Poradnik Przedsiębiorcy

5 mitów związanych z poszukiwaniem pracy

Bez względu na to, czy szukasz pracy po raz pierwszy, czy po raz dziesiąty, z pewnością usłyszysz i przeczytasz w sieci o pewnych mitach w tej kwestii. Nie pozwól im jednak odciągnąć cię od tego, co tak naprawdę jest kluczowe w poszukiwaniu pracy. Poniżej prezentujemy 5 mitów mówiących o tym, co trzeba robić, by znaleźć zatrudnienie. Przeczytaj je i zapamiętaj, ale tylko po to, by wiedzieć, czego NIE robić w przyszłości i jak się NIE zachowywać.

Mit I: Moje doświadczenie sprawi, że z pewnością dostanę posadę

Oczywiście, doświadczenie zawodowe jest niezwykle istotne w czasie poszukiwania pracy i nikt tego nie neguje. Nie zawsze jest jednak najważniejsze! Większość pracodawców spojrzy z początku na ciebie nie poprzez pryzmat twojego doświadczenia zawodowego, lecz zwróci uwagę na to, jakim człowiekiem jesteś i czy sprawiasz wrażenie kogoś, kto idealnie nadaje się do zespołu. Możesz mieć duże doświadczenie zawodowe, jednak jeśli Twoja osobowość nie jest kompatybilna z osobowością szefa i „duchem zespołu”, nie zostaniesz zatrudniony – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Mit II: Nie otrzymałem odpowiedzi zwrotnej – nie są mną zainteresowani

Jeśli wiesz, że wysłałeś dopasowane do oferty pracy CV i ciekawy list motywacyjny, możesz być rozczarowany, gdy w ciągu kilku dni nie otrzymasz żadnej odpowiedzi. Nie oznacza to jednak, że potencjalny pracodawca nie jest tobą zainteresowany. Większość rekruterów jest po prostu zbyt przytłoczona nadmiarem pracy i aplikacji ze strony kandydatów. W świecie „lajków”, tweetów i hashtagów oczekujemy szybkich odpowiedzi i ciągłego zainteresowania, jednak pamiętaj, że proces rekrutacji trwaczęsto długo. Nie oczekuj więc natychmiastowych odpowiedzi, uzbrój się w cierpliwość i spokój.

 

Mit III: Otrzymali moją aplikację, z pewnością dadzą mi znać, jeśli mają inną posadę dla mnie

Nie oczekuj, że firma poświęci swój czas, by znaleźć posadę idealną dla ciebie. Jeśli aplikowałeś na konkretne stanowisko, nikt nie będzie sprawdzał, czy nadajesz się do innego działu bądź na inną posadę. Ponadto większość firm po prostu nie ma systemów ani baz przystosowanych do archiwizowania kandydatów, by na bieżąco wśród nich szukać osób na dane stanowisko. Dlatego odwiedzaj często stronę internetową firmy i sprawdzaj, czy poszukują kogoś na stanowisko, na które byś się nadawał – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl

Mit IV: Utknąłem w miejscu

Czasami możesz czuć się zniechęcony, gdy od kilku miesięcy szukasz pracy, tym bardziej jeśli chcesz zmienić branżę i stanowisko, a ofert brak. Jeśli myślisz o zmianie ścieżki kariery, zastanów się nad umiejętnościami i doświadczeniem, które masz. Zastanów się również, jak możesz zdobyć nowe kompetencje lub zwiększyć posiadane. Rób wszystko z myślą o nowej pracy i jej wymaganiach.

Wiele firm jest zainteresowana kandydatami, którzy w inny, niecodzienny sposób mogliby ze swoim doświadczeniem i umiejętnościami objąć dane stanowisko i nieco je odświeżyć. Nie zakładaj więc, że stoisz w miejscu - i nie bój się zmian.

Mit V: Nie ma nic dla mnie

Łatwo się zniechęcić podczas długiego i żmudnego poszukiwania pracy, zwłaszcza w czasach niestabilnej sytuacji gospodarczej oraz trudnego rynku pracy. Upewnij się więc, że jesteś zawsze na czele wyścigu o posadę. Niektóre stanowiska są objęte jeszcze przed tym, zanim firma zdąży je zareklamować, zatem nawiązywanie kontaktów i śledzenie sytuacji w danej branży jest bardzo istotne oraz może pomóc ci w znalezieniu pracy. Obserwowanie sytuacji w twojej branży ułatwią ci media społecznościowe. Pamiętaj, że osobiste rekomendacje są dla ciebie i potencjalnego pracodawcy bezcenne.