0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ryczałt ewidencjonowany dla programisty jako optymalna forma opodatkowania

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Spośród wielu możliwości realizowania swoich obowiązków służbowych szczególnie duże pole do wyboru mają programiści, którzy już od lat korzystają z opcji pracy w modelu B2B. Sprawdźmy zatem, czy faktycznie ryczałt ewidencjonowany dla programisty jest optymalną formą opodatkowania i jak wypada na tle innych form opodatkowania. Zweryfikujmy, czy Polski Ład poprawia coś w obszarze podatkowym branży IT!

Model pracy w branży IT – dlaczego B2B jest takie popularne?

Chociaż umowa o pracę to zdaniem ekspertów najbezpieczniejsza na rynku pracy forma umowy pomiędzy pracownikiem i pracodawcą, to jednak świat ewoluuje, a coraz więcej sektorów gospodarki stawia na elastyczność w postaci modelu współpracy opartym na B2B. Podręcznikowym przykładem tego stanu rzeczy jest branża IT, która już od kilku lat sukcesywnie zwiększa udział samozatrudnionych wśród wszystkich pracowników tego sektora. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy dostrzegają spore korzyści wynikające z takiej formy współpracy. Większość samozatrudnionych docenia możliwość nawiązywania współpracy z wieloma firmami, a także komfort doboru tych zleceń, które naprawdę ich interesują. Praca B2B to dla programisty naprawdę atrakcyjna perspektywa, której pozytywny wydźwięk dodatkowo wzmaga pakiet zmian, które wejdą w życie w ramach Polskiego Ładu. O jakich zmianach mowa?

Polski Ład – rewolucyjne zmiany dla programistów

Polski Ład to rewolucyjny na skalę gospodarczą pakiet zmian zawierający aktualizację kilkudziesięciu ustaw, które dotykają wielu obszarów gospodarki, społeczeństwa, a także ochrony zdrowia. Szczególnie dużo modyfikacji dotyczy podatków i kwestii naliczania składek zdrowotnych przedsiębiorców.

Dla przedsiębiorców (w tym programistów) rozliczających się na zasadzie podatku liniowego czy zasadach ogólnych najważniejsza zmiana to ustalenie kwoty składki zdrowotnej na podstawie osiągniętego dochodu. Dla przedsiębiorców, którzy wybierają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, przygotowano rozwiązanie, zgodnie z którym wysokość należnej składki zdrowotnej uzależniona jest od wielkości uzyskiwanych przychodów. Nie wszyscy podatnicy będą jednak mogli odliczyć tę składkę od podatku, co realnie zwiększa wysokość daniny w przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych czy w oparciu o podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany.

Dla ryczałtowców działających w pewnych branżach zmieni się również wartość podatku. I tutaj idealnym przykładem są właśnie programiści i inni specjaliści IT, którzy od 2022 roku będą musieli zapłacić podatek w wysokości 12%, a nie 15%, jak to było dotychczas.

Samozatrudnienie czy umowa o pracę?

Stanowisko programisty jest dość specyficzne z kilku względów. Przede wszystkim doświadczeni i uznani w branży IT programiści to osoby, które osiągają dochody znacznie przekraczające średnią krajową. To także osoby, które w zależności od swoich preferencji realizują pracę w tradycyjnym modelu 8-godzinnego dnia pracy od 9:00 do 17:00, ale nie brakuje również tych, którzy cenią sobie dalece idącą elastyczność, zarówno w doborze klientów czy projektów, jak i godzin pracy.

Główne zalety umowy o pracę to:

 • płatny urlop;

 • płatne zwolnienie lekarskie – L4;

 • stałe źródło dochodu;

 • brak konieczności kontaktów z urzędem;

 • brak kontroli podatkowych;

 • brak formalności związanych z samozatrudnieniem.

Jednak biorąc pod uwagę optymalizację dochodową, nic nie może równać się przejściu na samozatrudnienie. To właśnie programiści pracujący w modelu B2B uzyskują największe dochody, które w dostateczny sposób wynagradzają wszelkie niedogodności związane z prowadzeniem własnej firmy.

Główne zalety samozatrudnienia to:

 • nienormowany czas pracy – niezależność;

 • zwykle brak okresu wypowiedzenia umowy;

 • możliwość optymalizacji podatkowej, tak aby nie płacić podatku – konsumpcja dochodu poprzez inwestowanie zarobionych środków;

 • rozliczanie w ramach firmy kosztów prowadzenia działalności w domu – energia, internet, czynsz itp.

Jaka jednak forma prawna własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej okaże się najtrafniejsza dla specjalisty z branży IT? Przekonajmy się!

Odpowiednia forma dla samozatrudnienia?

Każdy doświadczony programista, który w pewnym momencie swojej kariery przechodzi na samozatrudnienie, boryka się z dylematem dotyczącym wyboru odpowiedniej formy opodatkowania swojej działalności gospodarczej. Już na samym początku możemy wyselekcjonować jedynie dwa uzasadnione ekonomicznie rozwiązania:

 1. podatek liniowy
 2. lub ryczałt ewidencjonowany.

Dlaczego nie ma mowy o opodatkowaniu na zasadach ogólnych? Z praktycznego powodu. Doświadczony programista to osoba, która w zdecydowanej większości przypadków osiąga dochód znacznie przekraczający średnią krajową. Dlatego też kumulacja dochodów z 12 miesięcy z ogromnym prawdopodobieństwem przekroczy I próg podatkowy, co wymusi uiszczenie dodatkowej daniny.

Podatek liniowy - charakterystyka

Główną zaletą podatku liniowego jest niezmienna stawka podatku w wysokości 19%, która obowiązuje niezależnie od osiąganych przez samozatrudnionego programistę zarobków. Dodatkowo podatek liniowy pozwala na odliczenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a także umożliwia wykorzystanie ulgi prorodzinnej, IKZE, B+R. Podatek liniowy przewiduje również możliwość wykorzystania innowacyjnej na skalę europejską ulgi IP Box. 

Warto jednak nadmienić, że wraz z 2022 rokiem obciążenia dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadzie liniowej będą znacznie wyższe niż dotychczas. Jest to związane ze zmianą w zasadach rozliczania składki zdrowotnej. Od 1 stycznia 2022 roku liniowcy zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9% osiąganych dochodów, co w praktyce daje sumaryczne obciążenie podatkowe programisty w wysokości 23,9%. A zatem niespełna 1/4 osiąganych dochodów będzie oddawana w ramach daniny.

Ryczałt ewidencjonowany dla programisty - charakterystyka

Ryczałt ewidencjonowany dla programisty jest liczony od czystego przychodu, a nie – jak w przypadku podatku liniowego – od dochodu, dlatego też nie ma możliwości obniżenia go o koszty podatkowe. I jest to właściwie jedna z większych wad tej formy opodatkowania. Ryczałtowcy nie mogą również skorzystać z ulg podatkowych, w tym popularnej ulgi dla specjalistów IT, czyli IP Box.

Ale koniec z negatywami. Ryczałt dla programisty to świetna alternatywa, która zyskuje na swojej atrakcyjności wraz z wejściem do przepisów ustaleń Polskiego Ładu. O jakich przepisach mowa? Ryczałt ewidencjonowany a Polski Ład i jego ustalenia względem programistów mogą zachęcić niejednego przedsiębiorcę do zmiany formy opodatkowania działalności.

Od 1 stycznia 2022 roku podatek dla programistów zmniejszył się z ustawowych 15% do 12%.

To jednak nie koniec dobrych wieści. Ryczałt ewidencjonowany dla programisty jest optymalny również ze względu na wysokość składki zdrowotnej. Składka zdrowotna w ryczałcie zostanie naliczona poprzez bazowanie na rocznych przychodach przedsiębiorcy. Choć teoretycznie składka zdrowotna dla ryczałtowców też nieznacznie wzrośnie, będzie to o wiele mniejszy wzrost niż w przypadku liniowców, co może skusić wielu przedsiębiorców dotychczas rozliczających się w podatku liniowym do przejścia na ryczałt.

Większość programistów zarabia miesięcznie nie więcej niż 25 000 zł. Oznacza to, że rocznie nie przekraczają przychodu w wysokości 300 000 zł. W przypadku składki zdrowotnej tacy programiści nie zapłacą składki zdrowotnej wyższej niż około 559,89 zł.

Którą formę samozatrudnienia wybrać?

Bazując na charakterystyce dwóch najczęściej wybieranych form jednoosobowej działalności gospodarczej, znacznie łatwiej będzie zdecydować, który wariant okaże się najlepszy dla programisty.

 

Podatek liniowy

Ryczałt ewidencjonowany

Stawka podatku

19% lub 5% przy uldze IP BOX

12%

Składka zdrowotna

4,9% dochodu (czyli przychody – koszty)

przychód do 60 tys. zł – 335,94 zł

przychód do 300 tys. zł – 559,89 zł

przychód powyżej 300 tys. zł – 1 007,81 zł

Odliczenie kosztów

tak

nie

Ulga na IKZE

tak

tak

Ulga na internet (760 zł)

nie

tak

Ulga B+R

tak

nie

Ulga IP BOX

tak

nie

Stawka podatku przy sprzedaży auta

19%

3%

Z pewnością programiści, którzy kwalifikują się do korzystania z IP BOX, powinni pozostać przy podatku liniowym, gdyż jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Natomiast muszą mieć na uwadze, że przy stosowaniu IP BOX warto zabezpieczyć się, posiadając indywidualną interpretację podatkową, która potwierdza prawo do skorzystania z tej ulgi.

Jeśli jednak programista nie ponosi dużych kosztów związanych z prowadzeniem firmy (z reguły programiści ich nie mają), a także nie korzysta z ulg podatkowych (np. rozliczania się z małżonkiem) oraz nie ma możliwości kwalifikacji w IP BOX, ryczałt – ze względu na atrakcyjne zmiany podatkowe wchodzące w życie wraz z 2022 rokiem – jest definitywnie bardziej opłacalną alternatywą od podatku liniowego.

Przykład

Pan Arkadiusz jest programistą, który planuje osiągać dochód w wysokości 15 000 zł miesięcznie, co w skali roku daje sumę 180 000 zł. W pierwszym miesiącu prowadzonej działalności kupił sprzęt komputerowy o wartości 14 000 zł. Czy ryczałt ewidencjonowany dla programisty - Pana Arkadiusza jest optymalny, czy lepszym wyborem jest podatek liniowy?

 

Podatek liniowy

Ryczałt ewidencjonowany

Wysokość roczna podatku

19% * (180 tys. – 14 tys.), czyli 31 540 zł

12% * 180 tys., czyli 21 600 zł

Gdy prawo do ulgi IP BOX1

5% * (180 tys. – 14 tys.), czyli 8300 zł

brak prawa do skorzystania z ulgi

Składka zdrowotna

4,9% * (180 tys. – 14 tys.), czyli 8134 zł

ok. 6718,68 zł, czyli 559,89 zł * 12 miesięcy

Łączna wartość obciążeń

bez IP BOX – 39 674 zł

z IP BOX – 16 434 zł

28 080 zł

1Szczegółowe omówienie sposobu wyliczania podatku dochodowego z uwzględnieniem ulgi IP BOX znajduje się w artykule: IP Box – czyli 5% stawka podatku dochodowego.

Jeżeli pan Arkadiusz nie będzie stosował ulgi IP BOX, to zdecydowanie korzystniejszą formą opodatkowania będzie dla niego ryczałt ewidencjonowany. Różnica w obciążeniach podatkowych i ZUS to aż 11 594 zł, czyli ponad połowa miesięcznych przychodów. Natomiast gdy pan Arkadiusz będzie miał prawo do skorzystania z ulgi IP BOX, powinien zdecydować się na opodatkowanie podatkiem liniowym.

Przechodząc z umowy o pracę na samozatrudnienie, nie ma możliwości wyboru opodatkowania działalności podatkiem liniowym ani ryczałtem ewidencjonowanym przez pierwszy rok prowadzenia firmy, jeżeli świadczone są usługi na rzecz byłego pracodawcy. Wtedy jedyną dostępną formą jest skala podatkowa. Zmiana formy opodatkowania możliwa będzie w kolejnym roku działania firmy.

Ryczałt ewidencjonowany dla programisty ma jeszcze jedną wielką zaletę, którą z pewnością doceni każdy programista niemający wcześniej do czynienia z księgowością i prowadzeniem rachunkowości swojej firmy. To bardzo prosta forma księgowości, która wymaga jedynie minimum wysiłku, czasu i zaangażowania.

W przeszłości większość ekspertów IT działających w modelu B2B zlecała księgowość wyspecjalizowanej firmie. Teraz jednak, zmieniając formę prawną na ryczałt, tego typu koszty będą zbędne. Wystarczy, że każdy programista zainteresuje się innowacyjnym systemem księgowym wFirma dedykowanym właśnie między innymi dla branży IT i wszystkich tych, którzy wszelkie formalności związane z własną działalnością chcą mieć pod kontrolą.

Przekonają Cię liczby w Excelu? Pobierz bezpłatny kalkulator formy opodatkowania z artykułu: Optymalna forma opodatkowania działalności a Polski Ład.

Platforma wFirma.pl – wszystko, czego programista potrzebuje do rozliczeń z urzędem

Jeśli obawiasz się trudności związanych z wystawieniem faktury, wyliczeniem podatku czy rozliczeniami z ZUS-em, system wFirma to coś zdecydowanie dla Ciebie.

Dzięki wFirma i dedykowanemu modułowi dla ryczałtowców w branży IT z powodzeniem można wystawić faktury nawet w 9 językach w wielu walutach, a do tego z własnym logiem firmy. System uczy się na wprowadzanych w OCR fakturach kosztowych. Dzięki temu każda faktura zostanie odpowiednio przeanalizowana przez system OCR, a automat księgowy z czasem będzie samodzielnie realizował wszystkie żmudne procesy, które w przeszłości robiliśmy samodzielnie. Z poziomu jednej platformy można zarządzać zadaniami, mieć pod ręką cały kalendarz i wszystkie formalne terminy, których nie wolno przeoczyć, a także dostęp do wielu opcji od fakturowania przez obliczanie podatku aż po składki ZUS.

System wFirma dostępny na https://wfirma.pl/ksiegowosc-online-dla-programistow uprości obliczenie składki ubezpieczenia, całkowitego podatku, a dodatkowo ułatwi nam proces składania deklaracji czy JPK_V7. Większość procesów księgowych system przejmuje na siebie, ujmując transakcje automatycznie w odpowiednich ewidencjach podatkowych – przedsiębiorca nie musi mieć szerokiej wiedzy podatkowo-księgowej, może skupić się na prowadzeniu własnego biznesu. Całą księgowość na ryczałcie można prowadzić z powodzeniem na telefonie – wystawiając faktury, generując podatki i opłacając je jednym kliknięciem z poziomu systemu.
System wFirma dodatkowo gwarantuje opiekę zespołu ekspertów z branży księgowości, dzięki czemu każdy, nawet najbardziej skomplikowany problem będzie rozwiązany w kilka chwil.

Dla ryczałtowców z branży IT przygotowano możliwość miesięcznego testowania narzędzia za darmo. Jeśli uznamy, że platforma księgowości online dla programistów to coś, czego szukaliśmy, możemy z powodzeniem przedłużyć abonament na usługę i cieszyć się ogromnymi możliwościami programu z każdego urządzenia w każdym miejscu na świecie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów