Poradnik Przedsiębiorcy

System sklepowy - jak skutecznie wybrać ten odpowiedni?

Własna działalność gospodarcza to całkiem spore wyzwanie. Pociąga za sobą to szereg obowiązków i poświęceń. O firmę trzeba dbać, doskonalić ją, wdrążać coraz to nowsze i lepsze oferty oraz zarządzać działalnością. To ostatnie przysparza najwięcej problemów handlowcom, którzy prowadzą własny sklep internetowy. Często sobie nie radzą z ilością obowiązków, co doprowadza do tego, że tracą motywację do działania. Jak się ustrzec przed natłokiem problemów i ułatwić sobie codzienną pracę? Odpowiedni system sklepowy - na takie rozwiązanie należy postawić.

Obecnie na rynku istnieje kilkadziesiąt platform, co nie ułatwia przedsiębiorcy wyboru. Zmusza go to do głębszego i solidniejszego zapoznania się z ofertami, aby dopasować tę odpowiednią indywidualnie do swoich potrzeb. Na początku należy zastanowić się, czego oczekujemy od platformy oraz co chcielibyśmy dzięki niej zyskać. Również kwestia finansowa odgrywa istotną rolę. Przed odwiecznym dylematem: cena czy jakość stają nie tylko sprzedawcy, ale każdy z nas w codziennych sytuacjach. Najczęściej staramy się to połączyć, co jest nierzadko bardzo trudne lub znaleźć pewien kompromis, który spowoduje, że wydamy więcej pieniędzy i tym samym zyskamy lepszy produkt. Jako przedsiębiorcy nie trzeba ci dogłębniej wyjaśniać tej kwestii. Aby ułatwić wybór, przedstawiamy 4 formy, jakie może przybrać system sklepowy: SaaS, Open Source, rozwiązanie dedykowane oraz zakup licencji. Każdy z nich zostanie zaprezentowany nie tylko pod kątem zalet, ale również wad i pewnych niedoskonałości. Nikt jeszcze nie stworzył platformy idealnej, która zaspokoiłaby potrzeby każdej firmy.

System sklepowy SaaS jako usługa

Ten system sklepowy daje nam przede wszystkim wygodę i łatwość obsługi. Za pośrednictwem Internetu udostępniane są usługi oraz płacimy tylko za konkretne aplikacje. Nie ma potrzeby zakupu licencji oraz uruchamiania za każdym razem konkretnych aplikacji. Jest to bardzo prosty w obsłudze system sklepowy, który doskonale sprawdza się w sytuacji, kiedy dopiero zaczynamy naszą działalność. Koszty również są niewielkie, dlatego początkowy budżet, którym dysponujemy z pewnością nam wystarczy. Jakie są, więc podstawowe zalety oprogramowania SaaS, które docenili jego użytkownicy?

 • Odpowiedzialność za zarządzanie aplikacjami przejmują jego dostawcy.

 • Niska i stała kwota miesięczna za usługę. Jest to o tyle korzystne, że nie każdy dysponuje kilkoma tysiącami złotych na zakup licencji. Tutaj koszty są rozłożone w czasie, co ułatwia ich spłatę.

 • Każdy klient otoczony jest profesjonalnym wsparciem i może liczyć na pomoc techniczną. Nie jest pozostawiony on sam sobie i nie musi sam radzić sobie z nastającymi problemami. Szczególnie dla laika, który nie potrafi dobrze poruszać się w systemach informatycznych jest to dobre rozwiązanie.

 • Wszystkie aplikacje są na bieżąco aktualizowane, dlatego pierwszy dowiadujesz się o nowszej technologii aplikacji. Oprogramowanie w systemie SaaS pozbawia Cię obowiązku samodzielnego obserwowania nowości wchodzących na rynek informatyczny.

 Wyżej wymienione korzyści płynące z posiadania tego rodzaju platformy mogłyby nasuwać przypuszczenia, że jest to idealna opcja w każdym przypadku. Owszem ma wiele zalet, ale nie zapominajmy o niedoskonałościach w oprogramowaniu:

 • Z racji tego, że usługa jest udostępniana drogą internetową, powinieneś mieć bardzo dobre łączę i cały czas dostęp do internetu. Nie możesz sobie pozwolić na jakiekolwiek problemy z łącznością. Musisz więc znaleźć jak najlepszego dostawcę internetowego.

 • Wielu klientów ma obawy przed tym, czy system sklepowy SaaS jest bezpieczne. Specjaliści zapewniają, że tak i albo im zaufamy, albo będziemy stale martwić się, czy nasze dane nie dostaną się w niepowołane ręce.

 • SaaS często musi sobie radzić z odpieraniem zarzutów o małej liczbie modułów i funkcji. Wszystko zależy od dostawcy, wybieramy tylko spośród tego, co udostępniają nam inni.

System sklepowy SaaS jest więc opcją tanią i komfortową, która pozwala nam pozbyć się wielu obowiązków związanych nie tylko z obsługą informatyczną, ale również z samą aktualizacją aplikacji. Musimy jednak liczyć się z tym, że nie będziemy mieć dostępu do wszystkich programów, jakimi jesteśmy zainteresowani. Bezpieczeństwo danych jest kwestią sporną. Klient za każdym razem ma obawy przed dobrym zabezpieczeniem, a programiści zapewniają o pełnym zabezpieczeniu. Należy zaufać lub szukać innej platformy sklepowej.

System sklepowy Open Source

Tak jak w przypadku SaaS nie płacimy za licencję, co zmniejsza koszty wdrążenia systemu. Open Source umożliwia swobodny dostęp do oprogramowania dla wszystkich klientów. Mamy gwarancję, że korzystamy z systemu legalnie. Dodatkowo możliwe jest wprowadzanie modyfikacji i udoskonaleń dla aplikacji przez każdego użytkownika. Co jeszcze zyskujemy, korzystając z platformy Open Source?

 • Wspólnie z użytkownikami z całego świata możemy doskonalić i modyfikować aplikacje. Wszelkie zmiany prowadzą do szybkiego rozwoju i tym samym otrzymujemy na bieżąco coraz to nowsze aktualizacje.

 • Dużo niższe opłaty niż w przypadku komercyjnych rozwiązań. Płacimy jedynie za wdrożenie i rozbudowę systemu oraz szkolenie personelu, koszt zakupu licencji w tym przypadku pomijamy.

 • Aktualizację, jak w przypadku SaaS są darmowe. To również zmniejsza koszty ogólne oprogramowania. Nie płacimy za nowe wersje oraz dodatki, w Open Source mamy dostęp do najnowszych aktualizacji. Jesteśmy na bieżąco i bez wnoszenia dodatkowych opłat.

 • Jesteś niezależny od dostawcy oprogramowania, z którego korzystasz. To powoduje, że działamy samodzielnie.

Aby jednak ostudzić częściowo Twój entuzjazm, przytoczymy kilka podstawowych wad systemu Open Source:

 • Podstawowym problemem jest wsparcie techniczne. W tej kwestii niestety platforma nie ma się za bardzo czym pochwalić. W przeciwieństwie do SaaS nie możemy liczyć na pomoc ze strony specjalistów. Jedyne na czym się wspieramy to fora internetowe i administrator wykonujący instalację. To nie jest dobra wiadomość dla początkujących przedsiębiorców.

 • Warto również zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Luki w modułach, niespójność w oprogramowaniu i stałe poprawki. To nie gwarantuje zbyt dużego bezpieczeństwa.

 • Powielana funkcjonalność modułów pomimo ich dużych ilości, co raczej moglibyśmy zaliczyć do zalet tego oprogramowania. W przypadku, gdy jednak szukamy interesującej nas aplikacji z dodatkowymi możliwościami, możemy mieć problem z jej znalezieniem.

Platforma Open Source również pozwala nam zaoszczędzić pieniądze i zminimalizować koszty. Daje możliwość darmowych i szybkich aktualizacji oraz szeroki wachlarz aplikacji i możliwości. Te jednak się powielają, a oprócz tego nie możemy liczyć na wsparcie techniczne. Wnioskując, dla początkującego przedsiębiorcy nie jest to korzystna opcja.

System sklepowy dedykowany - platforma dla Twoich potrzeb

Inny znany system sklepowy to system dedykowany. Dlaczego jest on tak popularny i czym zyskał sobie uznanie szerokiego grona klientów, a co sprawia, że przez niektórych jest krytykowany? Ten rodzaj systemu informatycznego pozwala na samodzielne dostosowanie go do swoich potrzeb i preferencji. Jest tworzony indywidualnie dla przedsiębiorstwa, co daje Ci możliwość wdrażania własnych pomysłów. Mamy wpływ na jego doskonalenie oraz sposób funkcjonowania. Za wszystko jednak się płaci i w tym przypadku ta teoria sprawdza się w 100%. Koszty związane z platformą są wyższe niż w przypadku SaaS i Open Source. Czy warto więc wybrać tę opcję? Popatrzmy na zalety systemu: