Regulacje w zakresie instytucji poręczenia zostały zawarte w art. 876-887 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisami przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik jego nie wykonał.
Pobierz darmowy wzór umowy poręczenia w formacie pdf i docx!
Podstawowe założenia umowy poręczenia
Poręczenie ma charakter akcesoryjny, czyli prawo to jest ściśle sprzężone z jakimś innym stosunkiem zobowiązaniowym. Oznacza to, że istnienie oraz kwota długu mają wpływ na występowanie i rozmiar poręczenia.
Umowa poręczenia - forma
Do zawiązania umowy poręczenia dochodzi wskutek zgodnego oświadczenia stron, stąd też to zobowiązane ma charakter konsensualny. Co więcej, z przepisów wynika, że forma pisemna umowy poręczenia pod rygorem nieważności została jedynie zastrzeżona dla poręczyciela. Z kolei dla ważności oświadczenia wierzyciela wystarczy jedynie forma dorozumiana (np. przyjęcie przez pracownika SKOK-u dokumentu, w którym zamieszczono oświadczenie woli poręczyciela).
Umowa poręczenia - elementy
1. Strony umowy poręczenia
Stronami umowy poręczenia są Wierzyciel oraz Poręczyciel.
W wypadku osób fizycznych konieczne będzie podanie takich danych jak: ich imiona, nazwiska, daty urodzenia, adres zamieszkania, numer ewidencyjny dokumentów tożsamości (dowód, osobisty, paszport, ważna legitymacja studencka), opcjonalnie PESEL. W razie prowadzenia działalności gospodarczej może być zawarty NIP strony.
Jeżeli wśród stron umowy poręczenia występuje osoba prawna, konieczne będzie podanie adresu jej siedziby, numeru wpisu do KRS, NIP oraz osoby uprawnionej do reprezentacji.
2. Umowa poręczenia - przedmiot
Istotnym elementem umowy poręczenia jest wskazanie osoby dłużnika oraz długu, ponieważ poręka ze względu na swój akcesoryjny charakter będzie zależała od istnienia zobowiązania głównego.
Poręczenie może dotyczyć nie tylko kredytu czy umowy pożyczki, ale także zdarzeń prawnych. Przykładami może być zobowiązanie alimentacyjne czy odszkodowanie z tytułu czynów niedozwolonych.
3. Zakres odpowiedzialności w umowie poręczenia
Poręczenie zasadniczo jest solidarne. Może być pełne, ograniczone np. do określonej kwoty lub wyznaczone procentowo. W przypadku pełnej poręki należy mieć na uwadze, że poręczyciel odpowie nie tylko za kwotę główną długu, ale także za odsetki oraz ewentualne koszty procesowe.
Co ciekawe, odpowiedzialność może być ograniczona w czasie - np. na 4 miesiące od chwili, kiedy dług stanie się wymagalny.
Odpowiedzialność może być także warunkowa - uzależniona od warunku zawieszającego albo rozwiązującego.
Należy pamiętać, że można poręczyć za dług przyszły do wysokości z góry oznaczonej, zaś bezterminowe poręczenie za tego typu zobowiązanie może być przed powstaniem długu odwołane w każdym czasie.
4. Inne postanowienia umowy poręczenia
Przykładowo ustalenie formy zawiadomienia poręczyciela o niewypłacalności - np. w formie pisemnej, ustnie, esemesem, faksem) lub zapis mówiący o odpłatności poręczenia.
5. Podpisy stron umowy poręczenia