Artykuły z dnia: 2022-07-01

Artykuły:

Czternasta emerytura kto ją otrzyma w tym roku?

Czternasta emerytura miała być jednorazowym świadczeniem wypłaconym w 2021 roku. Rząd jednak zdecydował się na ponowne przyznanie go także w tym roku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są warunki otrzymania „czternastki”!

1 lipca 2022

Dwudniowy kongres „EOIF Summit 2022” już pod koniec lipca!

Już za miesiąc 27-28 lipca odbędzie się kongres EOIF Summit 2022, który poświęcony będzie elektronicznemu obiegowi informacji w firmie. Podczas konferencji czeka nas wiele merytorycznych prelekcji i duża dawka wiedzy. Zapisz się już teraz!

1 lipca 2022

Nota księgowa - jak rozliczać przychód i koszt?

Szczególnym rodzajem dowodów księgowych są noty księgowe. Wystawiane są w sytuacji, gdy operacja nie podlega opodatkowaniu VAT. Przeczytaj i dowiedz się czym jest nota księgowa i w jaki sposób powinno się rozliczać na jej podstawie przychód i koszt.

1 lipca 2022

Dane niezbędne do wystawienia faktury - czyli jakie dane do faktury w 2022!

Faktura VAT jest jednym z podstawowych dokumentów księgowych. Zakres danych jakie powinna zawierać faktura został określony w ustawie o VAT. Sprawdźmy, jakie dane do faktury są obligatoryjne, a jakie zawrzeć można dodatkowo! Przeczytaj nasz artykuł!

1 lipca 2022

Korekta faktury w jakim terminie należy dokonać?

Czym jest korekta faktury? Kiedy należy wystawić fakturę korygującą? Czy we wszystkich przypadkach trzeba będzie się cofać do pierwotnego okresu wystawienia faktury, aby pomniejszyć podatek? Dowiedz się, jak prawidłowo wystawić fakturę korygującą!

1 lipca 2022

Stawka 0% VAT w eksporcie - kiedy można zastosować?

Dokonywanie dostawy towarów z terytorium kraju poza Unię Europejską wiąże się z wieloma formalnościami. Czy stawka 0% VAT w eksporcie może być zawsze zastosowana? Jakie są obowiązujące terminy otrzymania dokumentów wywozu? O czym należy pamiętać? Sprawdź!

1 lipca 2022

Zawieszenie działalności - krok po kroku

Przedsiębiorca może zdecydować się na zawieszenie działalności gospodarczej z różnych powodów. Jakich formalności należy dokonać, aby zawieszenie było skuteczne? Dowiedz się, na jaki okres można zawiesić działalność i jak tego dokonać krok po kroku!

1 lipca 2022

Ustrukturyzowana e-faktura – Krajowy System e-Faktur

Ustrukturyzowana e-faktura to nowe rządowe wprowadzenie, która ma na celu ułatwienie prowadzenia firm przedsiębiorców, w tym wystawienia faktur, za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Sprawdź, czym są e-faktury i co muszą w sobie zawierać?

1 lipca 2022

Doręczenie pisma rozwiązującego umowę o pracę w okresie epidemii

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Czy doręczenie pisma rozwiązującego umowę o pracę w okresie epidemii jest możliwe? Jakie są zasady? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

1 lipca 2022

Darowizna udziałów w spółce jawnej – PIT i VAT

Funkcjonowanie w formie prawnej, którą jest spółka jawna, wiąże się z posiadaniem w niej udziałów. Osoba fizyczna posiadająca udziały może je przekazać w drodze darowizny. Czy darowizna udziałów w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PIT i VAT?

1 lipca 2022

Diety w podróży służbowej - od czego zależy ich wysokość?

Wysyłanie pracowników w podróż służbową jest wykorzystywane praktycznie w każdej firmie. Pracodawca musi wiedzieć, że pokrywa koszty transportu czy noclegu. Dodatkowo pracodawca wypłaca pracownikowi diety w podróży służbowej. Przeczytaj o tym!

1 lipca 2022

Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym

W niektórych sytuacjach dochodzić roszczeń może nie jedna osoba, ale grupa podmiotów. Jak odbywa się dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym? Kto i w jakich sytuacjach może wszcząć sprawę w postępowaniu grupowym? Odpowiadamy na pytania w artykule!

1 lipca 2022

Odpowiedzialność biura rachunkowego względem urzędu skarbowego

Prowadzenie spraw księgowych i podatkowych nie jest prostym zadaniem, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z usług biur rachunkowych. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca przekaże błędne informacje? Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego? Sprawdź!

1 lipca 2022

Sprzedaż zabytkowej nieruchomości a nowe zwolnienie z podatku

Przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w nieruchomości zabytkowe w celu zabezpieczenia kapitału.. Zdarza się jednak, że przedsiębiorca decyduje się na sprzedaż zabytkowej nieruchomości. Czy w tej sytuacji przychód ze sprzedaży podlega opodatkowania?

1 lipca 2022

Zaniżenie wartości darowizny a skutki na gruncie PIT

Otrzymanie darowizny w poszczególnych przypadkach może powodować powstanie zobowiązania podatkowego. Ważne jest zatem, aby prawidłowo określić podstawę opodatkowania. Sprawdź, jakie skutki powoduje zaniżenie wartości darowizny na gruncie PIT!

1 lipca 2022

Sposób rozwiązania umowy o pracę a prawo do zasiłku dla bezrobotnych

To w jaki sposób dojdzie do zakończenia stosunku pracy pracownika ma bardzo istotny wpływ na jego prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Sposób rozwiązania umowy o pracę ma wpływ na okres wyczekiwania na prawo do świadczeń. Więcej na ten temat w artykule!

1 lipca 2022

Chorobowe przedsiębiorcy a wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy

Chorobowe przedsiębiorcy jego istnienie oraz wysokość są zależne od tego, czy zdecydował się odprowadzać do ZUS-u składki na ubezpieczenie chorobowe, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości. Sprawdź, na jakie kwoty zasiłku może liczyć przedsiębiorca!

1 lipca 2022

Komu przysługuje prawo do odprawy i jaka jest jej wysokość?

Odprawa pieniężna przyznawana pracownikowi stanowi rekompensatę za rozwiązanie stosunku pracy. Jaka jest jej wysokość i termin wypłaty? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby pracownik nabył prawo do odprawy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

1 lipca 2022

Czy istnieją pozapłacowe świadczenia niepodlegające egzekucji?

Gdy pracownik jest dłużnikiem i zalega ze spłatą należności, może być wszczęte postępowanie egzekucyjne. Co jeśli otrzymuje inne świadczenia o charakterze pozapłacowym? Sprawdź czy istnieją pozapłacowe świadczenia niepodlegające egzekucji?

1 lipca 2022

Osoba współpracująca - kim jest i jak ją rozliczać?

Potrzebujesz pomocy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej? Korzystasz ze wsparcia rodziny? Czy wiesz, kim jest osoba współpracująca w świetle obowiązujących przepisów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak należy ją rozliczać!

1 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów