Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

E-commerce - rozwojowy współczesny biznes

W sieci można kupić wszystko – zaczynając od produktów spożywczych, poprzez ubrania, środki czystości, kosmetyki, meble, bilety, a kończąc na mieszkaniach, domach i środkach transportu. Zatem dlaczego nie otworzyć własnego biznesu e-commerce?

Na sukces składa się wiele czynników. Przede wszystkim dobry pomysł, następnie odpowiedni asortyment, badania rynku, strategia, grupa do której kierujemy nasz produkt i skuteczne wypozycjonowanie strony. Dlatego zanim zdecydujemy się na tę formę zarobku, warto dobrze przemyśleć sprawę, czy aby na pewno się w tym odnajdziemy.

Należy mieć na uwadze, że e-commerce to nie tylko same plusy. Musimy pamiętać, że wielu ludzi nie lubi kupować kota w worku, wolą pójść do tradycyjnego sklepu i tam dokładnie obejrzeć towar przed jego zakupem. Do tego dochodzi koszt wysyłki, który często odstrasza klientów. Dlatego, żeby przyciągnąć konsumentów, musimy wprowadzić konkurencyjne ceny i ogólnie solidnie napracować się, by zaistnieć na rynku. A gdy już rozpoczniemy handel w Internecie, musimy mieć na uwadze rzetelny opis towaru lub usługi. Jeśli podamy dane niezgodne z prawdą stracimy zaufanie klientów, a od tego już tylko krok do upadku działalności.

Rodzaje e-commerce

  • Bezpośredni – cała transakcja handlowa od momentu złożenia zamówienia do realizacji płatności i dostawy towaru odbywa się wyłącznie przez Sieć.
  • Pośredni – poszukiwanie towarów, usług, nowych kontrahentów, przesłanie dokumentów i płatności odbywa się przez Internet, z kolei dostawa zamówionego towaru lub usługi odbywa się bezpośrednio, w tradycyjny sposób.
  • Hybrydowy – to forma pośrednia między dwoma wyżej wymienionymi, np. wszystkie czynności za wyjątkiem płatności odbywają się przez Internet.
  • B2B – z ang. business-to-business to wymiana handlowa między firmami dotycząca nie tylko zawierania transakcji, ale również poszukiwania partnerów, budowaniu sieci dostawców i odbiorców itd.
  • B2C – z ang. business-to-consumer to handel internetowy pomiędzy firmą a konsumentem.
  • C2C – z ang. consumer-to-consumer to handel elektroniczny pomiędzy konsumentami.
  • C2B – z ang. consumer-to-business to handel internetowy pomiędzy konsumentem a firmą.

E-commerce to z pewnością przyszłość biznesu. W dzisiejszych czasach biznes właściwie nie istnieje bez Internetu – większość firm ma już swoje wirtualne odpowiedniki, a brak takowego wzbudza podejrzenia u potencjalnego klienta, czy dana firma aby na pewno jest w pełni profesjonalna. Jednak zanim przeniesiemy w całości swoje przedsiębiorstwo do Internetu, należy dobrze zastanowić się nad konsekwencjami takiej decyzji, bo brak faktycznego biura również budzi pejoratywne skojarzenia w konsumentach. Natomiast jedno jest pewne – sieć oferuje szybsze transakcje, a zatem sprzedaż na skalę światową i co za tym idzie – więcej klientów generuje większe zyski.