0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Oprogramowanie SaaS – korzystne rozwiązanie online dla firm

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadząc swój biznes prędzej czy później zdecydujemy się na uruchomienie witryny internetowej. Firmy oferujące sprzedaż różnego rodzaju produktów powinny zastanowić się nad stworzeniem sklepu online, który pozwoli na dotarcie do większego grona klientów. Zlecenie opracowania szaty graficznej strony WWW to tylko połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego systemu do zarządzania nim. Należy do nich m.in. oprogramowanie SaaS.

Oprogramowanie do zarządzania sklepem online - jakie możliwości?

Posiadanie własnego sklepu internetowego pozwoli nie tylko na rozreklamowanie naszej firmy, ale również pozwoli na zwiększenie jej obrotu. Tworząc stronę WWW oferującą sprzedaż online mamy do wyboru kilka rodzajów oprogramowania do zarządzania sklepem internetowym. Pierwszy rodzaj to CMSy pudełkowe. Producenci udostępniają swoje rozwiązania za jednorazową opłatę. Takie oprogramowanie możemy zainstalować na naszym serwerze i komputerze. Innym rodzajem oferowanych CMSów jest oprogramowanie darmowe. Wydaje się najbardziej opłacalne dla małych firm, ponieważ teoretycznie nie wymaga wkładu finansowego z naszej strony.

W praktyce jednak bardzo często wygląda to tak, że po zainstalowaniu darmowego oprogramowania i tak zlecamy modyfikację poszczególnych elementów firmom trudniącym się tworzeniem stron WWW. Kolejnym rozwiązaniem są oprogramowania dedykowane, czyli stworzone od podstaw według naszych preferencji przez firmy zewnętrzne. Od nas zależy, jak będzie wyglądać panel zarządzania sklepem online oraz jakie będzie posiadać funkcje. Niestety tego typu produkty są zazwyczaj bardzo drogie, a twórcy nie zapewniają dodatkowego wsparcia technicznego. Złotym środkiem wydaje się wybór oprogramowania do zarządzania sklepem internetowym, które jest dystrybuowane w formie oprogramowania SaaS.

Oprogramowanie SaaS - przewaga nad innymi rozwiązaniami dla sklepów online

Oprogramowanie SaaS, czyli Software as a Service to systemy do zarządzania sklepami internetowymi, które w swoim działaniu wykorzystuje tak zwaną chmurę obliczeniową. Oznacza to, że wszystkie pliki naszego sklepu przechowywane są na szybkim serwerze usługodawcy, przez co odchodzi nam problem opłacania dodatkowego hostingu. Naszym zadaniem będzie jedynie zakup stosownej domeny, jednak i tę w wielu przypadkach można wybrać bezpośrednio na stronie firm udostępniających oprogramowanie SaaS. Za systemy do zarządzania sklepem online, dystrybuowane w systemie Software as a Service płacimy określony abonament w wybranym przez nas przedziale. Wiele firm udostępnia możliwość uiszczenia jednej opłaty rocznej lub płacenia za oprogramowanie co miesiąc. To duży plus CMSów SaaS, ponieważ przedsiębiorca nie musi wydawać w jednym momencie dużej kwoty.

 

Plusy wykorzystania oprogramowania SaaS:

  • stałe wsparcie techniczne;
  • ochrona wartości intelektualnej;
  • brak jednorazowego, sporego wydatku za stworzenie sklepu online (system abonamentowy);
  • brak konieczności wykupywania dodatkowej przestrzeni na hostingu (wszystkie pliki przechowywane są w chmurze usługodawcy);
  • łatwość użytkowania (dostępne liczne poradniki opisujące działanie poszczególnych funkcji w panelu administracyjnym).

Software as a Service - nie tylko sklepy internetowe

Warto również wspomnieć, że oprogramowanie SaaS wykorzystują nie tylko firmy trudniące się zakładaniem sklepów internetowych. Usługi wykorzystujące model Software as a Service to również różnego rodzaju systemy do zarządzania relacjami z klientami (CRM), programy do prowadzania księgowości w firmie, systemy analityczne do badania ruchu na stronach WWW oraz pakiety biurowe. Programy w systemie Software as a Service udostępniają tacy giganci technologiczni jak, chociażby Google, Microsoft czy Apple. W ciągu ostatnich kilku lat oprogramowanie SaaS stało się niezwykle popularne nie tylko w przypadku konsumenta komercyjnego, ale również osób fizycznych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów