0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dni wolne od pracy w 2021 roku - kalendarz świąt

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kalendarz czasu pracy i dni wolne co roku są inne. Warto zatem dowiedzieć się, ile świąt odbędzie się w 2021 roku oraz w jakie dni wypadną. Te informacje z pewnością przydadzą się do zaplanowana urlopów i długich weekendów.

Obliczanie wymiaru czasu pracy

Zgodnie z art. 130 § 1 Kodeksu pracy wymiar czasu pracy oblicza się w następujący sposób: (...) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Przy obliczeniach należy uwzględnić, że każde święto przypadające w niedzielę obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Dni wolne od pracy w 2021 roku

Podobnie jak w latach poprzednich, w roku 2021 wypada 13 dni wolnych ustawowo. Tylko dwa święta wypadają w sobotę, to znaczy, że za te dni pracodawcy muszą oddać pracownikom inne dwa dni wolne.

Jeśli dzień ustawowo wolny od pracy przypada w niedzielę, to pracownikowi nie przysługuje dodatkowe wolne!

Poniższa tabela przedstawia dni wolne przypadające w roku 2021:

Data

Święto

dzień tygodnia

1 stycznia

Nowy Rok

piątek

6 stycznia

Święto Trzech Króli

środa

4 kwietnia

Pierwszy Dzień Wielkiej Nocy

niedziela

5 kwietnia

Drugi Dzień Wielkiej Nocy

poniedziałek

1 maja

Święto Pracy

sobota

3 maja

Święto Konstytucji 3 Maja

poniedziałek

23 maja

Zesłanie Ducha Świętego

niedziela

3 czerwca

Boże Ciało

czwartek

15 sierpnia

Wniebowzięcie NMP

niedziela

1 listopada

Dzień Wszystkich Świętych

poniedziałek

11 listopada

Święto Niepodległości

czwartek

25 grudnia

Boże Narodzenie (I dzień)

sobota

26 grudnia

Boże Narodzenie (II dzień)

niedziela

Dni wolne od pracy a długie weekendy

Rozłożenie świąt w roku 2021 pozwala przy mądrym rozplanowaniu zyskać kilka długich weekendów.

Dłuższy okres wypoczynku można zaplanować już na początku toku. Jeśli zaplanuje się dwa dni wolnego (4-5 stycznia), to wolne będzie od 1 do 6 stycznia włącznie.

Tzw. majówka w tym roku nie da możliwości przedłużenia weekendu. 1 maja wypada w sobotę, więc w zależności kiedy zakład pracy zdecyduje się oddać wolne pracownikom za ten dzień, będzie można wykorzystać dodatkowo jeden dzień wolnego.

Standardowy długi weekend można zaplanować w połączeniu z Bożym Ciałem, które wypada w czwartek. Niestety w sierpniu Wniebowzięcie NMP wypada w niedzielę.

Listopad także pozwoli nam przedłużyć jeden weekend o dodatkowy dzień wolny (1 listopada wypada w poniedziałek), natomiast jeśli 12 listopada złożymy wniosek o urlop, to będziemy mieli 4 dni wolnego.

Święta Bożego Narodzenia w tym roku wypadają wyjątkowo krótkie, pierwszy i drugi dzień świąt wypada kolejno w sobotę i niedzielę, więc tylko za sobotę pracodawca będzie musiał udzielić nam dnia wolnego.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów