Artykuły z dnia: 2022-08-08

Artykuły:

Faktura podatnika zwolnionego z VAT - nievatowcy wystawiają faktury

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT np. ze względu na limit obrotów mają możliwość wystawiania faktur, a dokładniej faktur bez VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie obowiązkowe elementy powinna zawierać faktura podatnika zwolnionego z VAT!

8 sierpnia 2022

Wycofanie samochodu osobowego na cele prywatne na gruncie PIT i VAT

Przedsiębiorcy decydujący się na wycofanie samochodu osobowego na cele prywatne muszą pamiętać o skutkach podatkowych takich działań na gruncie PIT i VAT. Dodatkowo, wycofanie pojazdu wiąże się z obowiązkiem stosowania oznaczenia WEW w pliku JPK_V7!

8 sierpnia 2022

Jak wypełnić ZUS ZWUA? Omówienie druku krok po kroku

Druk ZUS ZWUA jest wypełniany w celu wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń lub zmian czy korekty danych wykazanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń, które dotyczą kodu tytułu ubezpieczeń oraz jego rodzaju czy terminu powstania. Zobacz jak go wypełnić!

8 sierpnia 2022

Kiedy nakazać wykorzystanie urlopu wypoczynkowego?

Większość osób z utęsknieniem czeka na urlop. Zdarza się jednak, że cześć pracowników ma problem z wybraniem urlopu. Czy pracodawca może nakazać wykorzystanie urlopu wypoczynkowego pracownikowi? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

8 sierpnia 2022

Praca zdalna w Kodeksie pracy – 10 rzeczy, o których należy pamiętać

Wykonywanie obowiązków w kadrowych w domu jest uregulowane jedynie w ustawach covidowych. Do tej pory praca zdalna nie znalazła swojego miejsca w kodeksie pracy. Niebawem ma się to jednak zmienić. Poznaj zasady

8 sierpnia 2022

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikację wizerunku - wzór z omówieniem

Czym jest wizerunek? Jakich danych może żądać pracodawca od zatrudnionych osób? Co powinno zawierać oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikację wizerunku? Przeczytaj artykuł i pobierz darmowy wzór oświadczenia w formacie PDF lub DOCX!

8 sierpnia 2022

Rozliczenie straty z lat ubiegłych w 2022 roku

Zdarza się, że w danym roku podatkowym podatnicy ponoszą stratę, co oznacza, że wystąpiła w firmie nadwyżka kosztów nad przychodami. Sprawdź, jak wygląda rozliczenie straty z lat ubiegłych oraz jakie zmiany następiły w jej rozliczeniu od 2020 roku!

8 sierpnia 2022

Nagrody jubileuszowe - rozliczenie składkowe i podatkowe

Nagrody jubileuszowe przeznaczone są dla pracowników o określonym stażu pracy. Nagrody mogą być przyznawane za ogólny staż pracy lub konkretnie, za staż w danej firmie. Czy nagrody jubileuszowe podlegają oskładkowaniu podatkiem dochodowym? Dowiedz się!

8 sierpnia 2022

Najem prywatny i działalność gospodarcza a limit zwolnienia z VAT

Prowadzisz jednocześnie najem prywatny i działalność? Sprawdź, jak wyliczyć limit sprzedaży po przekroczeniu którego trzeba zarejestrować się do VAT. Kiedy możliwe jest zwolnienie z VAT? Dowiedz się, jak wyliczyć limit zwolnienia na przykładach!

8 sierpnia 2022

Odszkodowanie dla leasingobiorcy - kiedy może zostać przyznane?

Z leasingu samochodu służbowego korzysta prawie każdy przedsiębiorca w Polsce. Co zrobić gdy auto ulegnie kolizji? Czy odszkodowanie dla leasingobiorcy w Twoim przypadku jest możliwe? Przeczytaj artykuł i sprawdź jakie dokumenty są niezbędne!

8 sierpnia 2022

Kto musi płacić podatek od sprzedaży premiowej?

Jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i dotyczy Cię sprzedaż premiowa? Czy wiesz, że trzeba odprowadzić podatek od sprzedaży premiowej? Kto ma obowiązek go rozliczyć? Wskazówki w artykule!

8 sierpnia 2022

Amortyzacja kontenera adaptowanego na gruncie PIT

Wykorzystujesz w swojej działalności kontener jako dodatkowe miejsce do magazynowania? Sprawdź, jak powinna zostać rozliczona amortyzacja kontenera adaptowanego i wybierz najkorzystniejsza metodę dla swojej firmy. Dowiedz się, jaka stawka jest możliwa!

8 sierpnia 2022

Przewóz na potrzeby własne a rozliczenie kierowcy objętego pakietem mobilności

Wprowadzenie przepisów tzw. pakietu mobilności znacznie zmieniło rozliczanie wynagrodzeń kierowców. W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie pracownika objętego pakietem, a który wykonuje przewóz na potrzeby własne? Odpowiadamy na to pytanie!

8 sierpnia 2022

Zakup na firmę a prywatnie - czy warto brać fakturę na każdy towar?

Dokonując zakupu towaru zdarza się, że przedsiębiorcy proszą o wystawienie faktury, aby móc rozliczyć dany zakup w kosztach firmy. Trzeba jednak pamiętać, że zakup na firmę a prywatnie jest traktowany w inny sposób. Czy zawsze warto brać fakturę? Sprawdź!

8 sierpnia 2022

Kupno samochodu na firmę jednoosobową - warto wiedzieć!

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca może zdecydować się na kupno samochodu na firmę. Jakie ma zatem możliwości finansowania? A może jednak kupno nie jest konieczne i jest możliwość użytkowania pojazdu prywatnego w działalności? Sprawdziliśmy!

8 sierpnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów