0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kredyt przez Internet - czy to bezpieczne?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Możliwość zaciągnięcia kredytu przez Internet zrewolucjonizowała cały system bankowości. Żeby uzyskać pieniądze od banku nie trzeba już nawet wychodzić z domu. Jednak spora część osób, szczególnie tych, którzy do nowych rozwiązań podchodzą z dużą dozą ostrożności, zastanawia się, czy takie operacje niosą za sobą zwiększone ryzyko oszustw kredytowych? Czy kredyt przez Internet to dobre rozwiązanie? Odpowiadamy.

Banki ułatwiają dostęp online

Współcześnie konieczność odwiedzania placówek banku ograniczona zostaje do minimum. Zlecanie przelewów czy płatności bezpośrednio z oddziału jest już reliktem przeszłości, z którego korzysta się raczej w wyjątkowych sytuacjach. Zdarza się, że banki same zniechęcają do tego swoich klientów, ustanawiając odczuwalnie wysokie prowizje za wykonanie dyspozycji u doradcy w jednostce. W zamian za to klientom udostępniane są kanały zarządzania prywatnym kontem przez Internet.

Inne udogodnienie dotyczy wypłat pieniędzy z konta - nie ma już kolejek do kasy banku, bowiem gotówkę można pobrać z praktycznie każdego bankomatu. Założyć  konto, lokatę czy wykupić jednostki akcyjne obecnie można także przez Internet. Co więcej - możliwe jest zaciągnięcie kredytu online.

Kredyt przez Internet - jak go uzyskać

Uzyskanie kredytu przez internet wygląda podobnie jak w oddziale banku. Klient składa wniosek o przyznanie środków na dowolny cel, a bank, po dokonaniu oceny jego zdolności kredytowej, przedstawia ostateczną ofertę kredytu. Pojawia się umowa pomiędzy kredytodawcą a kredytobiorcą, opłaty w postaci prowizji i odsetek czy konieczność przedstawienia dokumentów potwierdzających wysokość otrzymywanych dochodów (najczęściej dotyczy to wyłącznie osób niebędących klientami banku, z którego oferty chcą skorzystać).

Żeby dostać kredyt przez internet wystarczy tylko kilka kliknięć myszką - bez wielu zawiłych formalności - bank przedstawia klientowi formularz do wypełnienia online. I po kilkunastu minutach od wypełniania bank wydaje decyzję o przyznaniu i warunkach kredytu. Następnie klient zatwierdza zaoferowane warunki kredytowania np. e-mailem i podpisuje umowę za pośrednictwem kuriera lub przelewu weryfikacyjnego. W bankowości online za prawomocne uważa się bowiem wszelkie operacje potwierdzone przez właściciela konta stosownymi kodami (wysyłanymi np. na podany wcześniej numer telefonu za pomocą SMS).

Z jednej strony to duża wygoda i oszczędność czasu, z drugiej jednak rozwiązanie takie pociąga za sobą ryzyko oszustw kredytowych. Jeżeli hasła i kody do konta trafią w niepowołane ręce, istnieje duże prawdopodobieństwo wzięcia pożyczki przez osobę trzecią.

Kredyt przez Internet a bezpieczeństwo

Jednak, żeby zwiększyć bezpieczeństwo swoich klientów, większość banków stosuje metodę podwójnego zabezpieczania operacji kredytowych. Polega to na telefonicznej weryfikacji tożsamości kredytobiorcy. Ryzyko oszustwa kredytowego przez Internet jest zatem na tym samym poziomie, co w przypadku tradycyjnego uzyskiwania kredytu, gdyż także w tradycyjnych metodach sprawdzania tożsamości na podstawie dowodu osobistego zdarzały się incydenty podszywania się pod daną osobę.

Niektórzy twierdzą nawet, iż korzystanie z tego typu usług jest bezpieczniejsze niż chodzenie do oddziału banku i wychodzenie z niego z torbą pieniędzy. Jednak złodzieje nie śpią, nawet ci wirtualni, dlatego jeżeli już podejmie się decyzję o zaciągnięciu kredytu przez Internet, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie komputera przed wirusami i programami próbującymi uzyskać dane dostępowe do konta.

Podczas starania się o kredyt przez internet dobrą praktyką jest:

  • upewnienie się, że nasz komputer nie posiada złośliwego oprogramowania,
  • ograniczenie dostępu do skrzynki e-mailowej osób postronnych,
  • regularna aktualizacja aplikacji mobilnej banku lub przeglądarki,
  • weryfikacja adresu strony banku, w którym wnioskujemy o kredyt  - czy zaczyna się od protokołu https:// i czy jest opatrzony symbolem zamkniętej kłódki, której obecność dowodzi nawiązania bezpiecznego połączenia,
  • używanie trudnych haseł logowania do bankowości elektronicznej i ich regularne zmienianie,
  • sprawdzenie danych przed wysłaniem przelewu weryfikacyjnego - znane są wirusy, które są w stanie podmienić numer rachunku odbiorcy kopiowany ze schowka,
  • uważne stosowanie się do zasad bezpieczeństwa panujących w banku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów