Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Kredyt przez Internet - czy to bezpieczne?

Możliwość zaciągnięcia kredytu przez Internet zrewolucjonizowała cały system bankowości. Żeby uzyskać pieniądze od banku nie trzeba już nawet wychodzić z domu. Jednak spora część osób, szczególnie tych, którzy do nowych rozwiązań podchodzą z dużą dozą ostrożności, zastanawia się, czy takie operacje niosą za sobą zwiększone ryzyko oszustw kredytowych? Czy kredyt przez Internet to dobre rozwiązanie? Odpowiadamy.

Banki ułatwiają dostęp online

Współcześnie konieczność odwiedzania placówek banku ograniczona zostaje do minimum. Zlecanie przelewów czy płatności bezpośrednio z oddziału jest już reliktem przeszłości, z którego korzysta się raczej w wyjątkowych sytuacjach. Zdarza się, że banki same zniechęcają do tego swoich klientów, ustanawiając odczuwalnie wysokie prowizje za wykonanie dyspozycji u doradcy w jednostce. W zamian za to klientom udostępniane są kanały zarządzania prywatnym kontem przez Internet.

Inne udogodnienie dotyczy wypłat pieniędzy z konta - nie ma już kolejek do kasy banku, bowiem gotówkę można pobrać z praktycznie każdego bankomatu. Założyć  konto, lokatę czy wykupić jednostki akcyjne obecnie można także przez Internet. Co więcej - możliwe jest zaciągnięcie kredytu online.

Kredyt przez Internet - jak go uzyskać

Żeby dostać kredyt wystarczy tylko kilka kliknięć myszką - bez podpisywania umowy kredytowej, czy też wielu zawiłych formalności. W bankowości online za prawomocne uważa się bowiem wszelkie operacje potwierdzone przez właściciela konta stosownymi kodami (wysyłanymi np. na podany wcześniej numer telefonu za pomocą SMS).

Z jednej strony to duża wygoda i oszczędność czasu, z drugiej jednak rozwiązanie takie pociąga za sobą ryzyko oszustw kredytowych. Jeżeli hasła i kody do konta trafią w niepowołane ręce, istnieje duże prawdopodobieństwo wzięcia pożyczki przez osobę trzecią.

Kredyt przez Internet a bezpieczeństwo

Jednak, żeby zwiększyć bezpieczeństwo swoich klientów, większość banków stosuje metodę podwójnego zabezpieczania operacji kredytowych. Polega to na telefonicznej weryfikacji tożsamości kredytobiorcy. Ryzyko oszustwa kredytowego przez Internet jest zatem na tym samym poziomie, co w przypadku tradycyjnego uzyskiwania kredytu, gdyż także w tradycyjnych metodach sprawdzania tożsamości na podstawie dowodu osobistego zdarzały się incydenty podszywania się pod daną osobę.

Niektórzy twierdzą nawet, iż korzystanie z tego typu usług jest bezpieczniejsze niż chodzenie do oddziału banku i wychodzenie z niego z torbą pieniędzy. Jednak złodzieje nie śpią, nawet ci wirtualni, dlatego jeżeli już podejmie się decyzję o zaciągnięciu kredytu przez Internet, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie komputera przed wirusami i programami próbującymi uzyskać dane dostępowe do konta.