0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Diet coaching - pomysł na biznes

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Poszukując pomysłu na biznes, warto dokładnie prześledzić najnowsze trendy - na co jest popyt, o czym dużo się mówi, co jest modne. Wśród takich tematów od jakiegoś czasu znajduje się szeroko rozumiany zdrowy tryb życia. I nie chodzi tu tylko o promowanie nowych cudownych diet, ale o coś innego - o odpowiedni sposób odżywiania, połączony z aktywnością fizyczną oraz stabilnością emocjonalną i psychiczną. Wiele osób przekonało się, że aby poprawić stan swojego zdrowia i samopoczucia, nie wystarczy “przejść na dietę”, ale trzeba czegoś więcej. Potrzebna jest zmiana starych i wypracowanie nowych nawyków oraz ukierunkowanie nowego sposobu myślenia. Nie jest to proste zadanie, o czym przekonał się każdy, kto choćby w ramach postanowień noworocznych założył, że wyciągnie z piwnicy rower treningowy i będzie na nim jeździł codziennie albo przynajmniej co drugi dzień. Pierwszy krok zazwyczaj nie sprawia trudności, ale już rzetelne trwanie przy postanowieniu udaje się tym najbardziej wytrwałym.

W takich momentach dobrym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty, który pomoże osiągnąć zamierzone cele, służąc radą, wsparciem i odpowiednim “kopniakiem” motywacyjnym. I tu pojawia się wspomniany na początku pomysł na biznes - diet coaching. Kim jest diet coach? Czym dokładnie się zajmuje? W jaki sposób można zostać takim trenerem?

Czym jest diet coaching?

Odpowiedzią na najnowsze trendy dotyczące zdrowego trybu życia jest wspomniany wyżej diet coaching. Polega on na tworzeniu indywidualnych programów odżywiania, opracowanych na podstawie informacji zebranych w trakcie rozmów i dokładnych wywiadów z klientem. Jego głównym zadaniem jest nauka świadomego spojrzenia na to, co, kiedy i po co się je. To właśnie rozwój takiej samoświadomości jest pierwszym krokiem (oczywiście po przeprowadzeniu wywiadu i podsumowaniu informacji), jaki podejmuje diet coach w pracy z osobą, która się do niego zgłasza. Polega to na rozwijaniu wiedzy na temat organizmu człowieka, procesów związanych z jedzeniem etc. W kolejnych etapach następuje zmiana nawyków, zachowań i przekonań związanych z jedzeniem, na podstawie informacji o dotychczasowym sposobie odżywiania, stylu życia, stanie zdrowia, zwyczajach kulinarnych, czy poziomie aktywności.

Bardzo ważnym elementem diet coachingu jest traktowanie klienta jak eksperta - to on przecież wie najlepiej, jaki jest, co i jak robi. Na tej podstawie powstaje dostosowany do potrzeb konkretnej osoby program odżywiania, którego wprowadzenie w życie monitorowane jest przez diet coacha. Czym w takim razie wizyta u takiego specjalisty różni się od wizyty u dietetyka? W pierwszym przypadku klient sam (ze wsparciem diet coacha) poszukuje dobrych dla siebie rozwiązań. W drugim wypadku to dietetyk wyznacza ścieżkę postępowania. To z kolei wpływa na motywację osoby pragnącej zmian w swoim życiu. Jeżeli wypracowujemy coś sami, działa w nas tzw. motywacja wewnętrzna - robimy coś, bo sami tego chcemy. Jeżeli natomiast ktoś narzuca nam sposób działania, bardzo często pojawia się opór i - mimo początkowych dużych chęci - niechęć do zmian.

Zadaniem diet coacha jest przede wszystkim pomoc w zrozumieniu potrzeb żywieniowych klienta oraz stworzenie razem z nim takiego planu odżywiania, który będzie odpowiedni dla prowadzonego przez niego stylu życia. Podkreśla się, że po rozmowach z takim specjalistą osoba ma podjąć działania zmierzające do zmian na trzech płaszczyznach: odżywiania, postępowania i zachowania.

Spotkania z diet coachem mogą mieć charakter rozmów indywidualnych lub grupowych (czasami zdarzają się również mieszanki tych dwóch stylów). Cały proces trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni.

Jak zostać diet coachem?

Aby zostać diet coachem, trzeba posiadać wiedzę dotyczącą coachingu, żywienia człowieka oraz mentoringu. Dlatego też biznes taki rozkręcić mogą przede wszystkim osoby, które ukończyły kierunki takie jak psychologia lub dietetyka. Warto również posiadać zainteresowania związane ze wskazanymi wyżej dziedzinami. Skutecznym coachem może bowiem zostać osoba, która wierzy w to, co mówi, a żeby wierzyć, należy wyposażyć się w odpowiednią wiedzę.

Jednak zarówno osoby, które ukończyły studia z ww.  kierunków, jak i te, które z tematem tym nie miały wiele wspólnego, chcąc zostać diet coachem, powinny udać się na specjalistyczne szkolenie. W jego trakcie będą miały szansę poszerzyć swoją wiedzę z potrzebnych dziedzin, poznają techniki diet coachingu i same będą mogły doświadczyć takiego oddziaływania. Szkolenia prowadzone są często przez praktyków, którzy w trakcie prowadzenia sesji z klientami stworzyli autorskie programy diet coachingu. Co ważne, poszukując takich kursów, warto sprawdzić, czy posiadają one rekomendację Izby Coachingu. W takim wypadku można mieć bowiem pewność, że szkolenie to prowadzone jest przez specjalistów i że wydane pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto.

Innym rozwiązaniem jest ukończenie odpowiednich studiów podyplomowych. Przez wzgląd na fakt, iż diet coaching, czy też coaching zdrowego trybu życia jest w Polsce stosunkowo młodą dziedziną, niewiele uczelni oferuje związane z nimi kierunki. Przykładowo dyplom coacha zdrowego trybu życia można od niedawna zdobyć na Uniwersytecie Łódzkim. Możliwe, że w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie coraz więcej szkół będzie dawało szansę na zdobycie fachowej wiedzy z tematów związanych z diet coachingiem.

Należy pamiętać, iż diet coach to odpowiedzialny zawód - opiera się on na pracy z drugim człowiekiem, wymaga zrozumienia wielu procesów - zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych, a jego stawką jest zdrowie człowieka. Dlatego zanim podejmie się decyzję o założeniu gabinetu czy poradni diet coachingowej, konieczne jest bardzo dobre przygotowanie. Warto jednak zainteresować się tym tematem, ponieważ specjaliści zapowiadają, iż zapotrzebowanie na takie usługi w ciągu najbliższych kilku lat z pewnością będzie rosło.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów