Cloud computing rośnie w siłę i sukcesywnie wypiera tradycyjny model oprogramowania. Ostatnie dane pokazują, że aplikacje wykorzystujące model SaaS rosną w tempie około 40% procent rocznie, a ich wartość przekroczyła już kwotę 100 mld dolarów. To jeden z głównych trendów w branży IT w ostatnim czasie, który z pewnością w najbliższym czasie nie ustąpi z funkcji lidera.
Obserwatorzy są zgodni w tezie, że najbliższe lata to era wirtualnego oprogramowania. To ważna informacja dla przedsiębiorców, ponieważ model SaaS to przede wszystkim narzędzie biznesowe. Jak możesz wykorzystać go w swojej firmie?
Wirtualny dysk
Bezpieczne przechowywanie danych na internetowym dysku i dostęp do nich z każdego miejsca na świecie to główne atuty tego programu. Płacąc niewielki abonament, usługodawca udostępnia nam wolne miejsce na serwerze. Rozwiązanie to jest głównie wykorzystywane do przechowywania kopii bezpieczeństwa dokumentów, zestawień, prezentacji, itd. Internetowy dysk zabezpiecza ważne dane przed wirusami, awariami dysku, kradzieżą i przypadkowym skasowaniem. Dodatkowo tego typu programy umożliwiają udostępnianie swoich plików innym użytkownikom. Dzięki tej funkcji, przedsiębiorca w każdej chwili może udostępnić dowolny dokument swoim pracownikom lub kontrahentom - wystarczy połączenie internetowe.
Księgowość internetowa
Wynajmowanie biura rachunkowego lub opłacanie etatu księgowej to oczywisty koszt dla firmy. Minimalizacja kosztów prowadzenia własnego biznesu umożliwia korzystanie z księgowości online. Oprócz podstawowych funkcji takich jak wystawianie faktur oraz rozliczanie płatności, wiele platform oferuje również prowadzenie rejestrów i ksiąg dostosowanych do formy opodatkowania przedsiębiorcy, generowanie deklaracji, czy też drukowanie paragonów fiskalnych. Tak jak wszystkie modele SaaS, księgowość online funkcjonuje na zasadzie opłacania abonamentu, w zamian za korzystanie z wybranych narzędzi. W zależności od potrzeby można ograniczyć się do pakietu fakturowanie lub kompleksowo prowadzić firmę, opłacając dodatkowe usługi. Głównymi zaletami takiego programu są:mobilność, bezpieczeństwo przechowywania danych oraz oszczędność czasu np. wpisując dane, system sam generuje i oblicza interesujące nas kwoty i zestawienia. Na rodzimym rynku dostępnych jest wiele programów do samodzielnego prowadzenia księgowości, np. wfirma.pl, która dodatkowo udostępnia takie moduły jak Kadry i Płace, Program Magazynowy, czy CRM.
CRM
Customer Relationship Management, czyli zarządzanie relacjami z klientami. Usługa, która optymalizuje kontakty z kontrahentami, dzięki takim narzędziom jak: baza informacji o klientach, planowanie działań, analiza relacji sprzedażowych, czy wspieranie czynności marketingowych. W zależności o wielkości i struktury firmy, przedsiębiorca może wybrać odpowiedni dla jego potrzeb model. Warto tu nadmienić, że zakup i wdrożenie takiego sytemu przez instytucję zewnętrzną wiąże się z wysokimi kosztami, na które mogą sobie pozwolić nieliczne firmy. Aspekt ten stanowi kluczowy argument, dzięki któremu internetowy CRM cieszą się ogromną popularnością wśród właścicieli małych przedsiębiorstw i mikro-firm .
Wynajmowanie sklepu internetowego
Dla osób, które planują otworzenie sklepu online, jednym z podstawowych problemów jest wybór odpowiedniego oprogramowania oraz miejsce na serwerze. SaaS również w tym przypadku szeroko rozwinął swoje skrzydła, stając się poważną konkurencją dla firm, które tworzą sklepy internetowe. W ramach wykupowanego pakietu użytkownik otrzymuje oprogramowanie, serwer, miejsce na stronę WWW oraz firmową skrzynkę e-mail. Prosta i intuicyjna nawigacja pozwala na stworzenie sklepu online bez znajomości programowania.