Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Oprogramowanie dla sklepu internetowego - trudny wybór

Wielkość tekstu:

Każdy przedsiębiorca, zaczynający karierę w e-commerce, staje przed trudnym, ale istotnym wyborem - musi zdecydować, które oprogramowanie dla sklepu internetowego będzie dla niego najlepsze. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, ponieważ obecnie na rynku istnieje wiele możliwości i każda z nich ma zarówno dobre strony, jak i wady, które dla niektórych mogą być nie do zaakceptowania. Należy więc bardzo wnikliwie zapoznać się z ofertą platform do sprzedaży internetowej i postawić sobie cel, do którego chcemy dążyć. W ten sposób będzie nam łatwiej wybrać to oprogramowanie, które będzie najbliższe naszemu ideałowi. 

Jak wybrać oprogramowanie dla sklepu internetowego? 

Z pewnością nie można jednoznacznie określić, które oprogramowanie dla sklepu internetowego jest najlepsze, a które najgorsze. Nie ma dobrego ani złego wyboru, wszystko zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. Rad można udzielać dopiero po zapoznaniu się z planem działania danej firmy. Co należy więc wziąć przede wszystkim pod uwagę i czym się kierować w podejmowaniu decyzji?

  • Mały wielki szczegół: aby dokonać najlepszego wyboru, bez względu na to, czy chodzi o nową bluzkę, czy właśnie platformę dla sklepu internetowego, najlepiej jest wcześniej ją przetestować. Mamy wtedy lepszy obraz danego oprogramowania i na własnej skórze możemy się przekonać, czy wszelkie opinie o niej są prawdziwe. Nie każda oferta daje jednak taką możliwość, dlatego warto jest wcześniej zasięgnąć takiej informacji. Istotną rolę odgrywa również szybkość działania oraz funkcjonalność panelu administracyjnego. Przede wszystkim platforma ma być dla nas pomocą w prowadzeniu sklepu, a nie przysparzać dodatkowych kłopotów.

  • Kupić czy wynająć: z platformą jest podobnie jak z mieszkaniem. Młodzi ludzie stają przed dylematem, czy lepiej zainwestować w swój własny kąt i spłacać kredyt, czy płacić innej osobie i nie mieć długów. Oprogramowanie dla sklepu internetowego również można kupić lub wynająć. Początkujący handlowcy, podobnie jak młodzi ludzie,  najchętniej decydują się na wynajem, i słusznie. Nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia i w razie, gdyby ten wybór okazał się nietrafny,łatwiej będzie im z niego zrezygnować. Zwracajmy jednak uwagę na takie aspekty, jak progi cenowe uzależnione od funkcji sklepu, ilości produktów czy ilości skrzynek pocztowych. Taka opcja nie należy do najkorzystniejszych. Nie można również pominąć tak ważnego aspektu, jakim jest profesjonalna obsługa i pomoc w razie problemów. Jest to ogromny atut i warto jest się zorientować, czy dane oprogramowanie oferuje takie usługi.

  • Aplikacje: z tym, co oferuje nam platforma, powinniśmy się odpowiednio wcześniej zapoznać. Jedni cenią sobie dużą ilość aplikacji, zaś drudzy stawiają na ich jakość. Zastanów się, czego Ty oczekujesz od oprogramowania dla sklepu internetowego, czy chcesz być zawsze na bieżąco i mieć najnowsze aktualizacje, czy może cenisz sobie tylko niektóre narzędzia i nie zwracasz uwagi na inne, a może jednak chciałbyś mieś stworzoną platformę dostosowaną tylko i wyłącznie do swoich potrzeb? Odpowiedz na te podstawowe pytania, a potem zadecyduj.

Platformy e-commerce

Jest w czym wybierać i to często jest zgubne - im więcej możliwości, tym trudniejszy wybór. Zacznijmy od tego, jak dzielą się platformy dla sklepów internetowych:

  • platformy dedykowane

  • oprogramowania pudełkowe: darmowe, płatne i w formie dzierżawy.

Dla wielu przedsiębiorców pojęcia te nie są jasne i nie dostarczają wielu informacji, dlatego warto jest pokrótce przybliżyć zalety i wady każdego z nich. Jak zostało już wspomniane, nie ma złego rozwiązania, ale nie ma też jednego dobrego. Sam musisz wiedzieć, czego oczekujesz od oprogramowania i jakie warunki powinien on spełniać. Poniżej przybliżamy rodzaje platform:

  • Platformy dedykowane: bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które są zdeterminowane, wiedzą czego chcą i mają już ułożony plan funkcjonowania swojej firmy. Jest to oprogramowanie, które tworzy się indywidualnie na potrzeby danego przedsiębiorcy. W porozumieniu z nim ustala się, jakie powinno zawierać aplikacje i narzędzia. Daje to możliwość stworzenia platformy idealnej - będzie ona na pewno dopasowana do naszych preferencji oraz środowiska informatycznego. Pojawia się jednak pytanie, czy poradzimy sobie z tym zadaniem, tzn. czy posiadamy na tyle dużą wiedzę, żeby móc samodzielnie zaprojektować oprogramowanie dla sklepu internetowego. Jeżeli nie czujemy się na siłach, lepiej z tego zrezygnować. Może nam to dostarczyć więcej problemów, niż korzyści.

Dużą wadą platformy dedykowanej jest oczywiście cena. Nie jest to tanie przedsięwzięcie i nie każdy może sobie na to pozwolić. Oprócz tego wdrażanie systemu trwa stosunkowo długo, więc cała procedura rozpoczęcia działalności może się wydłużyć. Jeśli chodzi o aktualizacje aplikacji, producent nie ma możliwości, by nam pomóc. Pozostaje nam więc liczyć tylko na siebie.

  • Oprogramowania pudełkowe: kupujemy je bezpośrednio od dystrybutora. Jest już gotowe, dlatego po zakupie dokonujemy instalacji i już możemy w pełni z niego korzystać. Możliwości w tym obrębie jest bardzo dużo. Platformy różnią się ceną, możliwościami oraz licencją.

Możemy wybrać oprogramowanie pudełkowe otwarte, którego dużą zaletą jest to, że najczęściej jest bezpłatne. Przedsiębiorca może modyfikować tylko te mechanizmy, które powinny działać w sposób dedykowany, zaś wszystkie inne działają wtedy bez wprowadzania zmian. Warto jednak podkreślić, że możliwości aktualizacji mogą się ograniczyć, a to ze względu na modyfikacje, które należy bardzo dokładnie przeanalizować. Opcja ta jednak jest bardzo popularna wśród handlowców, ponieważ platformy posiadają często wiele przydatnych funkcji i oczywiście są w większości przypadków darmowe.

Oprogramowanie dla sklepu internetowego w formie dzierżawy to bardzo szybka i tania opcja, dlatego jeżeli chcesz w błyskawicznym tempie rozpocząć swoją działalność, ta forma platformy jest właśnie dla Ciebie. Ponadto, są łatwe w obsłudze i nie wymagają od przedsiębiorcy dużej wiedzy informatycznej. Niestety, jej minusem są znacznie ograniczone możliwości. Najczęściej na to oprogramowanie decydują się małe firmy, które nie mają zbyt dużego doświadczenia.  

Ostatnim rodzajem oprogramowania pudełkowego jest oprogramowanie otwarte, czyli Open Source. Daje ono możliwość na korzystanie z otwartego źródła oraz wprowadzanie zmian i doskonalenia poszczególnych aplikacji. Niestety, do kodu ma dostęp każdy, dlatego korzystanie z takiego oprogramowania wiąże się z pewnym zagrożeniem, dlatego pomimo dużej popularności tego rodzaju platformy, należy przemyśleć ten wybór.

Powyżej zostały pokrótce opisane rodzaje oprogramowań dla sklepu internetowego, jest to jednak temat, który wymaga zaczerpnięcia dokładniejszych informacji. Od tej decyzji tak naprawdę zależy, jak będzie funkcjonował nasz sklep internetowy. Platforma dla sklepu internetowego oprócz podstawowych funkcji, często oferuje dodatkowe opcje, z których również warto skorzystać.

Oprogramowanie dla sklepu internetowego - podsumowanie

Podsumowując, jeżeli jesteś początkującym przedsiębiorcą z niewielkim budżetem, najlepszym wyborem będzie oprogramowanie pudełkowe w formie dzierżawy, które nie wymaga dużej wiedzy informatycznej i jest łatwe w obsłudze, a do tego nie musisz martwić się o wysokie koszty. Dla doświadczonych handlowców, którzy mają jasno wytyczoną ścieżkę działania, polecamy platformy dedykowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz stworzyć swoją platformę. Zamieścisz na niej aplikacje, których będziesz potrzebował, a które niekiedy są niedostępne na platformach pudełkowych. Pamiętaj jednak, że o aktualizację aplikacji musisz zadbać sam, producent nie jest do tego zobowiązany.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów