Poradnik Przedsiębiorcy

Platforma sklepowa dla dużego sklepu - jak ją wybrać?

Sprzedaż w internecie jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi handlu w naszym kraju. Coraz więcej firm, działających w internecie oraz posiadających sklepy stacjonarne, decyduje się na oferowanie swoich produktów za pośrednictwem sieci. Obecnie istnieje wiele rozwiązań do osób, które planują rozwinąć swoją działalność w sieci. Jest to związane z coraz większą dostępnością narzędzi do zaprojektowania i uruchomienia sklepu internetowego oraz możliwościami, które daje e- handel. Niemal każda dostępna na rynku platforma sklepowa może przydać się w prowadzeniu sprzedaży internetowej. Przyszły sprzedawca ma również do wyboru przeróżne modele licencyjne oraz scenariusze ich wprowadzenia. Warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego oprogramowania, ponieważ będzie się ono wiązało nie tylko z dostępnymi funkcjonalnościami,  ale także z poniesionymi kosztami.

Platforma sklepowa - jak ją wybrać?

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę to oprogramowanie dla sklepu internetowego, która będzie dostarczać usługi odpowiadające potrzebom danego przedsiębiorcy. Podobnie ma się rzecz z transferem, który ujmowany jest w usługach hostingowych. W przypadku, kiedy zamierza się oferować jedynie kilkadziesiąt produktów, standardowa usługa powinna wystarczyć, ponieważ obecnie możliwy transfer jest tak duży, że z łatwością powinien wystarczyć na załadowanie kilku tysięcy zdjęć.

Platforma sklepowa - rodzaje 

W świecie e-commerce można wyróżnić kilka rodzajów platform: platformy dedykowane, oprogramowanie pudełkowe darmowe, płatne oraz oprogramowanie pudełkowe w formie dzierżawy.

Platformą dedykowaną nazywa się wszelkie oprogramowanie, które powstaje na specjalne zamówienie klienta. Oznacza to, że może on mieć wpływ na wszystkie etapy tworzonego programu - m.in. na wykorzystaną technologię oraz procesy przetwarzania danych. Zaletą takiego oprogramowania jest możliwość stworzenia narzędzia od początku idealnie dopasowanego do potrzeb użytkownika oraz środowiska informatycznego, które już istnieje w przedsiębiorstwie. Jednakże takie rozwiązanie wiąże się bardzo często z dosyć wysokimi nakładami finansowymi oraz czasowymi. Ponadto oznacza skupianie się na problemach, które najprawdopodobniej zostały już wcześniej rozwiązane przez innych programistów w gotowych aplikacjach. Taki program zmusza do samodzielności i odpowiedzialności przedsiębiorcy, ponieważ nie istnieje możliwość automatycznego zaktualizowania systemu dedykowanego, dzięki gotowym aktualizacjom producenta. Tworzenie takiego oprogramowania ma zastosowanie jedynie w przypadku, kiedy sprzedawca nastawia się na sprzedaż nietypowych produktów cyfrowych czy zastosowanie innowacji w kwestii rozliczania transakcji.

Oprogramowaniem pudełkowym nazywa się programy, które można bezpośrednio kupić od producenta. Zazwyczaj charakteryzuje się ono bardzo zamknięta strukturą, a więc nie jest możliwa swobodna modyfikacja.

Ze względu na mnogość produktów w obrębie oprogramowania pudełkowego można podzielić je na kilka grup: oprogramowanie pudełkowe w formie dzierżawy, oprogramowanie pudełkowe zamknięte oraz oprogramowanie pudełkowe otwarte.

Oprogramowanie pudełkowe w formie dzierżawy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które chcą w szybki i prosty sposób rozpocząć działalność swojego sklepu internetowego. Do uruchomienia takiej platformy nie są potrzebne specjalne uzdolnienia, ale też nie istnieje możliwość samodzielnego modyfikowania zawartości.

Podobnie ma się rzecz z oprogramowaniem pudełkowym zamkniętym. Jego główną zaletą jest to, że dostarcza ono gotowych rozwiązań oraz funkcji, które są odpowiednio dopasowane do rynku, na którym działa przedsiębiorca.

Oprogramowanie pudełkowe otwarte, tzw. open source, to software, którego ograniczona wersja zazwyczaj udostępniana jest za darmo, a za dodatkowe funkcje trzeba dopłacić. Taki program ma otwarte źródła, dzięki czemu wszyscy użytkownicy mogą go analizować i modyfikować kod źródłowy.

Platforma sklepowa dla dużego sklepu internetowego

Mając na uwadze powyższe, warto zastanowić się, która platforma sklepowa najlepiej będzie nadawać się do obsługi dużych sklepów internetowych. W tym miejscu warto pamiętać, że ze względu na niską opłacalność platform dedykowanych, nie będą one tutaj brane pod uwagę.

Jednym z lepszych skryptów do tworzenia witryny e-sklepu jest Magento. Jest to oprogramowanie open source, w którym każdy użytkownik może odpowiednio modyfikować jego kod. Wersja podstawowa jest darmowa, z kolei opcja Enterprise – płatna. Za pomocą tego programu użytkownik ma możliwość obsługiwania wielu sklepów za pomocą jednego panelu oraz analizowania i wprowadzania modyfikacji. Magneto posiada wiele zalet, między innymi umożliwia wyświetlanie e-sklepu na urządzeniach mobilnych.

IAI-Shop.com jest rozwiązaniem dla sklepu internetowego, jak również dla internetowej hurtowni. Oprogramowanie powstało, aby zautomatyzować i wspierać czynności związane ze wszystkimi etapami sprzedaży przez internet. W ramach zakupionej usługi użytkownik otrzymuje konsultacje, hosting oraz wsparcie. Ze względu na zalety tego programu, obsługuje on sklepy internetowe nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Warto zwrócić uwagę również na sklep internetowy Bestseller. Oprogramowanie to jest dedykowane przedsiębiorcom doświadczonym w handlu internetowym. Zaletami tego programu jest możliwości dopasowania go do potrzeb klienta oraz bogata funkcjonalność. Ta platforma sklepowa pozwala na indywidualne podejście do każdego klienta, wysokiej jakości jest unikalna oprawa graficzna. Program umożliwia kompleksowe wdrożenie oraz wsparcie techniczne, nieograniczone możliwości rozbudowy sklepu, zaawansowany i użyteczny panel zarządzania sklepem, wbudowana obsługa systemu płatności Dotpay.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie programu Shoper. Jest on gotowym sklepem internetowym, który dzięki zastosowanym rozwiązaniom, sprawia, że sprzedaż w internecie staje się czynnością niezwykle prostą i przyjemną, również dla osób początkujących. Shoper jest oprogramowaniem uniwersalnym - może być wykorzystywany zarówno do tworzenia dużych sklepów internetowych,  jak i małych e-sklepów.

Dostępne oprogramowanie pudełkowe posiada wiele funkcji, które ułatwiają prowadzenie sklepu internetowego. Coraz częściej zdarza się, że posiadają one od razu zaimplementowane mechanizmy integracji z popularnymi programami do prowadzenia firmy, przez co wydają się jeszcze bardziej użyteczne i pomocne w prowadzeniu sprzedaży w internecie.