0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czternasta emerytura kto ją otrzyma w tym roku?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek (27 czerwca) ustawę w sprawie dodatkowego jednorazowego świadczenia dla emerytów i rencistów. Czternasta emerytura ma zostać wypłacona także w tym roku. Sprawdź, jaka będzie jej kwota i kto ją otrzyma!

Ile wyniesie czternasta emerytura?

Zgodnie z podpisaną ustawą kwota tzw. „czternastki” ma być równa wysokości najniższej emerytury wypłacanej w 2022 roku, czyli 1338,44 zł brutto, co daje „na rękę” 1217,98 zł. 

Dodatkowe świadczenia wypłacane będą w terminie głównego świadczenia od 25 sierpnia do 20 września 2022 roku.

Czternasta emerytura nie będzie jednak przyznawana wszystkim seniorom. W odróżnieniu od „trzynastki”, która przysługuje z urzędu wszystkim emerytom i rencistom, będzie ona uwarunkowana kryterium dochodowym.

Dla kogo czternasta emerytura?

Do dodatkowego świadczenia uprawnione są osoby, które na dzień 24 sierpnia 2022 roku nie mają zawieszonego świadczenia podstawowego oraz jego wysokość nie przekracza 4188,44 zł. „Czternastkę” dostaną także osoby, które nabędą prawo do emerytury lub renty przed 24 sierpnia. Decyzje w sprawie świadczenia będą wydawane przez właściwe organy wypłacające świadczenie główne osobie uprawnionej.

Pełną kwotę dodatku, czyli 1217,98 zł, dostaną osoby, których świadczenie podstawowe wynosi nie więcej niż 2900 zł. Powyżej tej kwoty czternasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością podstawowego świadczenia a kwotą 2900 zł.

Ustalona została także minimalna wysokość „czternastki”. W przypadku emerytów i rencistów, dla których kwota świadczenia wyliczonego w przedstawiony powyżej sposób wynosiła będzie mniej niż 50 zł brutto, nie będzie ono wypłacone.

W praktyce oznacza to, że im wyższa jest kwota podstawowego świadczenia emerytalnego lub rentowego, tym niższa będzie czternasta emerytura.

Rząd szacuje, że w tym roku czternasta emerytura trafi do 9 mln seniorów, z czego około 7,7 mln osób dostanie świadczenie w pełnej wysokości.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów