0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Praca w małej firmie czy międzynarodowej korporacji?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nieważne, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę na rynku pracy, czy też masz już za sobą etatowy bagaż doświadczeń. Prawdopodobnie parę razy w życiu zadasz sobie pytanie: co będzie dla mnie lepsze - mała firma czy korporacja?

Praca w korporacji czy w małej firmie - zalety i wady

Po pierwsze należy się zastanowić, czy ma się odpowiednią osobowość do pracy w korporacji. Duże firmy najczęściej szukają osób odpornych na stres, energicznych i mobilnych. Oczywiście pracownicy, którzy dopiero co założyli rodzinę, nie są skreślani przez rekruterów. Jednak trzeba mieć na względzie to, że któregoś dnia można zostać przeniesionym do nowej lokalizacji. Ponadto korporacja wiąże się z delegowaniem do podróży służbowych a ilość poświęconego czasu, znacznie przełoży się na wysokość premii. Co jednak z jednostkami indywidualnymi? Zdecydowanie łatwiej będzie im się odnaleźć w sektorze MŚP.

Praca w małej firmie to większe wyzwanie. O ile w korporacji pracownik prawdopodobnie będzie miał przypisane do siebie bardzo jasno określone cele i zadania, o tyle w małej firmie można wykazać się i zawalczyć o wyższą premię przez bycie wielozadaniowym. Pracownicy sektora MŚP nabywają w szybszym czasie więcej umiejętności i doświadczenia. Zaangażowanie będzie doceniane również w korporacji, ale pasję do wykonywanej pracy częściej dostrzeże przełożony w małej firmie.

Praca w małej firmie czy w korporacji - wynagrodzenie

Należy mieć na uwadze również wysokość wynagrodzenia. Bardziej opłaca się pracować w korporacjach, bo oprócz wyższych pensji, pracodawcy w dużej mierze przewidują dla swoich pracowników benefity w postaci opieki socjalnej, bonów towarowych lub żywieniowych, kuponów sportowo-rekreacyjnych czy służbowego telefonu i samochodu. Rzadziej doświadczymy tego pracując w sektorze MŚP.

Na temat pracy w korporacji i w małej firmie istnieje wiele stereotypów i nie można jasno określić, co będzie dla nas lepsze. Przede wszystkim należy mieć na względzie swoje cechy charakteru i własne preferencje. Praca w korporacji to dobry start dla osób młodych, rozpoczynających karierę, natomiast dla tych, którzy wolą rodzinną atmosferę i doświadczenie szersze niż w międzynarodowej firmie, lepiej sprawdzać się będzie praca w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów