Poradnik Przedsiębiorcy

Model dystrybucji oprogramowania SaaS

SAAS jako jeden z modeli chmury obliczeniowej polega na dystrybucji oprogramowania. Obecnie SAAS nie jest traktowany jako nowość tylko jako pewna norma i sposób rozwoju dostawców pewnych usług. Aplikacja jest udostępniana klientowi przez Internet, co za tym idzie zbędna jest instalacja programu na komputerze. Zazwyczaj taki model przywiduje opłaty abonenckie za dostęp i możliwość korzystania z aplikacji, jednakże klient nie ponosi kosztów zakupu licencji oprogramowania.

SAAS nie jest niczym innym jak usługą dostarczoną klientowi drogą internetową. Nabywca ma dostęp do potrzebnych i funkcjonalnych narzędzi. Nie wątpliwie oprogramowanie to rozwija się bardzo szybko. Usługa SAAS zajmuje się specyficznymi segmentami, takimi jak: funkcjonalne aplikacje CRM, HRM oraz aplikacjami rachunkowo-finansowymi. Korzystanie z takiej usługi niesie ze sobą ogromne korzyści. Jedną z nich są niskie koszty, ponieważ korzystanie z aplikacji SAAS opiera się subskrypcji. Klientowi nie jest potrzebna kadra IT, aby był w stanie w pełni używać aplikacje. Obsługa jest bardzo prosta i aplikacje SAAS są dostępne z dowolnego komputera i z miejsca na ziemi, gdzie jest dostęp do Internetu. Upgrade również nie stanowi problemu, ponieważ to dostawca usługi musi zadbać o aktualizację wersji i dodatkowy sprzęt.

Rozwiązania SAAS mają wiele zalet, również w takiej kwestii jak bezpieczeństwo. Klient ma zagwarantowaną umowę z dostawcą oraz stałe koszty posiadania aplikacji. Odbiorca ma możliwość korzystania z aplikacji zaraz po podpisaniu umowy przy czym nie musi kupować dodatkowego sprzętu, oprogramowania oraz podejmować się jego konfiguracji. Ponadto klient wdraża się o wiele szybciej jak należy obsługiwać daną aplikację. Użytkownik usługi nie musi instalować programu na komputerze, tylko używa standardowej przeglądarki internetowej. W razie wystąpienia problemów dostaje wsparcie od działu technicznego dostawcy usługi. SAAS tworzy codzienne kopie bezpieczeństwa danych, klient nie musi się obawiać, że któreś zostają utracone na zawsze. Na dodatek rozwiązania tego oprogramowania skalują się bardzo łatwo, to znaczy wraz ze wzrostem zapotrzebowania klienta. Z drugiej strony usługi SAAS są bez przerwy dostępne. Dostawcy dbają również o ciągłość pracy i bezpieczeństwo danych na wypadek klęsk żywiołowych i innych nie przewidywalnych awarii.

Jak wszystko ma swoje plusy i minusy, w tym przypadku również możemy je znaleźć. Niestety klient nie jest sam w stanie zmieniać aplikacji, uczestniczyć w jej tworzeniu ani wpływać na jej rozwój. Jednakże istnieje możliwość rozbudowania serwisu na potrzebę klienta.

Dystrybucja programu w modelu SAAS nie przewiduje konieczności zawarcia umowy licencyjnej, ponieważ użytkownik aplikacji nie ingeruje w zakres praw autorskich. Niestety polscy przedsiębiorcy sceptycznie podchodzą do oprogramowania SAAS, co nie wątpliwie nie wpływa na ich korzyść. Obecnie komputery i Internet stały się nierozerwalnie połączone z codziennym funkcjonowaniem człowieka. Klient za pośrednictwem sieci robi zakupy, zleca wykonanie usługi, zgłasza awarie i wiele innych rzeczy. Czyżby przedsiębiorcy przespali ten moment, kiedy świat uległ takim zmianom?