Poradnik Przedsiębiorcy

SaaS (Software as a Service), czyli oprogramowanie jako usługa

Udostępnianie za pośrednictwem internetu szeregu systemów i aplikacji to obecnie powszechnie stosowane zjawisko. Coraz większa popularność takiego działania wynika zarówno z wygody, jak i oszczędności. Ponadto umożliwia ono nieograniczone możliwości rozwoju firmy, dzięki dostępowi do danych z każdego miejsca, w którym można połączyć się z siecią. Zatem warto poznać system SaaS i rozważyć zastosowanie go we własnym przedsiębiorstwie.

System SaaS - co to jest i jak to działa? 

System SaaS (Software as a Service) z angielskiego oznacza “oprogramowanie jako usługa” i właśnie taka definicja najlepiej charakteryzuje całe przedsięwzięcie. System taki umożliwia dystrybucję i korzystanie z oprogramowania przez internet. Użytkownik nie jest właścicielem oprogramowania, nie musi więc instalować go na swoim komputerze i nie zajmuje się jego serwisowaniem. Wszystkie obowiązki związane z aktualizacją, zarządzaniem i pomocą techniczną przez cały czas spoczywają na dostawcy usługi. Jest to z pewnością ogromny krok naprzód w porównaniu do dotychczasowego modelu, który bazował i w większości przypadków kończył się na zakupie oprogramowania. System SaaS przewraca do góry nogami tradycyjny model i oferuje potężne narzędzie, którego nie trzeba kupować na własność. W zamian za opłatę abonamentową nowy użytkownik otrzymuje od usługodawcy dostęp do platformy i po założeniu własnego loginu i hasła, może w pełni korzystać z wszystkich funkcji oprogramowania.

Jak rozwijał się SaaS?

Rozwój usług oferowanych za pośrednictwem systemu SaaS stał się możliwy dzięki coraz sprawniejszemu dostępowi do internetu oraz rozwiewaniu wątpliwości użytkowników, związanych z bezpieczeństwem i niezawodnością takich rozwiązań. Rozwój standardów sieciowych oraz powiększanie się możliwości przeglądarek internetowych umożliwiły interakcję użytkownika z systemem, który znajdował się na odległym serwerze. Poszerzenie standardów wykorzystywanych przy projektowaniu stron internetowych dało początek tworzeniu interaktywnych aplikacji webowych. W rezultacie każda przeglądarka stała się środowiskiem, w którym bezproblemowo można uruchamiać niezależne programy. Dzięki standaryzacji wykorzystywanych w tym celu rozwiązań, wszystkie programy działają poprawnie podczas używania ich za pośrednictwem przeglądarek internetowych, w związku z czym są dostępne dla każdego użytkownika niezależnie od platformy sprzętowej i systemu operacyjnego.