0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak opanować nerwy w pracy - najlepsze sposoby!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Każdy przedsiębiorca z pewnością może potwierdzić, że prowadzenie własnej firmy to nierzadko pasmo stresów, które nie zawsze da się pominąć. Nawet jeśli branża, w której działamy, jest dla nas bardzo interesująca, lubimy współpracę z innymi ludźmi, czujemy, że spełniamy się w tym, co robimy – emocje nie zawsze da się opanować. Wystarczy, że mamy gorszy dzień, klient spóźnia się z płatnością, pracownicy zawalili ważny termin czy wspólnik nagle bierze urlop, a wszystko wali nam się na głowę. Zdenerwowanie nie jest w takich sytuacjach niczym dziwnym, a przecież to tylko kilka przykładów tego, co może się stać i pójść nie po naszej myśli. Jednak warto podkreślić, że przedsiębiorca powinien umieć panować nad emocjami. Jak opanować nerwy w pracy? Jak sprawić, by złe emocje zniknęły? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Zanim emocje nad tobą zapanują

Jak mówi powiedzenie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest w tym dużo prawdy i sprawdza się to także w przypadku stresu czy zdenerwowania. Dlatego też możemy spróbować podjąć takie kroki, które sprawią, że unikniemy emocji, które będą próbowały nami zawładnąć. Co możemy zrobić?

Odpoczynek jest ważny

Kiedy jesteśmy przedsiębiorcami, ciąży na nas duża odpowiedzialność – za nasz biznes, relacje z klientami, współpracowników itd. Często sprawia to, że zupełnie nie potrafimy oddzielić życia zawodowego od prywatnego i ciągle jesteśmy w pracy. Czas wolny, który możemy przeznaczyć na relaks i odpoczynek, jest jednak niezwykle ważny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego też warto w ciągu dnia znaleźć chociaż chwilę dla siebie, wysypiać się i sprawić, żebyśmy mieli czas na naładowanie baterii. Im bowiem bardziej przemęczeni jesteśmy, tym łatwiej o zdenerwowanie i stres.

Deleguj zadania

Bardzo często denerwujemy się, ponieważ mamy po prostu za dużo do zrobienia i nie wyrabiamy się ze wszystkim. Jednak mamy poczucie, że musimy nad wszystkim trzymać pieczę, wszystko zrobimy najlepiej i tak właściwie bez nas firma upadnie w chwilę. Warto jednak odsunąć od siebie te myśli, ufać zatrudnionym pracownikom i delegować zadania. Dzięki temu unikniemy przepracowania, które może prowadzić do wybuchów emocji z przemęczenia i frustracji.

Dobre jedzenie i woda

To takie proste, ale często o tym zapominamy – pomijamy posiłki, zamiast wody pijemy kolejną kawę. Jednak głód i odwodnienie mogą wpływać na nasze gorsze samopoczucie i emocje. Jak opanować nerwy w pracy? Nie zapominać o pełnowartościowych posiłkach i zawsze mieć na biurku szklankę wody – nie w celach dekoracyjnych! Może się okazać, że z pełnym brzuchem będziemy znacznie spokojniejsi, a nawodniony organizm produkuje mniej kortyzolu – hormonu stresu.

Jak opanować nerwy w pracy?

Jednak nawet jeśli podejmiemy kroki, by zapobiegać stresującym sytuacjom, one i tak mogą się pojawić i nie da się tego pominąć. Jak opanować nerwy w pracy? Co zrobić, kiedy poczujemy przypływ negatywnych emocji? Jak się uspokoić?

Idź na spacer

Jeśli coś cię zdenerwowało i czujesz, że trudno będzie ci opanować emocje, po prostu wyjdź – wyjdź z pomieszczenia, a najlepiej z biura. Spacer na świeżym powietrzu na pewno sprawi, że łatwiej będzie ci uspokoić nerwy, opanować się i wrócić ze świeżą głową. Jeśli nie możesz wyjść na zewnątrz, pochodź po firmie. Ruch może naprawdę pomóc.

Woda zamiast kawy

Kiedy pojawia się stres i nerwy, zamiast kolejnej filiżanki kawy, wypij szklankę wody małymi łyczkami. Postaraj się również, aby znacznie częściej sięgać po wodę niż po kawę. Jak już wspominaliśmy wcześniej, kiedy organizm jest odwodniony, produkuje więcej kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dlatego między innymi tak istotne jest, aby się nawodnić.

Istotny jest oddech

Kiedy zastanawiamy się, jak opanować nerwy w pracy, często nie bierzemy pod uwagę zbawiennego wpływu oddechu. Zupełnie nie zastanawiamy się nad tym na co dzień i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego – oddech jest czynnością automatyczną. Aby opanować nerwy i emocje, powinniśmy jednak skupić się na nim. Usiądźmy, zamknijmy oczy i głęboko oddychajmy. Skupmy się na oddechu, postarajmy się nie myśleć o niczym innym i poczuć, jak spływa na nas spokój.

Rozmowa z zaufaną osobą

Jak opanować nerwy? Porozmawiać z kimś zaufanym. Takie wypowiedzenie na głos tego, co nas zdenerwowało, co sprawia, że emocje nami zawładnęły, poznanie nowej perspektywy, może nam pomóc w uspokojeniu się. Kiedy coś złego się dzieje, mamy ochotę o tym komuś opowiedzieć i poznać jego opinię. W przypadku pracy działa to zupełnie tak samo.

Mały krok uspokajający

Aby poczuć spokój, można skorzystać z prostego sposobu. Małe palce dłoni połóżmy na zamkniętych powiekach, palce wskazujące na uszach, a kciukami dotykajmy żuchwy. Takie ułożenie sprawia, że stajemy się spokojniejsi. Taki mały krok, a może zdziałać wiele.

Miłe zapachy

Jeśli nerwy nas opanowały, a my nie wiemy, co mamy zrobić, może się okazać, że pomocny będzie przyjemny dla nas zapach, który dobrze nam się kojarzy – może to być coś do jedzenia, kawa, a może perfumy? Powąchaj coś, czego zapach jest dla ciebie przyjemny i poczuj się lepiej.

Coś słodkiego

Może ta rada nie jest dobra dla naszego zdrowia, ale na opanowanie nerwów najlepszym lekarstwem mogą być słodycze! Kawałek ulubionej czekolady czy słodki batonik może sprawić, że staniemy się bardziej radośni, a emocje nie zawładną nami tak łatwo.

Od profesjonalistów wymaga się umiejętności panowania nad emocjami. Choć czasami może być to trudne, jest całkowicie możliwe – zawsze warto spróbować.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów