0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Karty MultiSport – benefit, który motywuje do pracy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Karty MultiSport są obecne w systemach motywacyjnych niemal wszystkich międzynarodowych korporacji. Mniejsi przedsiębiorcy dopiero się do nich przekonują i testują, czy ten rodzaj benefitów sprawdzi się w roli bodźca motywacyjnego w ich firmie. Nie zawsze dodatki pozapłacowe wpływają skutecznie na podniesienie motywacji pracowników - to pieniądz odgrywa wciąż przeważającą rolę w oddziaływaniu na zwiększenie wydajności zatrudnionych osób. Czy karty MultiSport są efektywnym motywatorem, pobudzającym zapał do pracy? Czy warto się nimi zainteresować?

Karty MultiSport – program kierowany do pracodawców

Już od pewnego czasu pracodawcy zauważyli, że zdrowy i wypoczęty pracownik jest wydajniejszy i efektywniejszy w miejscu pracy. Taka osoba wykazuje się kreatywnością, potrafi w łatwy sposób skoncentrować na zadaniach do wykonania, szybko i dokładnie wywiązuje się z powierzonych obowiązków. Aktywność fizyczna pozwala zredukować napięcie i stres, który pojawia się w pracy. Osoby, które regularnie ćwiczą, są w lepszej formie psychicznej i rzadziej występuje u nich wypalenie zawodowe czy stany depresyjne.

Konieczność zachęcenia pracowników do aktywności fizycznej zauważyła firma Benefit Systems, wprowadzając karty MultiSport. Jest to program sportowo-rekreacyjny kierowany do pracodawców. Indywidualne osoby nie mogą samodzielnie nabyć multisportowego karnetu. Trzeba być zatrudnionym w przedsiębiorstwie, która wprowadziło karty MultiSport do swojego systemu motywacyjnego, aby czerpać z nich korzyści. Benefit Systems na swojej stronie internetowej podaje, że obecnie uczestnicy programu mogą korzystać z 4 000 obiektów sportowych i rekreacyjnych, zlokalizowanych w 650 miastach Polski.

Korzyści pracodawcy

Według badania przeprowadzonego w 2011 r. przez Benefis Systems 46% przedsiębiorców oferowało swoim pracownikom całkowite lub częściowe dopłaty do zajęć sportowych. 70% osób posiadających karty MultiSport wskazało, że dzięki programowi częściej korzystają z obiektów sportowo-rekreacyjnych i poświęcają więcej czasu na aktywność fizyczną. 90% pracowników zwróciło uwagę, że posiadanie multisportowego karnetu przyczyniło się do wzrostu lojalności wobec pracodawcy. Zmienił się także sposób jego postrzegania. Wielkie korporacje, które przystępują do programu stworzonego przez Benefit Systems, są odbierane jako przedsiębiorstwa troszczące się o zdrowie i kondycję psychiczną swoich pracowników.

Z kolei badanie przeprowadzone przez Grafton Recruitment w 2014 r. ukazuje, że karty sportowe znajdują się na drugim miejscu wśród najbardziej pożądanych benefitów w miejscu pracy (42% respondentów wskazało na konieczność ich obecności w systemie motywacyjnym). Tylko prywatna opieka zdrowotna stanowi ważniejszy czynnik motywacyjny z punktu widzenia zatrudnionych osób.

Jednak karty MultiSport przez pracowników są postrzegane jako obowiązkowy element systemu motywacyjnego. Respondenci poproszeni o wskazanie benefitów, które wywarły na nich największe wrażenie, wymienili:

  • dodatkowe dni wolne,

  • samochód służbowy,

  • dofinansowanie do studiów,

  • zagraniczne kursy dokształcające,

  • urlopy za granicą dla siebie i rodziny,

  • wyjazdy integracyjne,

  • pokoje relaksacyjne.

Brak związku ze wzrostem aktywności fizycznej?

Chociaż badania przeprowadzone przez Benefit Systems wskazują, że dzięki kartom MultiSport pracownicy zdecydowanie częściej uczestniczą w zajęciach sportowych, to rzeczywistość przedstawia się nieco odmiennie. Specjaliści od HR dostrzegają dwa typy pracowników: tych, którzy wciągnęli się w program oferowany przez Benefis Systems i rzeczywiście zwiększyli aktywność fizyczną oraz osoby o tak zwanym słomianym zapale – płacące za kartę, ale z niej niekorzystające. Okazuje się, że do korzystania z kart MultiSport trzeba motywować ich posiadaczy.

Osoby, które posiadają tańsze karty (ok. 30 zł) nie zawsze przekonują się do uczęszczania na zajęcia sportowe. Wydatek, który muszą pokryć, chcąc utrzymać członkostwo w programie, jest na tyle mały, że nie przeszkadza im płacenie za kartę i niekorzystanie z niej. Z kolei pracownicy, którzy posiadają o wiele bardziej rozbudowany pakiet, muszą dopłacać więcej. I jeśli już decydują się na utrzymanie karty MultiSport, aktywnie z niej korzystają.

Czy warto wprowadzić karty MultiSport w firmie?

Wyniki przedstawionych badań wskazują, że karty MultiSport motywują pracowników do pracy, a przede wszystkim zwiększają ich lojalność wobec pracodawcy. Dzięki temu można uniknąć problemów z wysoką rotacją pracowniczą. Co więcej, osoby zatrudnione oceniają przedsiębiorcę współpracującego z Benefit Systems jako troszczącego się o zdrowie swoich pracowników.

Można także powiedzieć, że karty MultiSport stały się niejako obowiązkowym elementem pozapłacowych czynników motywacyjnych. Pracownicy chcą mieć możliwość uczestniczenia w programie Benefit Systems. To, czy dzięki kartom zwiększą aktywność fizyczną, stanowi odrębną kwestię. Jednak samo uczestnictwo w programie jest bodźcem motywującym do wydajniejszej pracy.

Karty MultiSport obecnie nie stanowią jednak czynnika wyróżniającego danego pracodawcę. Pracownicy chętniej doceniają prywatną opiekę zdrowotną oraz inne benefity, np. możliwość pracy zdalnej, dodatkowe dni wolne czy samochód służbowy.

Jeśli zastanawiasz się, czy wprowadzić karty MultiSport do swojego systemu motywacyjnego musisz przemyśleć kilka kwestii:

  • zapoznaj się z ofertą Benefit Systems. Pamiętaj, że koszty, jakie będziesz musiał pokryć w związku z uczestnictwem w programie, zależą od tego, ilu pracowników do niego przystąpi,

  • zobacz, jakie obiekty sportowe przystąpiły do programu Benefit System w miejscowości, w której znajduje się twoja siedziba bądź w jej pobliżu, jeśli firma zlokalizowana jest w dużym mieście. Niektórzy pracownicy chcieliby od razu po pracy pójść na siłownię lub na basen,

  • porozmawiaj z pracownikami i dowiedz się, czy chętnie korzystaliby ze swoich kart. Być może oczekują od ciebie nieco innych czynników motywacyjnych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów