0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Urlop na żądanie na sprawowanie opieki nad dzieckiem przez pracownika

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę działalność gospodarczą i mam pytanie o urlop na żądanie na sprawowanie opieki nad dzieckiem do 14 roku życia. Czy te dwa dni, które przysługują pracownikowi wliczają się do urlopu wypoczynkowego? Czy pracownik może przenieść niewykorzystane dni na następny rok?

Paweł, Wrocław

 

Każdy pracownik wychowujący dziecko w wieku do 14 lat ma prawo do dwóch dodatkowych dni zwolnienia z pracy. Rodzic może wykorzystać urlop na żądanie na sprawowanie opieki nad dzieckiem, która nie musi być związana z chorobą malucha. Pracownikowi za czas zwolnienia przysługuje prawo do wynagrodzenia. Niewykorzystane dni wolne na opiekę przepadają - nie przechodzą na następny rok jako urlop zaległy.

Urlop na opiekę może obejmować 2 dni następujące po sobie. Może również zostać wykorzystany przez rodzica lub opiekuna dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego po jednym dniu. Z prawa do dni wolnych na opiekę nad dzieckiem może skorzystać tylko jeden z rodziców lub opiekunów dziecka. Najlepiej by pracownik załączył do swojego wniosku o udzielenie 2 dni zwolnienia, oświadczenie drugiego rodzica o braku zamiaru korzystania z tego uprawnienia, choć taki wymóg nie wynika to bezpośrednio z przepisów prawa.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów