0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Darmowe ogłoszenia o pracę - czy mogą być skuteczne?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obecnie wartościowy pracownik jest dla pracodawcy na wagę złota. Nic więc dziwnego, że konstruując ogłoszenia o pracę, pracodawcy prześcigają się w prezentacji benefitów  dla potencjalnych kandydatów. Wśród wielu ofert pracy przewijają się coraz to nowsze sposoby zwrócenia uwagi na zamieszczone ogłoszenie. Każdy, kto szukał pracy, choć raz spotkał się z obietnicą pracy w młodym dynamicznym zespole i gwarancją świetnej atmosfery. Czy są to jednak skuteczne sposoby rekrutacji, które zachęcą kandydatów do kliknięcia w przycisk “aplikuj”? Co wpływa na skuteczność ogłoszenia o pracę? Jaki portal pozwoli dotrzeć do największej puli kandydatów? Czy darmowe ogłoszenia o pracę pozwolą pozyskać cenne CV?

Dobry pracownik poszukiwany

Każdy pracodawca poszukuje do swojego zespołu atrakcyjnego pracownika, ale czy zdajemy sobie sprawę jakie cechy determinują profil idealnego kandydata? 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ekspertów, pracodawcy oczekują zestawu określonych cech, które są dla nich niemal jak obietnica, że pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki należycie. 

Należy podkreślić, że  szczególnie poszukiwane są cechy miękkie, które są składnikiem charakteru pracownika, ponieważ w odróżnieniu od specjalistycznych umiejętności trudno jest je wypracować czy zmienić.   

Wśród zebranych odpowiedzi ustalono, co w pierwszej kolejności liczy się w oczach większości pracodawców. Są to zaangażowanie w wykonywane obowiązki, lojalność, punktualność oraz zdolność do współpracy. Nie bez znaczenia jest także elastyczność, wielozadaniowość i motywacja do pracy.

Ciężko jest jednak wymagać, aby pracownik posiadał wszystkie wymienione cechy. To, jakie umiejętności powinien posiadać jest ściśle uzależnione od tego, w jakiej branży ubiega się o zatrudnienie. Wiadome jest, że handlowiec powinien być raczej energiczny i komunikatywny, a opiekunka do dzieci powinna posiadać w sobie pokłady cierpliwości i odpowiedzialności.

W poszukiwaniu pracy - gdzie pracownicy szukają ofert?

Pracownicy mają do wyboru wiele miejsc, w których czekają na nich atrakcyjne oferty pracy na miarę ich potrzeb. Najczęściej w celu poszukiwania zatrudnienia korzystają  z Internetu. Można zatem dojść do wniosku, że tradycyjne formy ogłoszeń jak np. te zamieszczane w gazetach odeszły już w zapomnienie. Nowoczesnym sposobem, który zyskuje popularność na rynku pracy jest serwis LinkedIn. Jest to jednak stosunkowo młody portal, a pracownicy, zwłaszcza niższego szczebla, w zdecydowanej większości stawiają na inne, sprawdzone sposoby w poszukiwaniu zatrudnienia.

Wielu z nich dołącza do grup na portalach społecznościowych, gdzie nie tylko pracodawcy, ale i agencje pracy licznie zamieszczają ogłoszenia skierowane do kandydatów. Grupy na Facebooku cieszą się niezmienną popularnością, niektóre z nich zrzeszają nawet kilkanaście tysięcy członków. Jest to potencjalnie dobry sposób na pozyskanie pracowników. Należy się jednak liczyć z tym, że zainteresowanie grupami jest duże, a fakt ten wykorzystuje wielu pracodawców. Skutkiem jest, że zamieszczone ogłoszenia mogą nie spotkać się z oczekiwanym odzewem. 

Portale z ogłoszeniami o pracę - czy muszą być odpłatne?

Portale z ogłoszeniami o pracę, mimo rosnącej konkurencji ze strony mediów społecznościowych, nadal są faworytem, zarówno ze strony pracodawców, którzy często wrzucają tam swoje ogłoszenia, jak i pracowników, do których te ogłoszenia trafiają. 

Niestety, większość z nich, w zamian za duże zasięgi wymaga opłaty przy zamieszczaniu ogłoszeń o pracę, natomiast te, które nie pobierają opłat najczęściej nie są w stanie zapewnić zainteresowania ogłoszeniem. Czy jest więc sposób, by darmowe ogłoszenia o pracę były także skuteczne? Jest. W odpowiedzi na potrzeby pracowników i pracodawców, rozwiązanie pojawiło się za sprawą nowej funkcji na portalu poradnik pracownika.

Rekrutacja na własną rękę - zrób to sam 

Wiele dużych firm decyduje się zlecać proces rekrutacji firmom zewnętrznym, nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Głównym minusem tego rozwiązania są w pierwszej kolejności koszty, na które mniejsze przedsiębiorstwa nie mogą sobie zwyczajnie pozwolić. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest znalezienie pracownika na własną rękę. Samodzielna rekrutacja budzi przez wieloma przedsiębiorcami obawy, jest to przecież proces czasochłonny, wymagający dużego zaangażowania i wiedzy. Inną kwestią jest brak odpowiednich narzędzi. Ciężko jest dotrzeć zarówno do wykwalifikowanej kadry, jak i pracowników niższego. 

Okazuje się jednak, że samodzielne prowadzenie rekrutacji ma także swoje plusy. Pracodawca ma w tym wypadku możliwość do niezależnej oceny kandydata i zweryfikowania, czy pasuje on do jego oczekiwań.

O narzędzie dla pracodawców rekrutujących na własną rękę zadbała wFirma, oferując darmowe ogłoszenia o pracę na portalu Poradnik Pracownika. Dodawanie ogłoszeń z poziomu systemu jest proste, wszystkie trafiają bezpośrednio na stronę Poradnika Pracownika. Warto wspomnieć, że portal ten odwiedza ponad 3 milionów czytelników w miesiącu!

Darmowe ogłoszenia o pracę na portalu poradnik pracownika

Darmowe ogłoszenia o pracę na portalu www.poradnikpracownika.pl wyróżnia nie tylko szeroki zasięg ogłoszeń, ale i wysoki stopień zaawansowania narzędzi rekrutacyjnych. Pracodawca zamieszczający ofertę pracy ma możliwość dodawania nieograniczonej liczby ofert pracy, stworzenia własnej bazy osób biorących udział w rekrutacji oraz może zarządzać danymi kandydatów. System posiada także opcję informowania za pomocą alertów o napływających aplikacjach. 

Podsumowanie

W aspekcie zamieszczania ogłoszeń o pracę liczy się przede wszystkim ich skuteczność, a więc i zasięgi. W Internecie istnieje wiele miejsc oferujących możliwość dodawania ogłoszeń o pracę, ale tylko nieliczne dają możliwość skorzystania z tej funkcji za darmo przy jednoczesnej gwarancji skuteczności ogłoszeń. Wypróbuj darmowe ogłoszenia o pracę na portalu Poradnik Pracownika i skorzystaj z kompleksowego systemu do dodawania ogłoszeń i prowadzenia rekrutacji!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów