0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Netykieta - czyli zasady i reguły panujące w sieci

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od kilkunastu lat funkcjonowanie w internecie jest sprawą tak oczywistą, że również w tym obszarze musiał powstać savouir-vivre, do którego warto się stosować. Netykieta - bo taką nazwę ma zbiór reguł i zasad dobrego zachowania w sieci - jest bardzo ważna i powinniśmy ją znać.

Tam gdzie mają ze sobą do czynienia różne społeczności, które wzajemnie się ze sobą komunikują bądź wchodzą w interakcje, prędzej czy później powstanie także zbiór dobrych zasad, które są akceptowane przez większość. Mają one umożliwiać sprawne funkcjonowanie w określonej grupie, eliminując niepożądane zachowania i sytuacje.

Savoir-vivre to w praktyce zbiór dobrych manier i zwyczajów obowiązujących w danym środowisku i kontekście. Jego znajomość jest obowiązkowa, jeśli zależy nam na tym, aby dobrze funkcjonować w danej społeczności. Choć etykieta do niedawna kojarzyła nam się wyłącznie z dobrymi manierami przy stole, przez lata to pojęcie zyskało także wielu innych znaczeń. Internetowy savoir-vivre nazywany jest netykietą. Na czym polega?

Co to jest netykieta?

Na wzór savoir-vivre’u netykieta to zbiór akceptowalnych zachowań i reguł w internecie, który obowiązuje wszystkich internautów. Osoby korzystające z internetu w jakiś sposób tworzą jedną globalną grupę, która musi ze sobą funkcjonować. Właśnie dlatego pojawiła się potrzeba stworzenia zasad dobrego zachowania, których (dla dobra ogółu) powinni przestrzegać wszyscy. Netykietę w ciągu lat funkcjonowania i rozwijania się sieci stworzyli sami internauci. Zasady internetowego savoir-vivre’u mają pozwolić na skuteczne i przyjemne komunikowanie z innymi internautami w ramach ogólnych zasad przyzwoitości i kultury. Jakie są najważniejsze zasady?

Netykieta a ortografia

W internecie staraj się trzymać zasad ortografii, interpunkcji i ogólnych norm pisowni danego języka. Pisanie z błędami, daleko idącymi skrótami czy chociażby bez znaków diakrytycznych negatywnie wpływa nie tylko na jakość danych w internecie, lecz także na jakość poszczególnych języków samych w sobie. Czytając, podświadomie rejestrujemy nawet błędne rozwiązania, uznając je, jeśli są używane często, za poprawne, a następnie powielając. To niebezpieczne dla języka!

Nie krzycz!

W netykiecie pisanie całych zdań wielkimi literami jest czymś, czego nie odbiera się zazwyczaj dobrze. Choć takie teksty bardziej zwracają na siebie uwagę, uznawane są za internetowy krzyk, którego nie powinno się nadużywać - tak jak i w życiu codziennym. Staraj się nie używać zatem popularnego Caps Locka, jeśli nie masz takiej potrzeby.

Netykieta - emotikony

Choć emotikony są wytworem internetu i nierzadko nie da się ich uniknąć, aby szybko wyrazić nasze emocje, to jednak ich nadużywanie jest już odbierane negatywnie. Zapamiętaj, że stosując się do zasad netykiety mogą być one dodatkiem do tekstu, ale nie powinny stanowić jego głównej treści.

Pisząc e-maile...

... pamiętaj, aby nadawać im odpowiednie tytuły, które faktycznie odzwierciedlają ich treść. Staraj się nie spamować, a pocztę sprawdzaj codziennie, tak jak robisz to ze skrzynką na listy. Używając kilku adresów w jednym mailu, dodawaj je w ukrytej kopii, tak aby nie zdradzać ich pozostałym użytkownikom. Same treści pisz w formacie tekstowym, unikając formatowania HTML.

Netykieta - wirusy

Stosując się do zasad netykiety staraj się nie wchodzić na podejrzane strony, które mogą wgrać na twój komputer złośliwe aplikacje. Zabezpieczaj się przed tym, używając odpowiedniego programu antywirusowego i firewalla. Regularnie skanuj swój komputer i sprawdzaj, czy nie został zainfekowany. Jeśli zostanie on zarażony wirusem, możesz zainfekować komputer pozostałych internautów, z którymi będziesz korespondował.

Netykieta - hejtowanie

Choć może ci się tak wydawać, to w internecie nie jesteś anonimowy. Staraj się mieć szacunek do pozostałych internautów i nie wyładowywać frustracji w anonimowych komentarzach na forach i mediach społecznościowych. To nic nie zmienia, a świadczy tylko o tobie. Każdy wpis w internecie w razie potrzeby da się zlokalizować i odnaleźć autora.

Jeśli wszyscy stosowaliby się choć w części do zasad netykiety, internet byłby miejscem idealnym. Niestety, biorąc pod uwagę różnorodność tej społeczności, nie jest to możliwe. Jako jednostka staraj się jednak dotrzymywać podstawowych zasad, tak aby dać przykład innym. Jeśli czegoś wymagasz, staraj się dać choć tyle samo.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów