to przyjęta nazwa zmian w wynagrodzeniach kierowców. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania krajowych przepisów do dyrektyw unijnych. Przeczytaj artykuł i sprawdź jak pakiet mobilności wpływa na wynagrodzenie kierowców!

23 czerwca 2022

Spółka cicha a PCC - kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest jednym z kosztów, które ponoszą przedsiębiorcy decydując się na założenie działalności w formie spółki. Czy zakładając spółkę cichą nadal trzeba się liczyć z zapłatą podatku PCC? Spółka cicha a PCC - przeczytaj!

23 czerwca 2022

Czy i od kiedy e-fakturowanie jest obowiązkowe dla przedsiębiorców?

Ustrukturyzowany charakter e-Faktur w znacznym stopniu ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz usprawni proces księgowania faktur poprzez redukcję pomyłek przy ręcznym wprowadzaniu faktur. Czy e-fakturowanie będzie obowiązkowe?

23 czerwca 2022

Zakup gruntu o wartości poniżej 15 000 zł a odliczenie podatku VAT

Zakup towarów oraz ich sprzedaż jest zazwyczaj opodatkowana podatkiem VAT. Wyjaśniamy, jakie szczególne rozwiązania rodzi zakup gruntu o wartości poniżej 15 000 zł w odniesieniu do podatku VAT oraz jego późniejsza sprzedaż. Czy konieczna jest korekta VAT?

23 czerwca 2022

Zarządca sukcesyjny w działalności - kiedy należy go ustanowić?

Z chwilą śmierci właściciela przedsiębiorstwa przepisy umożliwiają skorzystanie z instytucji zarządu sukcesyjnego. Jaką rolę w przedsiębiorstwie pełni zarządca sukcesyjny? Czy objęcie przez niego przedsiębiorstwa generuje konieczność zapłaty podatku VAT?

23 czerwca 2022

Pierwszy pracownik - wynagrodzenie netto a brutto

Podczas zawierania umowy z pracownikiem należy na niej umieścić kwotę wynagrodzenia - brutto lub netto, którą nowy pracownik będzie otrzymywał co miesiąc. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest wynagrodzenie netto a brutto!

23 czerwca 2022

Ciężkie naruszenie praw pracownika

Ciężkie naruszenie praw pracownika może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę z winy pracodawcy. Kiedy występuje zjawisko ciężkiego naruszenia i jakie są jego konsekwencji? Przeczytaj i dowiedz się, czy w tym przypadku otrzyma się odszkodowanie!

23 czerwca 2022

Ruchomy czas pracy - jak go stosować?

Coraz więcej firm decyduje się na elastyczne kreowanie czasu pracy. Ruchomy czas pracy to zdecydowanie wygoda dla pracowników. Pracodawcy powinni jednak pamiętać, że powinien on spełniać określone normy. Jakie? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

23 czerwca 2022

Ponadwymiarowe wykorzystanie urlopu przez pracownika u poprzedniego pracodawcy – przeliczenia limitów urlopowych

Ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika? Jak staże pracy oraz wykształcenia wpływają na wielkość urlopu? Czy ponadwymiarowe wykorzystanie urlopu przez pracownika u poprzedniego pracodawcy wpływa na limity u nowego? Sprawdź!

23 czerwca 2022

Zatrudnianie cudzoziemców – pytania i odpowiedzi

Czy zatrudnianie cudzoziemców w Polsce wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków formalnych oraz uzyskania stosownych zezwoleń? Jakie formalności są niezbędne? Jakie dokumenty powinny być wymagane? Przeczytaj i dowiedz się więcej w tym temacie!

23 czerwca 2022

Specjalny rachunek VAT a split payment - warto wiedzieć!

Czy wiesz, że każdy przedsiębiorca, który posiada firmowy rachunek rozliczeniowy, jest też posiadaczem dodatkowego rachunku VAT? Sprawdź, czy specjalny rachunek VAT wiąże się z dodatkowymi kosztami dla podatników i w jaki sposób można z niego korzystać!

23 czerwca 2022

Wydatki o charakterze osobistym w kosztach firmowych

Podatnik może ująć w kosztach firmowych jedynie te wydatki, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością czyli związane są z uzyskaniem przychodu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie wydatki o charakterze osobistym można ująć w kosztach.

23 czerwca 2022

Księgowanie kosztów na podstawie biletów MPK, PKP i PKS

W czasie wyjazdów służbowych mogą zajść sytuacje, w których przedsiębiorca będzie korzystał z komunikacji miejskiej. W związku z czym pojawia się pytanie czy możliwe jest księgowanie kosztów na podstawie biletów? Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w artykule!

23 czerwca 2022

Komunikat IE-599 a stawka 0% w eksporcie

Eksport towarów to dostawa towarów poza terytorium Unii Europejskiej transportowanych lub wysyłanych z Polski. Jaką stawką podatku VAT jest opodatkowany eksport? Jakie warunki należy spełnić aby skorzystać ze stawki 0%? Czym jest komunikat IE-599?Sprawdź!

23 czerwca 2022

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług - rozliczenie i dokumentowanie

Po otwarciu granic świadczenie usług na rzecz kontrahentów z zagranicy stało się dużo łatwiejsze. Wymaga to jednak poznania kilku zasad dotyczących prawidłowego dokumentowania. Czy wiesz, jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług? Sprawdź!

23 czerwca 2022

Impreza dla pracowników w kosztach firmy

W celu zaliczenia wydatków poniesionych na organizację imprezy dla pracowników do kosztów podatnik musi wykazać cel motywacyjno-integracyjny, jaki z niej wynika. Dowiedz się, kiedy impreza dla pracowników może być zaliczona do kosztów podatkowych!

23 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów