Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Skuteczne poszukiwanie pracy - jak powinno wyglądać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Poszukiwanie pracy to żmudny i wymagający proces. Warto dobrze się do niego przygotować i uzbroić w cierpliwość - nie można się przecież poddać po tygodniu poszukiwań. Jednocześnie warto podejść do tematu profesjonalnie, opracować strategię i zadbać o każdy szczegół. Z pewnością pomoże to uniknąć niepotrzebnych rozmów i docelowo w znalezieniu wymarzonej posady.

Odpowiedz sobie na kilka pytań

Zanim zaczniesz szukać pracy, warto odpowiedzieć sobie samemu na kilka pytań. Jakiej pracy chcę, a jakiej potrzebuję? Czy zmiana pracy na tym etapie życia jest mi potrzebna? Czy chcę zmienić branżę, czy tylko pracodawcę? Odpowiedzi pomogą w wyborze kierunku, w którym, szukając pracy, chcesz zmierzać.

Następnie należy spojrzeć na siebie obiektywnie i zadań kilka kolejnych pytań, tym razem dotyczących naszych kompetencji, mocnych stron, jednym słowem - atrakcyjności dla przyszłego pracodawcy. Oczywiście warto też przyjrzeć się słabościom i pomyśleć, w jaki sposób można uzupełnić braki. Przemyślenia warto skonfrontować z kimś bliskim lub zaufanym współpracownikiem. Choćbyśmy bardzo chcieli, nie możemy być w 100% obiektywni względem siebie.

Gdzie chcesz pracować?

Kiedy już dobrze wiesz, jakiej pracy Ci trzeba i jakie są Twoje mocne i słabe strony, należy przemyśleć, jaka praca miałaby być tą jedyną. Warto sporządzić listę stanowisk, branż oraz działów, jakie bierzemy pod uwagę w szukaniu stanowiska. Mogą to być także konkretne nazwy firm albo warunki pracy, jakie nas interesują. Warto też określić swoje oczekiwania i potrzeby - czy marzy nam się praca w korporacji czy małym zespole, interesujące nas godziny pracy itd. 

Tutaj również należy skonfrontować swoje oczekiwania z rzeczywistością - czy ubiegając się o stanowisko w międzynarodowej korporacji mamy kwalifikacje do tego potrzebne? Czy aplikując na stanowisko marketingowca mamy na ten temat jakiekolwiek pojęcie? I tak dalej. 

Oczywiście jeżeli brakuje nam konkretnych umiejętności, szybko można to nadrobić, dlatego kandydat nie powinien zniechęcać się jedynie po przeczytaniu ogłoszenia. Dodatkowo, podczas rozmowy o pracę może się okazać, że firma sama zaoferuje np. szkolenie z wymaganej umiejętności.

Poszukiwanie pracy - wzorowe curriculum vitae

W każdym poradniku przeczytamy to samo:

  • nie wolno kłamać w CV,

  • należy podać profesjonalnego maila,

  • nie trzeba uwzględniać wszystkich prac czy umiejętności.

Oczywiście to wszystko zgodne z prawdą, jednak warto pamiętać jeszcze o innych kwestiach. Przede wszystkim o tym, że CV, tak jak list motywacyjny, nie może być uniwersalny. W zależności od tego, na jakie stanowisko lub w jakiej branży kandydat aplikuje, jego CV będzie się od siebie różniło - doświadczeniem, wybranymi umiejętnościami czy szkoleniami.

Dlatego, jeżeli zależy nam na szybkim znalezieniu pracy, trzeba się wysilić, najbardziej właśnie w kwestii CV. To od tej jednej strony zależy nasze być albo nie być w dalszych etapach rekrutacyjnych. Jeżeli rekruter wyczuje, że nie przyłożyliśmy się do stworzenia własnego CV, jaki jest sens zapraszać nas na rozmowę?

To, co zawrzemy w CV zależy także od naszego doświadczenia. Osoby młode, dopiero rozpoczynające przygodę na rynku pracy jak najbardziej mają prawo do wymienienia wszystkich staży czy praktyk, jakie odbyli. Pracownicy z większym stażem mogą już pominąć pracę dorywczą w czasie studiów. To samo tyczy się wykształcenia - osoby studiujące mogą w CV zamieścić informację o ukończonym liceum, jednak im więcej czasu mija od zakończenia studiów, tym mniej jest to istotne.

Nagłówek dotyczący hobby czy zainteresowań często traktowany przez szukających pracy po macoszemu, okazuje się być bardzo istotny. Tutaj dosłownie w kilku słowach kandydat może zainteresować i zapisać się w pamięci przeprowadzającego wywiad. Jednak specjaliści ds. HR ostrzegają, żeby i w tym miejscu nie próbować przekłamywać rzeczywistości oraz żeby być konkretnym w swoich zainteresowaniach. Bo czy wpisując w hobby “literatura”, kandydat ma na myśli literaturę polską, rosyjską czy arabską? Nigdy nie wiemy, czy po drugiej stronie stołu nie trafi się osoba, która tę pasję dzieli.

Poszukiwanie pracy - portale rekrutacyjne

Sprawdzone portale rekrutacyjne to niezastąpione źródło wiedzy - od najbardziej aktualnych ofert, przez porady specjalistów, poradniki czy porównywarki zarobków. To bardzo dobre portale i osoby szukające pracy powinny dobrze się z nimi zapoznać. Zazwyczaj poradniki redagowane są przez specjalistów ds. HR czy innych znających branżę ludzi. Duże firmy zazwyczaj korzystają z tych portali w poszukiwaniu pracowników.

Pozycją obowiązkową w tych czasach jest także profil na portalu LinkedIn, link do niego można nawet zamieścić w papierowej wersji CV.

Poszukiwanie pracy - pomoc znajomych

Znana teoria mówi, że od każdej osoby na świecie dzieli nas zaledwie sześć stopni. Może Twój znajomy zna kogoś w firmie, w której chcesz pracować? Warto zrobić mały research, tym bardziej, że badania dowodzą, że 60% osób zmieniło pracę pod wpływem rekomendacji znajomych, a prawie 80% przyjętych do firmy pracowników wcześniej kogoś już w niej znało. Dlaczego tak się dzieje? Pracodawcy coraz częściej stosują nowe narzędzia, które wykorzystują programy rekomendacji pracowniczych. Często robią to także poprzez media społecznościowe, które znacząco zmieniają proces rekrutacji.

Dobrze jest także dbać o swoje kontakty zawodowe i nie zamykać się tylko na pomieszczenie biurowe, w którym spędzamy większość dnia pracy. Jakiekolwiek szkolenia czy delegacje są także świetną okazją do poznania osób z branży - warto utrzymywać takie kontakty. Ma to oczywiście swoją profesjonalną nazwę - networking.

Zbadaj rynek i znajdź odpowiedni czas

Kiedy decydujesz się na zmianę pracy, dobrze jest to zrobić o odpowiedniej porze. Okazuje się bowiem, że wysyp ogłoszeń o pracę również ma swoją zależność! Najwięcej można się ich spodziewać na początku roku - rozpoczynają się wtedy nowe projekty, nowe budżety, powiększają się zespoły. Sezon ogórkowy to z pewnością okres wakacyjny, kolejnego wysyp ofert można się spodziewać jesienią.

Oczywiście od tych zasad istnieją wyjątki, dlatego szukając pracy, kandydat musi mieć zawsze rękę na pulsie. Warto zdać sobie sprawę już na początku poszukiwań, że ten proces może trwać dłużej niż się spodziewaliśmy. Jednak nie powinno nas to zniechęcać w szukaniu pracy idealnej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów