0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozmowa rekrutacyjna – 6 pytań do rekrutera

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Tematem, który zawsze pozostaje aktualny i wiele osób nieustannie przeszukuje internet, by uzyskać informacje pomocne w zdobyciu wymarzonej pracy, jest rozmowa rekrutacyjna. Zastanawiamy się, jak się do niej przygotować, jakie mogą paść pytania ze strony rekrutera oraz jak nasza postawa i komunikacja niewerbalna są postrzegane przez przyszłego pracodawcę. Zdecydowanie rzadziej zastanawiamy się, czy z naszej strony również wskazane są pytania. Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że tak!

Rozmowa rekrutacyjna - od czego rozpocząć przygotowania?

Udając się na rozmowę rekrutacyjną warto się do niej wcześniej przygotować. Istotne, by kandydat potrafił jasno i rzeczowo opowiedzieć o swoich dotychczasowych osiągnięciach, doświadczeniu czy cechach, które czynią z niego dobrego partnera do współpracy. Równie ważne jest zaznajomienie się z profilem i działaniami firmy do której aplikuje. Niestety, bardzo często podczas spotkania z pracodawcą, przyszły pracownik nie wie, czym zajmuje się organizacja. Może być to odebrane jako brak zaangażowania i nieodpowiednie przygotowanie się do spotkania. W związku z tym, by zaprezentować się jak najlepiej, przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej powinny rozpocząć się od zapoznania z profilem działania firmy.

Jakie pytania zadać przyszłemu pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Najczęściej podczas rozmowy rekrutacyjnej dochodzą do głosu emocje i czasami zapominamy dopytać o kwestie, które wydały się nam niejasne lub nie wynikały wprost z samego ogłoszenia o pracę. W trakcie spotkania, w miarę pojawiania się nowych wątków, warto jednak rozwiać wszelkie wątpliwości.Oto 6 pytań, które warto zadać, zanim obie strony rozważą chęć podjęcia współpracy:

1. Jaka kultura organizacyjna panuje w firmie?

Kultura organizacyjna jest tzw. DNA firmy, tym co ją buduje i oddaje charakter działania ludzi, którzy ją tworzą. Każdy z nas ma swoje prywatne preferencje dotyczące klimatu, jaki odpowiada mu w miejscu pracy. Znajdą się zarówno pasjonaci luźnej atmosfery, gdzie wszyscy mówią do siebie po imieniu – jednak są również osoby, które komfortowo czują się w warunkach bardziej formalnych, gdzie panuje oficjalny sposób zwracania się do siebie czy obowiązuje konkretny dress code. Profesjonalna firma powinna sama zaprezentować Ci swoje stanowisko w tej kwestii, jeśli jednak nie otrzymałeś wystarczająco dużo informacji – dopytaj. To ważne, by dołączyć do organizacji, w której będziesz czuć komfort pracy. Zyskają na tym obie strony.

2. Jakie są możliwości rozwoju i ścieżki kariery w Państwa organizacji?

To jedno z pytań, które często nurtuje osoby ubiegające się o pracę. Warto dopytać, jakie możliwości rozwoju stwarza firma. Czy inwestuje w rozwój pracownika poprzez szkolenia i udział w wydarzeniach branżowych? Czy odbywają się szkolenia wewnętrzne? Innym istotnym aspektem są ścieżki rozwoju wewnątrz organizacji, o co warto dopytać, zwłaszcza jeśli chcesz rozwijać się jako ekspert w danym obszarze i interesuje Cię możliwość awansu.

3. Co będzie należało do moich obowiązków?

Warto już podczas pierwszego spotkania określić oczekiwania względem stanowiska, jakie chcesz objąć. Czy poza znajomością tematyki wymagana jest np. specjalistyczna wiedza w konkretnym obszarze i znajomość licznych programów komputerowych?

4. Posiadanie jakich kompetencji miękkich jest szczególnie ważne w Państwa firmie?

Poza wiedzą specjalistyczną istotne są kompetencje miękkie posiadane przez kandydata, które są niezbędne do współpracy z innymi osobami w organizacji. Warto określić te, które są najbardziej cenione przez przyszłego pracodawcę.

5. Jak wygląda proces rekrutacji?

Każda organizacja może posiadać indywidualnie opracowany proces rekrutacji. Często składa się on z kilku etapów i może być połączony np. z testami kompetencji  czy rywalizacją. Jeśli umawiając się na pierwsze spotkanie z rekruterem nie zostałeś poinformowany o przebiegu pełnej rekrutacji, dopytaj o to podczas rozmowy rekrutacyjnej. Często kolejne etapy są rozłożone w czasie, a uzyskanie informacji w tym temacie pozwoli na lepsze logistyczne zaplanowanie spotkań.

6. Jakie są największe sukcesy Państwa firmy?

Rozmowa rekrutacyjna to spotkanie, które nie powinno być kojarzone przez potencjalnego kandydata z przesłuchaniem. Jest to możliwość, by obie strony zweryfikowały chęć do podjęcia ewentualnej współpracy. W związku z tym również kandydat powinien zmierzać do jak najbardziej wnikliwego poznania działań firmy. Pytanie dotyczące sukcesów przedsiębiorstwa pozwoli na weryfikację, czy realizacja wizji i misji organizacji zmierza w dobrym kierunku i przekłada się na efektywne działanie, a tym samym czyni je rozwojowym miejscem do działania.

Rozmowa rekrutacyjna - pytania do przyszłego pracodawcy okiem rekrutera

To naturalne, że podjęcie współpracy jest procesem angażującym obie strony, zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Dlatego też osoba ubiegająca się o dane stanowisko powinna pamiętać, że zdecydowanie powinna dopytać o kwestie, które ją nurtują. To bardzo istotne, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Tylko wówczas możliwe jest świadome podjęcie współpracy na zasadach jasnych i przejrzystych.

Zadawanie pytań i zainteresowanie działaniami firmy może także wskazywać na zaangażowanie ze strony kandydata. Osoba, która chce poznać szczegóły, prezentuje odpowiedzialne podejście traktując potencjalnego pracodawcę z powagą i szacunkiem. Te aspekty mogą zwiększyć jej szansę na zatrudnienie.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów