Artykuły z dnia: 2022-01-14

Artykuły:

Czy podatnicy poniosą konsekwencje za błędy w ramach Polskiego Ładu?

Od 1 stycznia 2022 w życie wszedł Polski Ład, który złożonością zmian sprawił, że przedsiębiorcy, księgowi i kadrowi mają wiele wątpliwości w zakresie interpretacji przepisów. Czy podatników mogą spotkać konsekwencje za błędy w ramach Polskiego Ładu?

14 stycznia 2022

Tarcza antyinflacyjna 2.0 - projekt ustawy już w Sejmie!

Ministerstwo Finansów zapowiedziało nową odsłonę wsparcia w zakresie niwelowania skutków rosnącej inflacji. Nowa tarcza antyinflacyjna 2.0 w swoich założeniach wskazuje obniżkę VAT na niektóre produkty. Sprawdziliśmy, jakie produkty zostaną nią objęte!

14 stycznia 2022

Ochrona przedemerytalna a wypowiedzenie zmieniające

Ochrona przedemerytalna przysługuje niektórym pracownikom. Kto zostaje objęty tą ochroną? Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika objętego ochroną przedemerytalną? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat ochrony przedemerytalnej!

14 stycznia 2022

Jak zgłosić wolny zawód do ZUS?

Wolny zawód to pojęcie odnoszące się do zawodów, w których istnieje wymóg pewnego specjalistycznego wykształcenia. Jakie są to zawody? Jak zgłosić taki zawód do ZUS? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat zgłoszenia wolnego zawodu do ZUS!

14 stycznia 2022

Własna firma - co musisz wiedzieć przed jej założeniem?

Własna firma i jej założenie to w wielu przypadkach złożony proces, który wymaga nakładów czasu oraz pieniędzy. Włana firma to również liczne formalności do spełnienia. Co musisz wiedzieć przed jej zalożeniem? Na co powinieneś się przygotować? Przeczytaj

14 stycznia 2022

Odpowiedzialność członka rodziny podatnika za zaległości podatkowe

Według prawa, osobą odpowiedzialną za opłatę podatków jest sam podatnik. Jednak występują takie sytuacje, kiedy osoby trzecie mogą zostać pociągnięte do solidarnej odpowiedzialności. Odpowiedzialność członka rodziny podatnika - szczegóły w artykule!

14 stycznia 2022

Kwoty niewliczane do podstawy opodatkowania podatkiem VAT

Prawidłowe określenie podstawy opodatkowania jest niezbędne by obliczyć podatek kluczowy VAT. Nie wszystkie elementy otrzymywanego wynagrodzenia są jednak wliczane do podstawy. Jak ustalić kwoty niewliczane do podstawy opodatkowania podatkiem VAT?

14 stycznia 2022

Mały ZUS jako kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców

Często po zakończeniu okresu preferencji przedsiębiorca nie ma środków, by opłacać ponad dwa razy wyższe składki. Dlatego wprowadzono kolejne ułatwienie w tym zakresie. Czy Mały ZUS rozwiąże ten problem? Sprawdź jak się do niego zgłosić!

14 stycznia 2022

Czy podatek liniowy można połączyć z ryczałtem?

Polskie prawo umożliwia prowadzenie kilku działalności gospodarczych, jednak jest kilka kwestii na które należy zwrócić szczególną uwagę, np. brak całkowitej dowolności w wyborze form opodatkowania. Czy podatek liniowy można połączyć z ryczałtem? Sprawdź!

14 stycznia 2022

Oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości a SLIM VAT 2

Dokonując sprzedaży nieruchomości warto mieć świadomość, że tego rodzaju transakcja może skutkować opodatkowaniem na gruncie VAT. Sprawdź, kiedy zatem można złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości!

14 stycznia 2022

Wycofanie samochodu firmowego z działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców posiada w firmie samochody osobowe stanowiące środek trwały w firmie. Jednak zdarza się, że w późniejszym czasie decydują się na wycofanie samochodu firmowego z działalności. Sprawdź, jak rozliczyć takie zdarzenie w PIT i VAT!

14 stycznia 2022

Deklaracja PIT-4R wyłącznie w wersji elektronicznej

Sprawdź, jak poprawnie wypełnić roczną deklarację PIT-4R i w jaki sposób dostarczyć do Urzędu Skarbowego. W naszym artykule dowiesz się również, jak upoważnić księgowego lub inną osobę do podpisywania deklaracji PIT 4R. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

14 stycznia 2022

Rozliczanie podróży służbowych - kompendium wiedzy

Delegacje od dawna znane są w polskich firmach, mimo to rozliczanie podróży służbowych nadal potrafi przysparzać wiele problemów przedsiębiorcom. Sporo wątpliwości niesie temat wydatków i tego, które z nich można zaliczyć do kosztów. Dowiedz się więcej!

14 stycznia 2022

Miejscowa właściwość sądu – czy można ją narzucić klientowi?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wskazują jak ustalić właściwość sądu - przemienną i wyłączną. Może się zdarzyć, że miejsce będzie mieć miejscowa właściwość sądu. Kiedy można ją ustalić i czy można ją narzucić klientowi? Odpowiadamy w artykule!

14 stycznia 2022

Ulga dla klasy średniej w działalności gospodarczej – w zaliczce czy zeznaniu rocznym?

Reforma Polskiego Ładu już od stycznia 2022 roku wprowadza nową preferencję podatkową jaką jest ulga dla klasy średniej w działalności gospodarczej. Czy wszyscy przedsiębiorcy mogą z niej skorzystać? Przeczytaj i poznaj kryteria przyznania nowej ulgi!

14 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów