Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Usługi zarządzania projektami – kiedy zastosować stawkę 8,5%?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorca podlegający opodatkowaniu według zasad przewidzianych dla ryczałtu od przychodu ewidencjonowanego i realizujący zadania w ramach usługi zarządzania projektami musi ustalić właściwą stawkę ryczałtu. Z wydawanych przez Dyrektora KIS indywidualnych interpretacji wynika, że w takim przypadku właściwa jest 8,5% stawka podatkowa.

Ustalenie właściwej stawki ryczałtu dla świadczonych usług

Przedsiębiorca, który zdecydował się na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, musi dokonać prawidłowej klasyfikacji świadczonych usług do odpowiedniej stawki ryczałtu określonej w katalogu zawartym w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU).

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

W odniesieniu do wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) wskazujemy, że symbol ex oznacza, że w ramach grupowania 70 opodatkowaniu stawką 15% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem.

Natomiast pozostałe usługi (inne niż doradztwo związane z zarządzaniem), sklasyfikowane według PKWiU w dziale 70, które nie zostały wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.

Zatem opodatkowaniu stawką ryczałtu 15% podlegają usługi, tj.:

  • klasa 70.10 – usługi firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych;
  • kategoria 70.22.1 – usługi doradztwa związane z zarządzaniem wraz z zawartymi w klasyfikacji podkategoriami i pozycjami z wyłączeniem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.).

Stawką 8,5% opodatkowane będą natomiast pozostałe usługi wymienione w Dziale 70 niezwiązane z „usługami firm centralnych (head offices)”, a także „usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem”, tj.:

  • klasa 70.21 – usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji;
  • kategoria 70.22.2 – pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych;
  • kategoria 70.22.3 – pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dyrektor KIS nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego PKWiU. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach interpretacji indywidualnej. Należy podkreślić, że każda interpretacja jest wydawana na podstawie grupowania PKWiU wskazanego we wniosku przez samego podatnika.

Usługi zarządzania projektami a stawka ryczałtu 8,5%

Dodatkowo trzeba podkreślić, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Przyporządkowanie określonych usług do danego kodu PKWiU bez ich faktycznego wykonywania nie generuje obowiązku zapłaty podatku.

Z treści wydawanych interpretacji wynika, że jeżeli przedsiębiorca świadczy usługę zarządzania projektami i jednocześnie w tym zakresie nie świadczy usług związanych z doradztwem, to właściwa będzie 8,5% stawka podatku. 

Tak np. uznał Dyrektor KIS w interpretacji z 24 czerwca 2024 roku (nr 0112-KDSL1-2.4011.250.2024.2.JN), w ramach której stwierdzono, że świadczenie usług zarządzania projektami jako project manager sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlega opodatkowaniu według stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku.

Przypomnijmy, że grupowanie PKWiU „Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych” obejmuje: 

  • usługi koordynacji i nadzoru w zakresie środków podjętych w celu przygotowania, uruchomienia i zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta;
  • usługi zarządzania projektami, które mogą dotyczyć budżetu, rachunkowości i kontroli kosztów, zamówień, planowania czasu pracy i pozostałych warunków działania, koordynacji prac podwykonawców, kontroli, jakości itp.;
  • usługi zarządzania projektami, które obejmują usługi zarządzania, w tym zarządzania biurem, z lub bez udziału własnego personelu. 

Przykład 1.

Pan Łukasz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem jako project manager świadczy następujące czynności: planowanie, harmonogramowanie, budżetowanie, określenie zakresu projektu, podział działań i koordynacja prac analityków biznesowych i systemowych, deweloperów różnych specjalizacji, testerów, administratorów. Jaka będzie właściwa stawka ryczałtu dla świadczonych usług?

W opisanym przypadku pan Łukasz nie świadczy usług doradczych związanych z zarządzaniem (które opodatkowane są stawką 15%), a zatem właściwa stawka podatku będzie wynosić 8,5%.

Menedżer projektu, który w zakresie faktycznie świadczonych usług nie wykonuje czynności doradztwa, może zastosować dla uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej przychodu stawkę ryczałtu wynoszącą 8,5%.

Zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez menedżera projektu usług uzależnione jest od rodzaju faktycznie wykonywanych usług oraz od poprawnie dokonanej przez podatnika klasyfikacji do odpowiedniego kodu PKWiU. W przypadku istnienia wątpliwości co do klasyfikacji przedsiębiorca może wystąpić z właściwym wnioskiem do Głównego Urzędu Statystycznego o wydanie opinii w tym zakresie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów