0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Każdy dzień może być niczym sobota

Wielkość tekstu:

Wstać w poniedziałek przed południem i przyjść do pracy na godzinę. Zjeść obiad w ulubionej restauracji ze znajomymi i umówić się na siedemnastą do kina. Tak może wyglądać każdy dzień, jeśli Twój pracodawca wdroży model ROWE.

Mowa o Results-Only Work Environment, czyli środowisku pracy skoncentrowanym wyłącznie na wynikach. Jego idea polega na zarządzania kadrami zgodnie z zasadą: nie interesuje mnie gdzie i kiedy pracownik wykonuje swoją pracę, liczą się jej efekty. Oznacza to, że pracownik może samodzielnie ustalić swój plan dnia, o ile wykona powierzone mu obowiązki. To pracownik decyduje kiedy i w jakim wymiarze godzin chce wykonywać powierzoną mu pracę.

Raj dla pracowników

Twórcami ROWE są Jody Thompson oraz Cali Ressler, które obecnie prowadzą firmę CultureRx w Stanach Zjednoczonych i zajmują się udzielaniem porad, jak wdrażać tę strategię. Są autorkami książki pt. „Nadgodziny są do bani”, w której sfomułowały zasady funkcjonowania w ROWE. Wśród nich pojawiły się następujące reguły: każdy dzień jest niczym sobota, pracownicy mają nieograniczoną liczbę dni płatnego urlopu, o ile tylko wykonują swoją pracę, praca to nie jest miejsce, do którego się idzie – to coś, co się robi. Brzmi dość utopijnie. – Do korzyści tego innowacyjnego modelu należy brak stresu związanego z wykonywaniem pow
ierzonych obowiązków i brak spóźnień, które są kłopotliwe dla obydwu stron
– mówi Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl. Statystyki pokazują, że ROWE przynosi przedsiębiorstwom oszczędności, wzrost produktywności i sprzedaży.

Kluczowa rola menedżera

Strategia ROWE wymaga od menedżerów dużego zaangażowania. Muszą precyzyjnie określić zadania dla pracowników, cele, oczekiwania i terminy realizacji zleceń. Pracownicy mają satysfakcję z ustalaniu harmonogramu, który jest w stanie pogodzić życie osobiste z zawodowym. Elastyczny tryb pracy wiąże się z posiadaniem pełnej kontroli nad czasem i obowiązkami. Motywacją do wykonywania zadań jest zbliżający się deadline, a nie stojący nad biurkiem menedżer. Osoby lojalne, odpowiedzialne i zdyscyplinowane z powodzeniem realizują się w modelu ROWE. Z kolei osoby, które mają skłonności do zapominania o konieczności wykonywania zadań, gdy nie kontroluje się ich na bieżąco, mają problemy z odnalezieniem się w ROWE.

ROWE  w Polsce

Innowacyjny model zarządzania nie jest odpowiedni dla wszystkich przedsiębiorstw. W branżach kreatywnych, takich jak marketing, reklama czy IT, ROWE jest idealnym rozwiązaniem. Przeniesienie ROWE z Ameryki do Polski nie jest łatwe. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę wymaga od pracodawcy prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika i przestrzegania zasad BHP, co nie jest zgodne z zasadami ROWE. 

Anna Hankiewicz, Cal.pl

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów