0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ostatnie artykuły autora:

Ordynacja podatkowa

Niezgłoszona darowizna a konsekwencje podatkowe

Otrzymanie darowizny należy zgłosić do urzędu bez względu na stopień pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym. Darowizna w pierwszej grupie podatkowej podlega zwolnieniu z podatku. Zobacz jakie konsekwencje może powodować niezgłoszona darowizna.

30 stycznia 2023

Prawo pracy

Czas pracy kadry kierowniczej a dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny

Pracownikowi, który wykonywał swoją pracę ponad obowiązujące go godziny pracy, pracodawca powinien naliczyć dodatkowe wynagrodzenie lub udzielić mu czasu wolnego od pracy. Czas pracy kadry kierowniczej jednak wymyka się tym przepisom? Przeczytaj!

26 stycznia 2023

Podatek VAT

Faktura VAT marża - kiedy można ją wystawić?

Faktura VAT marża jest wystawiana przez podatnika, dla którego podstawą opodatkowania jest marża. Transakcje, które można opodatkowywać za pomocą tej procedury zostały określone w ustawie o VAT. Dowiedz się, kto może skorzystać z procedury VAT marża!

26 stycznia 2023

Ubezpieczenie ZUS

Odprawa emerytalna i odprawa rentowa a ZUS

Rozwiązanie umowy o pracę oznacza konieczność wzajemnych rozliczeń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Chodzi tu o wypłatę zarówno wynagrodzenia za wykonaną pracę, jak i świadczeń, takich jak np. odprawa rentowa lub odprawa emerytalna. Przeczytaj o tym!

24 stycznia 2023

Transakcje zagraniczne

Kiedy składać informację VAT UE?

Podatnicy, przeprowadzający w swojej działalności transakcje z kontrahentami unijnymi, muszą dopełnić pewnych formalności. Jedną z nich jest rejestracja dla celów VAT-UE a drugą składanie informacji podsumowującej VAT-UE. Kiedy składać informację VAT UE?

24 stycznia 2023

Ubezpieczenie ZUS

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Każda osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby. Przedsiębiorca sam musi zdecydować czy chce pod nie podlegać. Czy warto opłacać składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe? Przeczytaj i dowiedz się!

24 stycznia 2023

Podatki dochodowe

PIT-28 - Rozliczenie podatkowe ryczałtu do 2 maja 2023

Przedsiębiorcy rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tak jak w pozostałych formach opodatkowania mają obowiązek rozliczenia podatku dochodowego. Sprawdź, do kiedy podatnicy mają obowiązek złożyć zeznanie PIT-28!

23 stycznia 2023

Środki trwałe

Amortyzacja jednorazowa - kto może z niej skorzystać?

Podatnicy, którzy nabyli na potrzeby firmy określone składniki majątkowe, muszą podjąć decyzje jaką wybrać metodę amortyzacji. Jedną z nich jest amortyzacja jednorazowa, ale co i do jakiej wysokości można amortyzować jednorazowo? Przeczytaj i sprawdź!

20 stycznia 2023

Podatki dochodowe

Ulga IP Box – na jakich zasadach jest przyznawana?

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową od 1 stycznia 2019 r. mają możliwość skorzystania z preferencji podatkowej PIT w wysokości 5%. Ulga IP Box może być stosowana do dochodów z kwalifikowanych IP. Sprawdź, kto może z niej skorzystać!

17 stycznia 2023

Środki trwałe

Środek trwały a może zwykły wydatek - ujęcie wydatków w KPiR!

Czy wiesz, jak ujmować zakupione składniki majątku - jako środek trwały czy wyposażenie? Środkami trwałymi są składniki majątku kompletne i zdatne do użytku o okresie użytkowania dłuższym niż rok. Pozostałe wydatki ujmowane są bezpośrednio w kosztach!

16 stycznia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów