0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Innowacyjne rozwiązania biznesowe w modelu SaaS

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czym jest SaaS?

Rozwój technologiczny sprawił, że wypożyczanie lub wynajmowanie oprogramowania, zamiast zakupu jego licencji, staje się jedną z ciekawszych alternatyw na pozyskiwanie nowych systemów aplikacyjnych w firmach. Software as a Service, w skrócie SaaS, to model świadczenia usługi zdalnego dostępu do oprogramowania. Użytkownik ma do dyspozycji potężne narzędzie, chociaż go nie kupuje. W zamian za opłatę abonamentową otrzymuje od usługodawcy jedynie login i hasło, dzięki którym, po wejściu na odpowiednią stronę internetową, może w pełni korzystać z różnego rodzaju narzędzi biznesowych.

Wdrożenie modelu SaaS w Polsce stało się realne dopiero po większym rozwoju sieci internetowych. Obecnie ten rodzaj usług oferuje już przeszło 100 firm, udostępniając narzędzia do wspierania pracy grupowej w firmie, prowadzenia księgowości, zarządzania przedsiębiorstwem, bankowości elektronicznej, handlu mobilnego i sklepów internetowych oraz narzędzia usprawniające pracę przedsiębiorców.

Dlaczego SaaS?

Innowacyjne rozwiązania technologiczne zmieniają oblicze współczesnego biznesu. Wpływają na rozwój małych i średnich firm, czyniąc je potęgami ekonomicznymi. Z nimi, prowadzenie firmy jest dużo prostsze. SaaS to zawsze szybki dostęp do dokumentów firmowych z każdego miejsca na świecie. Wystarczy tylko dostęp do Internetu, by można było w pełni wykonywać swoje obowiązki służbowe. Bez wymagającego sprzętu komputerowego, bez drogiego, licencjonowanego oprogramowania. Takie rozwiązanie staje się coraz bardziej istotne dla integralnych strategii, które swoimi przemyśleniami wychodzą daleko „poza” obszar małych i średnich przedsiębiorstw i planują ekspansję na szeroka skalę.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść modelu SaaS jest jego bezpieczeństwo w użytkowaniu. Wszystkie informacje wprowadzane do systemu są szyfrowane i przechowywane na specjalnych serwerach, zabezpieczonych przed nieupoważnionym wglądem oraz zniszczeniem. Daje to także gwarancję trwałości przechowywanej w ten sposób dokumentacji.

Mniejsze koszty, większa mobilność

Możliwość korzystania z narzędzia biznesowego bez infrastruktury sprzętowej ma swoje bezpośrednie odwzorowanie w postaci znacznej redukcji kosztów firmowych. Jednakże nie tylko potencjalne oszczędności sprawiają, że SaaS zaskarbił sobie tak liczne grono użytkowników, zwłaszcza wśród małych i średnich działalności gospodarczych. Swoboda i większa mobilność jest równie częstym powodem, dla którego przedsiębiorcy decydują się na aplikacje on-line. Z systemów SaaS można bowiem korzystać z dowolnego miejsca na świecie i to bez ograniczeń czasowych. Możliwość zdalnego dostępu do plików niesie za sobą nieocenione korzyści, nie tylko dla firm o rozproszonych strukturach lub korzystających z telepracy, ale także dla osób, które muszą często podróżować.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów