Poradnik Przedsiębiorcy

E-księgowość - sposób na prowadzenie rozliczeń firmy

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów w wersji papierowej odchodzi na zawsze w niepamięć. Przedsiębiorcy mogą zapomnieć o konieczności wpisywania po raz setny tych samych danych kontrahenta. Na czym polega e-księgowość i jakie są jej zalety? Odpowiadamy poniżej.

E-księgowość - na czym polega?

Rynek e-księgowości, który udostępnia małym firmom narzędzia służące ewidencji i dokumentowania zdarzeń dla potrzeb rozliczeń podatkowych a także rozliczeń z ZUS. E-księgowość pozwala osobom fizycznym rozliczającym się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych we własnym zakresie prowadzić obowiązkowe ewidencje i dokumentować prowadzoną działalność znając jedynie podstawowe zasady rozliczeń podatkowych.

E-księgowość - zalety

Programy służące prowadzeniu księgowości uproszczonej pozwalają przedsiębiorcom na oszczędność czasu i pieniędzy. Dostępne przez e-księgowość aplikacje automatyzują proces księgowania.

Raz wprowadzone dane zostają przesłane zarówno do Księgi Przychodów i Rozchodów jak i innych ewidencji czy rejestrów np. VAT. Przy wyborze programu przedsiębiorca powinien kierować się jego funkcjonalnością, a także możliwością konsultacji w razie jakichkolwiek wątpliwości. Dlatego też dobra e-księgowość powinna umożliwiać kontakt z ekspertem. W takim wypadku indywidualny przedsiębiorca może czuć się bezpieczny, wiedząc że ma wsparcie, a do prowadzenia księgowości potrzebny mu będzie jedynie komputer z dostępem do Internetu.