Księgowość dla małych firm - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt
Księgowość dla małych firm to księgowość uproszczona, nazywana potocznie małą księgowością. Opiera się przede wszystkim na prowadzeniu:
- księgi przychodów i rozchodów (przy opodatkowaniu wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym) lub
- ewidencji przychodów (przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).
Powyższe ewidencje stanowią podstawę do rozliczeń podatkowych dokonywanych z urzędem skarbowym.
W przypadku niektórych indywidualnych przedsiębiorców przepisy nakładają obowiązek prowadzenia dodatkowych ewidencji, np.:
- ewidencji środków trwałych,
- ewidencji przebiegu pojazdu (dla celów PIT lub VAT) itp.
Księgowość dla małych firm - podatek VAT
Jeżeli przedsiębiorca będzie czynnym podatnikiem VAT, wówczas prowadzenie małej księgowości zobowiązuje go do posiadania rejestru zakupu i sprzedaży VAT.
Na ich podstawie podatnik wypełnia deklaracje rozliczeniowe - VAT-7 (w przypadku rozliczenia miesięcznego) lub VAT-7K (w przypadku rozliczenia kwartalnego), które należy wypełnić i złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.
Księgowość dla małych firm - składki ZUS
Składki ZUS to kolejny element księgowości małych firm. Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników jest zobowiązany do opłacenia składek ZUS do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli zatrudnia pracowników, termin ten wydłuża się do 20 dnia miesiąca.
Samodzielne prowadzenie księgowości małej firmy
Głównym czynnikiem motywującym przedsiębiorców do samodzielnego prowadzenia księgowości małej firmy jest chęć ograniczenia kosztów. Ułatwieniem w tej kwestii jest szereg dostępnych programów online, które poza wystawianiem faktur sprzedaży dają również możliwość wyliczania zobowiązań podatkowych oraz sporządzania deklaracji. Dzięki nim księgowość dla małych firm jest zdecydowanie prostsza. Jedyne, czego do ich użytkowania przedsiębiorcy potrzebują, to komputer oraz dostęp do Internetu.