0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

SaaS kontra tradycyjne oprogramowanie

Wielkość tekstu:

Technologia SaaS zastąpiła wysłużone ASP. Saas, czyli  Software as a Service(oprogramowanie jako usługa), udostępniana jest zainteresowanym podmiotom za pomocą internetu, przez chmurę obliczeniową. Można więc powiedzieć, że SaaS jest specyficznym outsourcingiem, w ramach którego zewnętrzny podmiot przejmuje na siebie część obszarów funkcjonowania firmy i zmniejsza tym samym wydatki na wewnętrzny dział informatyczny.

Dlaczego warto postawić na Technologię SaaS?

Technologia SaaS ułatwia życie właścicielom firm, dając im oszczędność czasu i pieniędzy. Jej zadaniem jest transfer aplikacji biznesowych do internetu. Tak zaprojektowane oprogramowanie można uruchomić z poziomu przeglądarki, bez konieczności instalowania czegokolwiek na dysku lokalnym komputera.

Mimo zalet technologii SaaS, wciąż wiele osób wyraża sceptycyzm wobec tego rozwiązania. Przyczyną jest zapewne niechęć do wprowadzania nowych rozwiązań do firmy. Używanie standardowych programów instalowanych na komputerze po prostu weszło w krew. Porównajmy wady i zalety obu aplikacji, by przekonać się, że warto obstawać przy przestarzałych rozwiązaniach.

SaaS to mobilność i uniwersalność

Software as a Service zapewnia stały dostęp do aplikacji - wystarczy tylko połączenie z siecią.  W przypadku standardowego oprogramowania jesteśmy ograniczeni miejscem jego instalacji. Możemy z niego korzystać wyłącznie na komputerze, na którym został zainstalowany. Sceptyczni wobec technologii SaaS komentują, że przecież wciąż są miejsca, w których nie ma łączności z internetem. Na to odpowiedź może być tylko jedna: firma bez dostępu do sieci jest skazana na porażkę, nie ma więc innego wyjścia.

Mobilny z zasady model SaaS jest ogromnym ułatwieniem w procesie komunikacji. Tym sposobem prowadzenie interesów i współpraca z partnerami staje się prostsza. Wykupione oprogramowanie znajduje się na jednym portalu dostępnym dla każdego pracownika, nawet pracującego poza siedzibą przedsiębiorstwa. Software as a Service to brak ograniczeń w dostępie. Oprogramowanie tego typu jest z zasady uniwersalne - działa na każdym sprzęcie i każdym systemie operacyjnym. Tradycyjne aplikacje instalowane na dysku lokalnym mają pewne wymagania, które trzeba bezwzględnie spełnić, by je uruchomić.

SaaS to oszczędność pieniędzy

Technologia Software as a Service pozwoli twojej firmie na obniżenie kosztów. Zapomnij o wielkich jednorazowych wydatkach na licencję oprogramowania - w SaaS rozliczasz się w formie taniego abonamentu. Dla przykładu w wfirma.pl najtańszy pakiet to wydatek zaledwie 8,33 zł na miesiąc. Koszt rozłożony na długi czas jest dla przedsiębiorstwa mniejszym obciążeniem.

Standardowe oprogramowanie instalowane na dysku lokalnym wymaga regularnych aktualizacji - w wielu przypadkach dodatkowo płatnych. Model Software as a Service zapewnia, wliczone w koszt abonamentu, bieżące aktualizacje i poprawki, których użytkownik nie musi sam pobierać ani instalować. Takie rozwiązanie wiąże się z możliwością ograniczenia zadań działu IT, który przy tradycyjnych aplikacjach musi zajmować się wdrażaniem, aktualizacją oraz obsługą. Ponadto w ramach abonamentu SaaS otrzymuje się pomoc techniczną i pewność, że wszelkie wprowadzone dane są bezpieczne.

Wiele platform w modelu Software as a Service oferuje darmowy okres próbny - w przypadku księgowości internetowej wfirma.pl jest to aż 30 dni. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może przekonać się, że usługa tego typu rzeczywiście wniesie nową jakość w działanie firmy. Kolejnym ukłonem w stronę użytkownika jest modułowość. Można wybrać funkcje, które są w danej chwili potrzebne. W razie czego zawsze można wykupić kolejne - takiego udogodnienia na próżno szukać w standardowym oprogramowaniu. Model SaaS zapewnia przedsiębiorcy pewność i stabilizację kosztów. Użytkownik wie, ile i kiedy musi wydać na abonament usługi. To duża odmiana w stosunku do standardowych aplikacji instalowanych na dysku lokalnym, które zawsze generują nieprzewidywalne wydatki np. na aktualizację czy rozszerzenie funkcji.

SaaS to bezproblemowa obsługa

Usługi oparte na modelu SaaS są bardzo łatwe w uruchamianiu i obsłudze. Standardowe aplikacje wiążą się z czasochłonnym wdrażaniem i uruchamianiem. Kolejna zaleta Software as a Service to gwarancja bezpieczeństwa zawarta wprost w umowie z firmą dostarczającą oprogramowanie. Ta ostatnia zajmuje się tworzeniem kopii zapasowych na bieżąco, dzięki czemu utrata cennych informacji nie wchodzi w grę. Nie ma też problemu z potencjalnymi infekcjami wirusowymi. Kolejny plus SaaS to skalowalność. Liczba użytkowników korzystających z tego modelu jest nieograniczona: jedna platforma serwera potrafi obsłużyć wielu klientów. W standardowych aplikacjach mamy zwykle ograniczenie do jednej osoby lub zamkniętego grona w ramach biura.

Świetlana przyszłość Software as a Service

SaaS jest świeżą technologią, dlatego wciąż jesteśmy świadkami zmian w jej obrębie. Można zaobserwować bardzo dynamiczny wzrost wartości rynku tego typu usług. Co ciekawe, określenie SaaS zaczęło być używane dopiero po konferencji Software Developement Forum w 2005 roku, w której wzięły udział m.in. IBM, Salesforce i Deloitte. Od tamtej chwili Software as a Service podbija serca i umysły przedsiębiorców z całego świata.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów