Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dyskryminacja w ogłoszeniach o pracę - jak jej uniknąć?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Niestety dyskryminacja w miejscu pracy jest powszechnym zjawiskiem. Nie inaczej dzieje się również w ogłoszeniu o pracę. Jeśli jakieś z wymagań pracodawcy sprawia, że pewna grupa społeczna nie może złożyć swojej kandydatury, możemy o niej mówić. Dyskryminacja w ogłoszeniach o pracę jest na porządku dziennym. Jak formułować anonse, by jej uniknąć?

Kiedy dyskryminacja w ogłoszeniach o pracę jest wytłumaczalna?

Oczywiście pozorna dyskryminacja w ogłoszeniach o pracę może być uzasadniona. W takich przypadkach nie można mieć pretensji do ogłoszeniodawcy. Chodzi tutaj na przykład o poszukiwanie statystów czy modeli. W tym przypadku pewne cechy wyglądu są kluczowe.

Przykład 1.

Pani Joanna poszukuje statystów do serialu. Mają to być osoby między 14. a 16. rokiem życia, ponieważ będą odgrywali rolę uczniów gimnazjum. W związku z tym jasno określony wiek w ogłoszeniu o pracę nie jest dyskryminacją.

Przykład 2.
Pan Mariusz otrzymał ubrania damskie od znanej marki. Ma je sfotografować na modelce. W ogłoszeniu więc określił dokładny rozmiar ubrań, który ma nosić ta kobieta. Dyskryminacja w ogłoszeniach o pracę nie ma więc miejsca.

Ukryta dyskryminacja w ogłoszeniach o pracę

Dyskryminacja nie zawsze jest jasna. Kiedy można ją uznać za ukrytą?

Pracodawca nie może prosić o zamieszczenie zdjęcia w CV. Jeżeli jednak takie wymaganie znajduje się w ogłoszeniu, oznacza to, że pracownicy, którzy tego nie zrobią, nie będą brani pod uwagę. Dodatkowo może to pomóc pracodawcy w określeniu wieku kandydata.

Inną ukrytą dyskryminacją może być na przykład zamieszczenie zdjęcia zespołu, który składa się z samych młodych osób - pośrednio wskazuje to bowiem kandydatom, jaki wiek pracowników jest pożądany.

O ukrytej dyskryminacji można mówić również wtedy, gdy ogłoszenie rozpoczyna się od słów: Młody, energiczny zespół poszukuje. To oczywiste, że daje to nam do zrozumienia, iż młode osoby są milej widziane.

Przykład 3.
Źle: Młody, dynamiczny zespół poszukuje współpracowników!
Dobrze: Zespół firmy X poszukuje współpracowników!

Czego unikać w ogłoszeniach o pracę?

Czego więc powinniśmy unikać w ogłoszeniach o pracę, abyśmy nie zostali posądzeni o dyskryminację?

  1. Określanie płci pracownika
    Choć w świadomości ludzi nadal istnieje podział na kobiece i męskie zawody, coraz częściej te granice się zacierają. Dlatego też określenie płci w ogłoszeniu o pracę jest słusznie traktowane jako dyskryminacja.

    Przykład 4.
    Źle: Poszukujemy kobiety na stanowisko kelnerki.
    Dobrze: Poszukujemy osoby na stanowisko: kelner/ka.

  2. Określanie wymaganego wieku
    Wiek nie powinien decydować o tym, czy ktoś może starać się o daną posadę. Widełki, podkreślanie, że poszukujemy młodych osób jest przejawem dyskryminacji.

    Przykład 5.
    Źle: Poszukujemy młodej osoby do pracy w naszej firmie!
    Dobrze: Poszukujemy pracownika na stanowisko…

  3. Nałogi
    Choć palenie papierosów nie jest najzdrowsze, w ogłoszeniach o pracę nie powinno się określać, że pracownik ma być niepalący czy bez nałogów. W końcu nie musi on palić w pracy, a to, czy pali, jest jego prywatną sprawą, która nie ma wpływu na kompetencje.

  4. Niepełnosprawność
    Pracodawcy często dodają, że mile widziane jest oświadczenie o stopniu niepełnosprawności. Jest to przejaw dyskryminacji i próba zaoszczędzenia pieniędzy przez pracodawcę.

  5. Status studenta
    Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy jednym z wymagań jest posiadanie statusu studenta, nawet gdy jednocześnie wymaga się dużego doświadczenia zawodowego.

O dyskryminację w ogłoszeniach o pracę jest nietrudno. Warto zwracać na to uwagę, gdyż wpływa to na renomę firmy i może na lata pozostawić niesmak wśród potencjalnych kandydatów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów