Artykuły z dnia: 2022-01-19

Artykuły:

Rezygnacja z ZFŚS w trakcie roku kalendarzowego

Rezygnacja z tworzenia funduszu świadczeń socjalnych nie może być jednostronną decyzją pracodawcy – takie działanie musi być uzgodnione z przedstawicielami związków zawodowych albo pracowników. Czy rezygnacja z ZFŚS może nastąpić w trakcie roku? Sprawdź!

19 stycznia 2022

Czy pracodawca może uwzględnić wniosek pracownika o zmianę trybu rozwiązania umowy o pracę?

Bywają sytuacje, że pracownik po rozwiązaniu z nim umowy składka wniosek o zmianę trybu rozwiązania umowy. Czy pracodawca w ogóle powinien zaakceptować wniosek pracownika o zmianę trybu rozwiązania umowy o pracę i czy jest to czynność legalna? Sprawdź!

19 stycznia 2022

VIU-DO – jak wypełnić deklarację rozliczeniową w procedurze OSS?

Podatnicy zarejestrowani w procedurze VAT OSS zobowiązani są składać deklaracje rozliczeniowe VIU-DO. Jak wypełnić deklarację i gdzie należy ją złożyć? W artykule przedstawiamy krok po kroku, jak wypełnić deklarację rozliczeniową w procedurze OSS!

19 stycznia 2022

Relacja z webinaru dla biur rachunkowych "Tnij koszty obsługi - bądź zawsze na czasie!"

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia nagrania z webinaru organizowanego przez serwis wFirma dla Biur Rachunkowych. Na spotkaniu omówione zostały funkcje systemu wFirma, które wspomagają codzienną pracę biura i pozwalają na zaoszczędzenie czasu. Zapraszamy!

19 stycznia 2022

RODO w procesie rekrutacji - ważne szczegóły

Rozporządzenie o ochronie danych, czyli RODO, wprowadziło szereg ograniczeń w zakresie przetwarzania danych osobowych. Najbardziej odczuwalnymi były te w obszarze procesów rekrutacyjnych. RODO w procesie rekrutacji - poznaj szczegóły w artykule!

19 stycznia 2022

Zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej - kiedy jest konieczne?

Kontroli podatkowej podlegają wszystkie przedsiębiorstwa. Jej celem jest weryfikacja, czy kontrolowani należycie wywiązują się z obowiązków podatkowych. Zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej- czy należy do obowiązku urzędu skarbowego?

19 stycznia 2022

Ulga na zakup kasy fiskalnej po przekształceniu działalności

Obowiązkowa kasa fiskalna dotyczy przedsiębiorców dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych. Sprawdź, czy ulga na zakup kasy fiskalnej podlega zwrotowi w przypadku przekształcenia działalności!

19 stycznia 2022

Składki ZUS od dochodu - jak rozliczać ulgę mały ZUS plus?

W ostatnich latach rząd wprowadził dla przedsiębiorców kilka zmian dotyczących opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od lutego 2020 roku w życie weszła nowa ulga - składki ZUS od dochodu. Przeczytaj artykuł i poznaj szczegóły tematu!

19 stycznia 2022

Płaca minimalna w 2022 roku

W roku 2022 zwiększeniu ulegnie płaca minimalna. Ile będzie wynosiło minimalne wynagrodzenie w 2022 roku? Sprawdź, jakie jeszcze kwoty wzrosną w związku ze zmianą płacy minimalnej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

19 stycznia 2022

Co to jest bilans i kto musi go sporządzać?

Bilans to jeden z ważniejszych dokumentów, który musi zostać sporządzony w przedsiębiorstwie. Przedsiębiorca może zlecić wykonanie bilansu księgowej w biurze rachunkowym. Jak wykonać bilans i jakie są jego elementy? Co to jest bilans? Odpowiadamy!

19 stycznia 2022

Ryczałt ewidencjonowany dla programisty jako optymalna forma opodatkowania

Polski Ład z pewnością wpłynął na to, że ryczałt ewidencjonowany dla programisty zyskał na atrakcyjności. Z jakiej stawki ryczałtu może skorzystać samozatrudniony w branży IT oraz czy kiedy warto wybrać tą formę opodatkowania? Odpowiadamy w artykule!

19 stycznia 2022

Wspólne rozliczenie z małżonkiem a nowy Polski Ład

System podatkowy umożliwia małżonkom skorzystanie z preferencji jaką jest rozliczenie wspólne. Reforma rządowa wprowadziła w tym zakresie zmiany. Wspólne rozliczenie z małżonkiem a nowy Polski Ład - poznaj jak wygląda rozliczenie małżonków od 2022 roku!

19 stycznia 2022

Opodatkowanie VAT aportu - jak ustalić postawę opodatkowania i stawkę VAT?

Chcąc założyć spółkę, przedsiębiorcy mają możliwość wnieść do niej prowadzone przedsiębiorstwo w formie aportu. Czy to zdarzenie powoduje obowiązkowe opodatkowanie VAT aportu? Okazuje się, że tak! Sprawdź, jak zatem ustalić podstawę opodatkowania?

19 stycznia 2022

Odnaleziona faktura kosztowa - czy można ją zaksięgować?

W toku prowadzenia działalności w natłoku obowiązków może zdarzyć się, że przedsiębiorca zapomni zaksięgować fakturę. Czy odnaleziona faktura kosztowa może zostać zaksięgowana w kolejnych okresach? Jak to zrobić na gruncie VAT i PIT? Przeczytaj i sprawdź!

19 stycznia 2022

Zapłata VAT e-commerce – gdzie, jak i kiedy zapłacić VAT OSS i VAT IOSS?

Prowadzisz sprzedaż wysyłkową w UE i korzystasz z procedury VAT OSS lub VAT IOSS? Sprawdź, w jakim terminie i na jaki rachunek urzędu powinna być uiszczona zapłata VAT e-commerce i do kiedy wysłać deklarację rozliczeniową VIU-DO oraz VII-DO!

19 stycznia 2022

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - dostępne stawki ryczałtu

Jedną z uproszczonych form rozliczeń z urzędem skarbowym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności. Dowiedz się, jakie są dostępne stawki! Odpowiedź znajdziesz czytając nasz artykuł!

19 stycznia 2022

PIT-11 za cudzoziemca a identyfikator podatkowy

Pracodawcy do końca stycznia powinni przekazać do urzędu skarbowego PITy za pracowników. Jak wypełnić je dla osób z zagranicy, które jako identyfikator podatkowy w poprzednim roku oznaczyły paszport? Dowiedz się jak wypełnić PIT-11 za cudzoziemca!

19 stycznia 2022

Jak wyliczać wynagrodzenia pracowników?

Pracownicy często spotykają się z pojęciem wynagrodzenia brutto. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co się na nie składa i ile tak naprawdę pieniędzy do dyspozycji otrzyma. Czy wiesz, jak wyliczać wynagrodzenia? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

19 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów