0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zaproponowane w ramach Polskiego Ładu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nowy Polski Ład przewiduje kolejne nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, które mają ich wesprzeć, zmniejszając obciążenia podatkowe. Czego zatem dotyczą plany na temat nowych preferencji podatkowych i kto będzie uprawniony do skorzystania z nich?

Nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców a podmioty uprawnione

Nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców miałyby być wsparciem dla podatników poprzez możliwość dokonania 100% amortyzacji, która w wyniku podwyższenia kosztów podatkowych znacząco wpływałaby na wysokość dochodu. Mniejszy dochód dla tych podmiotów obciążyłby ich niższymi zobowiązaniami względem urzędu skarbowego, a przede wszystkim ZUS-u, bowiem zgodnie z założeniami reformy składka zdrowotna w wysokości 9% naliczana będzie od uzyskanego dochodu.

Mimo że Polski Ład zapowiedział uniemożliwienie odliczenia składki zdrowotnej, przedstawiciel Porozumienia zaproponował, aby nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców obejmowały również preferencję dotyczącą składki zdrowotnej. Ulga ta miałaby dać przedsiębiorcom możliwość odliczenia składki płaconej przez zatrudnionych pracowników w działalności – podstawa odliczenia nie została jednak wskazana.

Nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców burzą założenia Polskiego Ładu

Propozycja nowych preferencji podatkowych dla firm burzy jednak pierwotne założenia reformy PiS. To właśnie w propozycji wyjściowej przedsiębiorcy mieli odczuć wyższe obciążenia, a obecnie propozycje naraziłyby budżet państwa na dodatkowe straty, które w związku ze zwiększeniem kwoty wolnej od podatku powodują już niższe wpływy do skarbu państwa o 11 mld zł.

Czy nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców wejdą w życie?

Szczegóły w tym zakresie nie są znane, ponieważ nie są to zamiary przedstawione przez pomysłodawców reformy Polskiego Ładu. Obecnie rząd nie ustosunkował się do pomysłów zaproponowanych przez Porozumienie w kierunku przedsiębiorców.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów