0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2022-08-09

Artykuły:

Rozliczenie spółki i wspólników z ZUS

Spółka jest płatnikiem składek jedynie zatrudnionych w niej pracowników. Jeżeli nie zatrudnia pracowników, wspólnicy wykazują deklaracje i opłacają składki wyłącznie za siebie. Dowiedz się, jak w praktyce wygląda rozliczenie spółki i wspólników z ZUS!

9 sierpnia 2022

Jak wypełnić ZUS ZUA? Omówienie krok po kroku

Formularz ZUS ZUA wypełnia płatnik składek w celu zgłoszenia osoby z danego tytułu ubezpieczenia. Czy wiesz, kto jest zwolniony z tego obowiązku? Sprawdź, jak należy wypełnić wniosek ZUS ZUA i dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

9 sierpnia 2022

Zmniejszenie wymiaru etatu - konsekwencje

Zmniejszenie wymiaru etatu może zostać wprowadzone na mocy porozumienia stron lub w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Zmiana wymiaru etatu wywołuje dodatkowe obowiązki spoczywające na pracodawcy. Sprawdź, jakie zmiany należy wprowadzić!

9 sierpnia 2022

Liczba godzin pracy w miesiącu - jak ją prawidłowo ustalić?

Liczba godzin pracy w miesiącu określana jest na podstawie przepisów kodeksu pracy. Dokonując obliczeń, należy wziąć pod uwagę etat, na jaki pracownik jest zatrudniony oraz święta przypadające w innym dniu niż niedziela, które obniżają wymiar czasu pracy.

9 sierpnia 2022

Likwidacja stanowiska pracy – jak wyliczyć odprawę pracownika?

Likwidacja stanowiska pracy w zakładzie zatrudniającym powyżej 20 pracowników wiąże się z koniecznością wypłacenia odprawy zwalnianemu pracownikowi. Jak wyliczyć wysokość odprawy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

9 sierpnia 2022

Urlop rodzicielski - kto może się o niego starać?

Urlop rodzicielski jest jednym z uprawnień pracowników, którym urodziło się dziecko bądź tym, którzy zdecydowali się na adopcję. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki jest wymiar tego urlopu oraz czy zasiłek macierzyński przysługuje w stałej wysokości!

9 sierpnia 2022

Usługa montażu za granicą a VAT przy sprzedaży maszyny

Czy wiesz, jak powinna zostać rozliczona usługa montażu za granicą a VAT gdy związana jest z nieruchomością? Sprawdź, jak rozróżnić który przedsiębiorca odpowiada za zapłatę podatku VAT i w jaki sposób ustalić miejsce świadczenia usługi na nieruchomości!

9 sierpnia 2022

Odszkodowanie a zadośćuczynienie - komu się należy i za co?

Odszkodowanie a zadośćuczynienie - jakie są różnice? W jakim przypadku należy się odszkodowanie, a w jakim zadośćuczynienie? W przypadku szkody w majątku, która forma rekompensaty będzie miała zastosowanie? Przeczytaj w naszym artykule.

9 sierpnia 2022

Koszty transportu towarów do nabywcy na gruncie VAT i PIT

Jaką stawkę VAT zastosować doliczając do wartości sprzedawanego towaru koszty transportu? Czy sprzedawany towar i koszt dostawy towaru jest świadczeniem kompleksowym? Jak wyglądają koszty dostawy towarów do nabywcy na gruncie VAT i PIT? Sprawdź.

9 sierpnia 2022

Różnice kursowe przy zakupie środków trwałych – co musisz wiedzieć?

Różnice kursowe przy zakupie środków trwałych są niezwykle ważne, bowiem mogą zmniejszać lub zwiększać wartość początkową środka trwałego. Przeczytaj i sprawdź, w jaki sposób obliczyć różnice kursowe oraz jaki mają wpływ na wartość środka trwałego!

9 sierpnia 2022

Oskładkowanie świadczeń pozapłacowych na urlopie wychowawczym - interpretacja ZUS

W niniejszym artykule przedstawiamy studium przypadku, które omawia oskładkowanie świadczeń pozapłacowych na urlopie wychowawczym. ZUS wydał w tym zakresie indywidualną interpretację. Warto zapoznać się z orzecznictwem w tym zakresie.

9 sierpnia 2022

Metoda kasowa - zasady rozliczania faktur

Metoda kasowa może być stosowana przez firmy, które posiadają status małego podatnika, czyli te, które nie przekraczają rocznego limitu sprzedaży w kwocie 2 mln euro. Jest to uproszczona metoda ewidencji. Sprawdź, jak rozliczać faktury metodą kasową!

9 sierpnia 2022

Co się stanie jeśli nie zaksięgujemy faktury?

Zdarzają się sytuacje, gdy podatnik celowo lub nieumyślnie nie zaksięguje faktury kosztowej bądź sprzedażowej. Co się stanie jeśli nie zaksięgujemy faktury? Dowiedz się, czy można ją zaksięgować w następnych okresach oraz w jaki sposób tego dokonać!

9 sierpnia 2022

Import i eksport usług - rozliczenie podatkowe oraz dokumentowanie

Czym jest eksport usług i na jakich zasadach jest rozliczany? W jakich deklaracjach powinien został odpowiednio udokumentowany? A na jakich zasadach rozliczany jest eksport usług? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Podpowiadamy!

9 sierpnia 2022

Darowizna od dziadka - czy podlega opodatkowaniu?

Czy otrzymana darowizna od dziadka jest opodatkowana oraz powinienem ją zgłosić do urzędu skarbowego?

9 sierpnia 2022

Podstawa opodatkowania. Czym jest i jak ją obliczyć?

Podatnicy mają możliwość dokonania wyboru sposobu rozliczania swoich dochodów. W zależności od wybranego sposobu w inny sposób ustalana jest podstawa opodatkowania. Dowiedz się czytając artykuł, jak wyliczyć zaliczkę przy różnych formach opodatkowania!

9 sierpnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów